POSTANOWIENIE - Interpretacja - PO1/423-17/07/25419

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.03.2007, sygn. PO1/423-17/07/25419, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 05.01.2007 r. (data wpływu: 15.01.2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowiskojest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Przedmiotem zapytania jest rozstrzygnięcie, czy Spółce będzie przysługiwało prawo do zaliczenia wydatków poniesionych w związku z emisją akcji w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

Według opisu stanu faktycznego Spółka podjęła decyzję o podwyższeniu kapitału zakładowego w drodze publicznej oferty akcji nowej emisji. Z przygotowaniem i przeprowadzeniem podwyższenia kapitału zakładowego w tym trybie wiąże się szereg wydatków, a w szczególności koszty:
- usług doradztwa prawnego i finansowego, sporządzania analiz finansowych, rynkowych, ekonomicznych itp.,
- usług notarialnych (uchwała o podwyższeniu kapitału, zmiany statutowe itp.),
- usług audytorskich (audyt sprawozdań finansowych dla potrzeb prospektu),
- sporządzenia prospektu emisyjnego,
- usług domu maklerskiego,
- szkoleń w zakresie przygotowania danych dla potrzeb sporządzenia prospektu emisyjnego,
- szkoleń medialnych,
- podatku od czynności cywilnoprawnych (m.in. od podwyższenia kapitału),- reklamy wizerunkowej marki ... prowadzonej w mediach publicznych, tj. w telewizji i prasie.

Na tle takiego stanu faktycznego Spółka formułuje stanowisko, że przedmiotowe wydatki są wydatkami poniesionymi w celu utrzymania źródła przychodów i jako takie mogą stanowić koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zwanej dalej ustawą PDOP.

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego potwierdza stanowisko Podatnika.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy PDOP kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W opinii tut. Organu wydatków poniesionych w związku z przygotowaniem i przeprowadzeniem podwyższenia kapitału zakładowego nie można wiązać bezpośrednio z czynnością podwyższenia kapitału, lecz należy je traktować jako koszty pośrednie Spółki, których celem jest rozwój jej działalności gospodarczej, a więc w konsekwencji zwiększenie jej przychodów podatkowych. Stanowisko niniejsze znajduje uzasadnienie w Wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 26 maja 2005 r., sygn. C-465/03, w którym zostało rozstrzygnięte, iż (...) w omawianej sprawie, uwzględniając fakt, iż po pierwsze, emisja akcji jest transakcją pozostającą poza zakresem regulacji VI Dyrektywy, po drugie zaś, że czynność ta została przez Podatnika zrealizowana celem podwyższenia kapitału z korzyścią dla jej ogólnie rozumianej działalności gospodarczej, uznać należy, że poniesione przez Podatnika koszty usług związanych z obsługą tejże emisji stanowią część kosztów ogólnych działalności spółki i jako takie stanowią element cenotwórczy sprzedawanych przez nią towarów. Takie usługi pozostają bowiem w istocie w bezpośrednim i ścisłym związku z działalnością gospodarczą tego podatnika (...).

W świetle zacytowanego rozstrzygnięcia ETS należy ocenić, że w stanie faktycznym zostały spełnione warunki zaliczania wydatków poniesionych przez Podatnika do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy PDOP.

Biorąc pod uwagę powyższe orzeczono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowa i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Małopolski Urząd Skarbowy