Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.... - Interpretacja - PD-I/423/129/04/GH

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.09.2004, sygn. PD-I/423/129/04/GH, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pisemne zapytanie Spółki z dnia 8 września 2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego (data wpływu 24 września 2004 r.), uprzejmie wyjaśnia:

Pytanie Spółki dotyczy kwestii, czy należności z tytułu odsetek wypłacane w 2004 r. podmiotowi będącemu rezydentem podatkowym Szwajcarii są opodatkowane w Polsce.Zdaniem zainteresowanej Spółki, wypłacane odsetki nie podlegają w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Stosownie do postanowień art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu (nierezydenci), podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.W przepisie tym przewidziano opodatkowanie oparte na zasadzie źródła. Jeśli źródło przychodów nierezydenta znajduje się na obszarze państwa polskiego, to nasze państwo ma prawo opodatkować dochody uzyskane z tego źródła.

Konwencja między Rzeczpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzona w Bernie dnia 2 września 1991 r. wraz z protokołem (Dz.U. z 1993 r. Nr 22, poz. 92), dalej zwana konwencją lub umową, kwestie prawa danego państwa do opodatkowania odsetek reguluje w art. 11. Zgodnie z art. 11 ust. 1 umowy, odsetki, które powstają w Umawiającym się Państwie i są wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie. Oznacza to, że odsetki powstające w Polsce (płacone przez podmiot mający rezydencję podatkową w Polsce) i przekazywane rezydentowi Szwajcarii będą podlegać opodatkowaniu w Szwajcarii.

Artykuł 11 ust. 5 konwencji określa, kiedy uważa się, że odsetki "powstają w Umawiającym się Państwie ". W myśl zdania pierwszego art. 11 ust. 5, uważa się, że odsetki powstają w Umawiającym się Państwie (tu: w Polsce), gdy płatnikiem jest Państwo, jego jednostka terytorialna, władza lokalna lub osoba mająca w tym Państwie (w Polsce) miejsce zamieszkania lub siedzibę (rezydencję podatkową). Dalsza część tego przepisu zawiera hipotezę dotyczącą już innego stanu faktycznego, tj. "powstania" odsetek w Polsce w sytuacji, kiedy rezydent szwajcarski prowadzący działalność na terytorium Rzeczypospolitej za pośrednictwem "zakładu" w rozumieniu art. 5 konwencji, wypłacałby do Szwajcarii odsetki w związku z taką działalnością. Do stwierdzenia, że odsetki powstają w Polsce wystarczy w niniejszej sprawie fakt ich wypłacania przez polskiego rezydenta.

Artykuł 11 ust. 2 zdanie pierwsze umowy dopuszcza opodatkowanie w państwie źródła (państwie, z którego pochodzą): Jednakże odsetki takie mogą być także opodatkowane w Umawiającym się Państwie, w którym powstają (w Polsce) i zgodnie z ustawodawstwem tego Państwa, ale jeżeli odbiorca odsetek (rezydent Szwajcarii) jest ich właścicielem, podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 10 % kwoty brutto tych odsetek.

Sformułowanie, jakie pojawia się w konwencji, że dane należności "mogą być opodatkowane" nie oznacza, że podatnik może dowolnie określić państwo, w którym zapłaci podatek, lecz daje możliwość opodatkowania jakiejś kategorii dochodu (tu: odsetek) danemu państwu (w art. 11 ust. 2 umowy daje to prawo również państwu źródła), w sytuacji, gdy jego wewnętrzne ustawodawstwo przewiduje takie opodatkowanie, bez względu na to, czy dochód ten podlegać będzie opodatkowaniu w państwie rezydencji. Stronami konwencji są państwa, a nie podatnicy tych państw (podatnicy są podmiotami konwencji - art. 1 umowy), i to państwa umawiają się, które z nich w jakiej sytuacji "może" opodatkować dany dochód w przypadku, jeśli wewnętrzne prawa podatkowe obu tych państw przewidują opodatkowanie tej kategorii dochodu.

W niniejszej sprawie prawo wewnętrzne Polski w tej materii., czyli art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustanawia opodatkowanie dochodów (przychodów) z odsetek. Zatem art. 11 ust. 2 umowy ma zastosowanie i to oznacza, że Polska ma prawo pobrać podatek od takiego dochodu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy, ale według stawki 10 % kwoty brutto odsetek, a jeżeli odbiorca odsetek nie jest ich właścicielem (podmiotem uprawnionym w możliwie najszerszy sposób do ich otrzymania), to stawka określona w art. 11 ust. 2 umowy nie będzie mieć wtedy zastosowania, lecz stawka wynikająca z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy, czyli 20 % kwoty brutto. Należy pamiętać również o tym, że zastosowanie stawki wynikającej z umowy jest uzależnione nie tylko od tego czy odbiorca odsetek w Szwajcarii jest ich właścicielem, ale także i od udokumentowania jego rezydencji podatkowej, tj. siedziby dla celów podatkowych w tamtym państwie, poprzez zaświadczenie (certyfikat) wystawione przez właściwy organ administracji podatkowej Konfederacji Szwajcarskiej - art. 26 ust. 1 zdanie ostatnie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Do wykazania podatku od odsetek służy deklaracja o wysokości pobranego zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych, nie mających siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (zagraniczna osoba prawna) wzór - CIT-10, którą przekazuje się wraz z podatkiem w terminie do 7 następnego miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek - art. 26 ust. 1 i art. 26 ust. 3 zdanie pierwsze powołanej ustawy.

Dochód ten jednakże nie będzie podwójnie opodatkowany, gdyż w Konfederacji Szwajcarskiej podatnik ma prawo do skorzystania z metody uniknięcia podwójnego opodatkowania, określonej dla rezydentów szwajcarskich w art. 23 ust. 2 lit. b) umowy. Fakt pobrania podatku w Polsce będzie potwierdzać dla szwajcarskiego podatnika informacja o wysokości przychodu (dochodu) i pobranego zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych nie mających w Polsce siedziby (IFT-2), która winna zostać sporządzona przez płatnika i przekazana temu podatnikowi, na podstawie art. 26 ust 3 zdanie ostatnie tej ustawy.
Mając na uwadze powyższe, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego uważa stanowisko zajęte przez Spółkę w kwestii braku obowiązku pobrania w Polsce zryczałtowanego podatku od odsetek przekazywanych rezydentowi szwajcarskiemu za nieprawidłowe.

Małopolski Urząd Skarbowy