POSTANOWIENIE - Interpretacja - DP3/423-25/05/58745

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.08.2005, sygn. DP3/423-25/05/58745, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 19 lipca 2005 r. (data wpływu: 22.07.2005 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zapytania nr 1 dotyczącego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki przejmującej wydatków związanych z łączeniem się spółek poniesionych przed dniem połączenia stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Zapytanie Podatnika dotyczy zasadności zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki przejmującej wydatków poniesionych w związku z procesem łączeniowym w okresie przed dniem połączenia.

Według przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego połączenie Spółek nastąpiło w dniu 25.01.2005 r. Zostało ono dokonane na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) metodą łączenia się przez przejęcie, czyli polegało na przeniesieniu całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą za udziały, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej.
Podatnik przedstawia we wniosku cele i korzyści, które spodziewano się osiągnąć dzięki połączeniu. Jak podaje, połączenie się Spółek było niezbędnym warunkiem umożliwiającym uzyskanie bezzwrotnej pomocy z funduszy unijnych. Dla realizacji zapisów Memorandum Finansowego pomiędzy Komisją Europejską a Rzeczpospolitą Polską w sprawie przyznania środków pomocowych w ramach Przedakcesyjnego Instrumentu Polityki Strukturalnej na przedsięwzięcie pod nazwą "Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w T." obie Spółki miały się połączyć w jedno przedsiębiorstwo, które miało być końcowym beneficjentem tej pomocy. Podatnik wskazuje nadto na przewidywane jeszcze na etapie planowania usprawnienia działalności wiążące się z konsolidacją, a mianowicie: poprawa gospodarki rozprowadzania wody, poprawa gospodarki ściekowej poprzez rozbudowę systemu wodno - kanalizacyjnego oraz modernizacja procesu oczyszczania ścieków. Efektem ekonomicznym przedsięwzięcia miało być, jak zakładano, zwiększenie przychodów na skutek objęcia dodatkowo ok 20.000 mieszkańców systemem wodociągowo - kanalizacyjnym oraz zmniejszenia obciążeń kosztowych z tytułu korzystania ze środowiska, a w rezultacie poprawa warunków gospodarowania i wyniku finansowego Spółki po przejęciu. Gospodarcze i ekonomiczne cele połączenia podkreślono także w uzasadnieniu planu połączenia składanego do Krajowego Rejestru Sądowego.
Na tle takich okoliczności faktycznych Podatnik formułuje stanowisko, że poniesione przez Spółkę przejmującą w okresie przed dniem połączenia wydatki na: wycenę majątku Spółki przejmowanej celem określenia parytetu wymiany udziałów, opłata za złożenie planu połączenia do akt rejestrowych w KRS, koszt ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, wpis zmiany danych spółki do KRS, opłaty za aktualny wypis z KRS stanowią dla niej koszty uzyskania przychodów, ponieważ są częścią procesu łączenia, który ma się przyczynić do uzyskania i zwiększenia przychodów.
Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego potwierdza stanowisko Podatnika i stwierdza co następuje:
Przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr. 54, poz. 654 ze zm) nie regulują wprost kwestii dotyczących wydatków ponoszonych w związku z łączeniem się spółek kapitałowych. W tego rodzaju sprawach należy się więc kierować ogólnymi zasadami wynikającymi z przepisów ustawy.
Stosownie do art. 15 ust. 1 ww. ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Zatem każdy racjonalny i prawidłowo udokumentowany wydatek nie wymieniony w katalogu negatywnym z art. 16 ust. 1 ustawy, który jest związany bezpośrednio lub pośrednio z działalnością podatnika i ma lub chociaż może mieć wpływ na uzyskanie przychodów, podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.
W świetle powyższego uzasadnione i udokumentowane wydatki ponoszone przez Spółkę przejmującą w toku procesu łączeniowego mogą być rozpoznawane jako koszty podatkowe. Z uwagi na to, że czynności konieczne dla sfinalizowania połączenia - a o takie pyta półka we wniosku - muszą być podejmowane długo przed dniem faktycznego połączenia (dzień wpisu połączenia do KRS), nie ma przeszkód by związane z nimi wydatki traktować jako ponoszone w celu osiągnięcia przychodów. Warunkiem sine qua non jest oczywiście udokumentowanie, że podstawową przesłanką zainicjowania i realizacji transformacji były przyczyny ekonomiczne, a nie cel uniknięcia lub uchylenia się od opodatkowania. Moment powstania prawa do zaliczenie powyższych wydatków w koszty podatkowe zależy od daty wyznaczenia Spółki jako przejmującej.

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego - w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Małopolski Urząd Skarbowy