Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w odpowiedzi na pismo Spółki L.dz. 2271/03 z dnia 16.12.2003 r. (data wpływu: 22.12.2003 r.) w sprawie... - Interpretacja - PB1/423/44/03/GB

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.02.2004, sygn. PB1/423/44/03/GB, Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w odpowiedzi na pismo Spółki L.dz. 2271/03 z dnia 16.12.2003 r. (data wpływu: 22.12.2003 r.) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, działając w trybie art. 14 a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), przekazuje poniższe informacje:

- W świetle przepisów art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) za koszty uzyskania przychodów uznaje się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Stosownie do treści art. 16 ust. 1 pkt. 60 cytowanej wyżej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25 % udziałów (akcji) tej spółki albo udziałowców (akcjonariuszy) posiadających łącznie nie mniej niż 25 % udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25 % udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25 % udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek. Powyższy przepis należy stosować uwzględniając art. 16 ust. 7 a ustawy, z którego wynika, że przepisu ust. 1 pkt 60 nie stosuje się do odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych przez podatnika lub podatników, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy (tj. mających siedzibę lub zarząd na terytorium RP), z wyjątkiem podatników podlegających zwolnieniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 (dotyczącego podatników uzyskujących dochody z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej).

- Pytanie zawarte we wniosku Podatnika dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki, którą Spółka zamierza zaciągnąć u swoich wspólników (posiadających po mniej niż 25 % udziałów, łącznie posiadających 100% udziałów), w celu pozyskania środków na sfinansowanie zakupu gruntu z przeznaczeniem na własną działalność developerską (budowlaną). Wartość zadłużenia Spółki wobec udziałowców może przekroczyć trzykrotność wartości kapitału zakładowego.

- Z omawianych wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że jeżeli pożyczkę (kredyt) udzieli podatnik (podatnicy), o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy (czyli podatnik podatku dochodowego od osób prawnych), nie korzystający ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt. 34, to Spółka korzystająca z tej pożyczki (kredytu) nie stosuje ograniczeń wynikających z art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy. W takim przypadku odsetki od zaciągniętej przez Spółkę pożyczki będą stanowić koszty uzyskania przychodu w pełnej wysokości. Jeżeli jednak udziałowcami Spółki są osoby fizyczne to w przypadku, gdy wartość zadłużenia Spółki wobec tych udziałowców posiadających łącznie nie mniej niż 25 % udziałów tej Spółki osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego, to odsetki od pożyczek udzielonych Spółce przez tych udziałowców, w części w jakiej pożyczka przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. A zatem odsetki od pożyczki do wysokości trzykrotności kapitału zakładowego Spółki będą stanowić koszt uzyskania przychodu.

Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście