Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr... - Interpretacja - IS.I/3-4230/7/05

ShutterStock

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.08.2005, sygn. IS.I/3-4230/7/05, Izba Skarbowa w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika
Referencje
III ZP 21/01, uchwała składu 7 sędziów SN

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 30.05.2005 r. na postanowienie Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego Rzeszowie z dnia 23.05.2005 r. (znak: PUS.I/423/24/05) stanowiące pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, odmawia zmiany ww. postanowienia.

Wnioskiem z dnia 12.04.2005 r. uczelnia wystąpiła do Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z zapytaniem czy dochody uczelni przeznaczone na nabycie, w drodze kupna od osób trzecich, udziałów w dwóch spółkach z o.o. mogą być objęte zwolnieniem z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wskazując na przedmiot działalności spółek - jakim w przypadku jednej z nich jest produkcja i wdrażanie oprogramowania wspomagającego zarządzanie szkołą wyższą, a drugiej prace badawczo-rozwojowe, szkolnictwo gimnazjalne w zakresie liceum ogólnokształcącego, policealne i pomaturalne oraz kształcenie dorosłych i pozostałe formy kształcenia - wyraziła pogląd, że pobieżna interpretacja powołanego przepisu sugeruje, iż wspomniane zwolnienie nie będzie miało zastosowania, jednak głębsza analiza poparta uwagami sformułowanymi przez Sąd Najwyższy w uchwale 7 sędziów z dnia 13.03.2002 r., sygn. III ZP 21/01, prowadzi do wniosku, że lokowanie "nadwyżki posiadanego kapitału w działalność innego przedsiębiorcy" wypełnia dyspozycję art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W odpowiedzi na powyższe zapytanie Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14 ordynacji podatkowej, udzielił uczelni pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego (postanowienie z dnia 23.05.2005 r. (znak: PUS.I/423/24/05). Organ I instancji, dokonując oceny prawnej stanowiska wyrażonego przez uczelnię oraz oceny stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, w kontekście zapisu art. 17 ust. 1 pkt 4, ust. 1b, ust. 1e i ust. 1f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych uznał, że stanowisko uczelni jest nieprawidłowe.

Na ww. postanowienie Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uczelnia wniosła zażalenie (pismo z dnia 30.05.2005 r. (bez znaku), zarzucając mu naruszenie przepisów art. 17 ust. 1 pkt 4 ust. 1e i ust. 1f poprzez błędną jego wykładnię a związku z tym żąda jego zmiany. W treści zażalenia wskazuje na zawężający charakter interpretacji dokonanej przez Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie. Nie do pogodzenia jest, jej zdaniem, w wykładni językowej przyjęcie, że art. 17 ust. 1e zawiera zamknięty katalog wydatków, których dokonanie skutkuje zwolnieniem dochodu od podatku w trybie art. 17 ust. 1. Przeczy takiemu stanowisku już choćby samo literalne brzmienie tegoż przepisu, który zawiera stwierdzenie, iż zwolnienie zawarte w ust. 1 "stosuje się również..." do dochodów przeznaczonych na wymieniane w tym przepisie wydatki. Użycie takiego sformułowania oznacza, że są także inne rodzaje wydatków niewymienione wprost, których dokonanie skutkuje zwolnieniem dochodu z podatku dochodowego od osób prawnych. Nie można więc twierdzić, że treść art. 17 ust. 1e wyklucza interpretację przedstawioną przez podatnika, a interpretację tę potwierdza treść art. 17 ust. 1f, zgodnie z którym zwolnienie podatku dochodowego ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony na cele uzasadniające to zwolnienie (w tym konkretnym przypadku na działalność statutową), bez względu na termin wydatkowania - "chodzi tu oczywiście o ostateczne wydatkowanie dochodu, a nie dokonanie inwestycji (wydatkowanie z natury czasowe), których celem jest pomnożenie tego dochodu, a więc zdobycie dodatkowych środków na działalność statutową".

Organ odwoławczy w oparciu o analizę przedstawionego w sprawie stanu faktycznego, zarzutów podniesionych w zażaleniu i obowiązujących przepisów prawa ustalił i stwierdził.

Dokonana przez Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie ocena prawna stanowiska przedstawionego we wniosku w związku z treścią zadanego pytania co do zakresu stosowania przepisów art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowa.

Zapisane w art. 17 ust. 1 zwolnienie od podatku dochodu osiągniętego między innymi przez podatników wymienionych w punkcie 4 tego przepisu, tj. podatników, których celem statutowym jest między innymi działalność naukowa, naukowo- techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów jest uzależnionym prawem podatnika do zwolnienia dochodu, od jego przeznaczenia w całości lub w części. Dochód podatników wymienionych w art. 17 ust. 1 pkt 4 podlega zwolnieniu z podatku, jak wskazuje zapis art. 17 ust. 1b w momencie przeznaczenia go - bez na względu na termin wydatkowania - na cele statutowe, w tym na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów. Zwolnienie to, jak wynika z obowiązującej od dnia 1.01.2004 r. regulacji zawartej w zapisie art. 17 ust. 1e ma zastosowanie również do dochodu, podatników, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4, jeżeli ulokują go poprzez nabycie, wymienionych enumeratywnie w punktach 1 - 3 papierów wartościowych, przy czym warunkiem do skorzystania z tego zwolnienia, zgodnie z ust. 1f, jest przeznaczenie i wydatkowanie w przyszłości tak ulokowanych dochodów na cele statutowe.

Obowiązujący zatem od dnia 1.01.2004 r. zapis art. 17 ust. 1e daje podatnikom możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodu nie tylko w sytuacji przeznaczenia go na cele statutowe, ale również w sytuacji wydatkowania go na nabycie wymienionych w nim papierów wartościowych (lokowania w papiery wartościowe), by w przyszłości wykorzystać go na cele statutowe. Użyte zatem w tym przepisie sformułowanie "również" na które uczelnia wskazuje w zażaleniu poszerza możliwość skorzystania ze zwolnienia dochodu od opodatkowania, lecz nie poszerza katalogu lokowania dochodów w inny majątek niż enumeratywnie wymieniony w art. 17 ust. 1e pkt 1 - 3. Nie mieści się w nim wydatkowanie dochodu na nabycie udziałów w spółkach, nawet w sytuacji, gdy będą one w przyszłości źródłem zdobycia dodatkowych środków na działalność statutową. Zwolnienie "zdobytych" przez spółki "dodatkowych środków przeznaczonych na działalność statutową" uczelni nie było przedmiotem podlegającym rozstrzygnięciu w tym postępowaniu. Zwolnienie to może być rozpatrywane w odniesieniu do uczelni poprzez pryzmat wspólnika wnoszącego udziały do spółek. Zwolnienie z opodatkowania przeznaczonych na cele statutowe dochodów wspólnika spółki (uczelni) pochodzących z prawa do udziału w zyskach spółki pozostaje poza uregulowaniami zawartymi w art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W innej kategorii należy bowiem rozpatrywać zwolnienie z opodatkowania dochodu osiągniętego z działalności prowadzonej przez uczelnię, a w innej zwolnienie dochodu uzyskanego z praw przysługujących uczelni jako wspólnika spółki.

Zwolnienie z opodatkowania uczelni jako wspólnika nie było przedmiotem zapytania skierowanego do Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie. Dlatego zarzut błędnej i zawężającej interpretacji przepisu art. 17 w odniesieniu do zwolnienia z opodatkowania dochodu osiągniętego przez uczelnię - podmiotu wypełniającego zadania statutowe zapisane w ust. 4 tego artykułu nie znajduje uzasadnienia.

Izba Skarbowa w Rzeszowie