Na podstawie art. 14a § l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie w od... - Interpretacja - II US. POIII/423/12/03

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.07.2003, sygn. II US. POIII/423/12/03, Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie w odpowiedzi na pismo z dnia 17.06.2003 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia :

Stosownie do art. 10 ust. l i 2 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a Rządem Republiki Singapuru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu sporządzonej w Singapurze dnia 23 kwietnia 1993 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 38, poz. 139) dywidendy wypłacane przez spółkę mającą siedzibę w Umawiającym się Państwie (Singapur) osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie (Polska) mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie (Polska).Dywidendy te mogą być jednak opodatkowane także w Umawiającym się Państwie (Singapur) i według prawa tego Państwa, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma swoją siedzibę, lecz jeżeli odbiorca dywidend jest ich właścicielem, podatek ten nie może przekroczyć 10% kwoty dywidend brutto.

Zgodnie z art. 24 ust. l lit. b ww. umowy, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami artykułów 10, 11 i 12 przedmiotowej umowy może być opodatkowany w Singapurze, to Polska zezwoli na odliczenie od podatku dochodowego tej osoby kwoty równej podatkowi dochodowemu zapłaconemu w Singapurze; jeżeli taki dochód jest dywidendą wypłaconą przez spółkę, która posiada siedzibę w Singapurze, spółce mającej siedzibę w Polsce, a która posiada mniej niż 10% udziału w kapitale akcyjnym pierwszej spółki, to odliczenie będzie uwzględniać (dodatkowo do każdego podatku singapurskiego od dywidend) podatek singapurski zapłacony przez pierwszą spółkę w odniesieniu do tej części jej zysków, z których wypłacona jest dywidenda; jednakże takie odliczenie nie może przekroczyć tej części podatku, która została obliczona przed dokonaniem odliczenia i która odpowiednio przypada na dochód osiągany w Singapurze.

Stosownie do art. 24 ust. l lit. d bez względu na postanowienia wymienione pod lit. b, dochód, który zgodnie z postanowieniami artykułów 10, 11 i 12 ww. umowy może być opodatkowany w Singapurze, będzie zwolniony od podatku w Polsce, jeżeli taki dochód podlega zwolnieniu lub obniżce na mocy przepisów budżetowych zawartych w ustawodawstwie singapurskim dotyczącym popierania rozwoju gospodarczego.

Zgodnie z art. 3 ust. l ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (jednolity tekst Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

W myśl art. 20 ust. l ww. ustawy, jeżeli podatnicy, o których mowa w art.3 ust. l, osiągają również dochody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dochody te podlegają w obcym państwie opodatkowaniu, a nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 17 ust. l pkt 3 i umowa o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu zawarta z tym państwem inaczej nie stanowi, dochody te łączy się z dochodami osiąganymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym wypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Stosownie do regulacji art. 20 ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym, w przypadku, gdy spółka posiadająca osobowość prawną, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, uzyskuje dochody ( przychody) z tytułu dywidend wypłacanych przez spółkę mającą siedzibę lub zarząd na terytorium państwa, z którym Rzeczpospolita Polska posiada obowiązującą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania i w której kapitale spółka mająca siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada nie mniej niż 75% udziałów w przeliczeniu na prawa głosu, odliczeniu podlega również kwota równa podatkowi dochodowemu zapłaconemu w tym drugim państwie od tej części zysku, z której dywidenda została wypłacona. Łączna kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku, która została obliczona przed dokonaniem odliczenia i która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany z tego źródła dochodu.Przepisów art. 20 ust. 2 ww. ustawy nie stosuje się w przypadkach, gdy tego rodzaju przychody są następstwem likwidacji spółki wypłacającej dywidendę.

Zastosowanie powołanych wyżej przepisów polega na łączeniu dochodów podatnika o nieograniczonym obowiązku podatkowym osiągniętych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z dochodami osiągniętymi poza jej terytorium, obliczeniu podatku od łącznej sumy tych dochodów i odliczeniu od niego kwoty podatku zapłaconego w obcym państwie z zastrzeżeniem, że kwota odliczenia nie może przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie. Oznacza to, że odliczeniu od podatku ustalonego od łącznej sumy dochodów podlega jedynie taka kwota, która odpowiada kwocie podatku od dochodu osiągniętego za granicą, jaki należałoby uiścić w Polsce.Koniecznym jest by dochody osiągnięte w obcym państwie podlegały tam opodatkowaniu i nie były wolne od podatku w Polsce na mocy umowy międzynarodowej i umowa o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu zawarta z tym państwem nie stanowiła inaczej.Odliczeniu podlega jedynie podatek zapłacony w obcym państwie. Spółka powinna zatem udowodnić, że odliczony od dochodu podatek spełnia ten warunek.W momencie otrzymania przedmiotowej dywidendy podatnik powinien zaliczyć ją do przychodów podatkowych.

Wartość otrzymanej dywidendy Spółka powinna wykazać w poz. 20 deklaracji CIT-2 wersja 14 składanej za miesiąc w którym otrzymała dywidendę.Jeżeli w Singapurze zostanie pobrany podatek od dywidendy, to jednostka będzie mogła z zachowaniem wyżej powołanych przepisów odliczyć od podatku wyliczonego od całości dochodu podatek od dywidend pobrany w państwie, z którego dywidenda została wypłacona.Podatek zapłacony za granicą od przychodów z tytułu dywidend Spółka powinna wykazać w poz. 28 i poz. 30 informacji CIT-2/O (wersja 1).Podatnik będzie miał prawo do dokonania takiego odliczenia w poz.38 w deklaracji CIT-2 (wersja 14).

Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie