W odpowiedzi na pismo z dnia 31.03.2004r. ( uzupełnione przez Spółkę w dniu 29.04.2004r. ) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosow... - Interpretacja - PR/423/5/04/BM

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.05.2004, sygn. PR/423/5/04/BM, Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik

Temat interpretacji

Pytanie podatnika
Referencje
III RN 156/01, wyrok SN

W odpowiedzi na pismo z dnia 31.03.2004r. ( uzupełnione przez Spółkę w dniu 29.04.2004r. ) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. -Ordynacja podatkowa ( Dz.U. Nr 137 poz.926 ze zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik informuje :

Jednostka w zapytaniu podnosi czy wydatki związane z używaniem prywatnego samochodu dla potrzeb firmy przez członka zarządu, udziałowca nie będącego pracownikiem spółki stanowić będą dla spółki koszt uzyskania przychodu.

Zgodnie z definicją kosztów wyrażoną w art.15 ust.l ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz.654 ze zm. ) do kosztów uzyskania przychodów podatnik może zaliczyć wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, oprócz wymienionych enumeratywnie w art.16 ust.1 w/w ustawy.

W myśl art.16 ust.1 pkt 51 do kosztów uzyskania przychodu nie zalicza się wydatków, z zastrzeżeniem pkt 30 z tytułu kosztów używania dla potrzeb działalności gospodarczej samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; podatnik jest zobowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.

Zgodnie z art. 16 ust. 5 w/w ustawy, przebieg pojazdu, o którym mowa w ust. 1 pkt. 30 i 51 powinien być, z wyłączeniem ryczałtu pieniężnego, udokumentowany w ewidencji przebiegu, potwierdzonej przez podatnika na koniec każdego miesiąca. Ewidencja przebiegu pojazdu powinna zawierać co najmniej następujące dane: nazwisko, imię i adres zamieszkania osoby używającej pojazdu, numer rejestracyjny pojazdu i pojemność silnika, kolejny numer wpisu, datę i cel wyjazdu, opis trasy, liczbę faktycznie przejechanych kilometrów, stawkę za jeden kilometr przebiegu, kwotę wynikającą z przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu oraz opis podatnika (pracodawcy) i jego dane. W razie braku tej ewidencji, wydatki z tytułu używania samochodu nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.

W przypadku używania samochodu osobowego obcego, w tym także udziałowca nie będącego pracownikiem czy osoby wykonującej pracę na podstawie umowy zlecenia, podatnik obowiązany jest zwrócić koszty używania samochodu jego właścicielowi ( posiadaczowi ), bądź sam je ponosić. Zwrot kosztów używania samochodu prywatnego udziałowca nie jest jednostronnym świadczeniem ponoszonym na rzecz udziałowca w rozumieniu art.16 ust.1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Takie stanowisko wyraził m.in. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3.10.2002r. ( Sygnatura akt. III RN 156/01, Mon. Pod. 11/2002 ).

Zdaniem tut. Urzędu jeżeli spełnione zostaną wymogi określone w w/w przepisach to wydatki związane z używaniem prywatnego samochodu dla potrzeb firmy przez członka zarządu ( udziałowca ) nie będącego pracownikiem spółki stanowić będą dla spółki koszt uzyskania przychodu.

Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik