Pismem z dnia 18.11.2004 r. Spółka zwróciła się z zapytaniem czy wydatki związane z wymalowaniem okien i pomieszczeń, wymianą zniszczonej armatury łaz... - Interpretacja - PDP/423/34/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.12.2004, sygn. PDP/423/34/04, Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 18.11.2004 r. Spółka zwróciła się z zapytaniem czy wydatki związane z wymalowaniem okien i pomieszczeń, wymianą zniszczonej armatury łazienkowej, oraz innych składników (spłuczek, umywalek), uzupełnieniem świetlówek, uszczelnieniem dachu, wzmocnieniem wylewki w magazynie, wymianą futryny można zaliczyć do kosztów remontu.

W odpowiedzi na w/w pismo Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze informuje, że zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika, płatnika, ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt. 1 lit. c cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków na ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 16g ust. 13 powiększają wartość środków trwałych stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych.Art. 16 g ust. 13 stanowi, że jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji , adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków, ustaloną zgodnie z ust. 1 i 3 - 11, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3.500 zł. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

Zakwalifikowanie wydatków do kosztów remontu zależy od rodzaju wykonywanych robót.Wydatki na remont - prace mające charakter odtworzenowy , przywracający jedynie pierwotną zdolność użytkową, pod warunkiem, że mają związek z funkcjonowaniem firmy, zgodnie z art. 15 ust. w/w ustawy mogą być zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.O ile przedstawiony w przedmiotowym zapytaniu zakres wykonywanych prac jest zgodny ze stanem faktycznym, to w świetle powyższego są to prace remontowe, a zatem wydatki poniesione na te prace stanowią koszt uzyskania przychodu.
Mając na względzie powyższe, Naczelnik tut. Urzędu podziela stanowisko podatnika.

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze