W odpowiedzi na pismo z dnia 12.07.2004 r. (wpł. 13.07.2004 r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając w oparciu o przepisy art. 14a § 1 ... - Interpretacja - OP/423-6/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.08.2004, sygn. OP/423-6/04, Urząd Skarbowy w Wadowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 12.07.2004 r. (wpł. 13.07.2004 r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając w oparciu o przepisy art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zmian.) udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

W przesłanym piśmie Spółka prosi o udzielenie odpowiedzi czy zwrot pracownikom wydatków związanych z parkowaniem samochodu podczas załatwiania spraw służbowych stanowi dla firmy koszt uzyskania przychodów.

Na podstawie przepisów art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (jedn. tekst Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zmian.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt. 30 w/wym. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby podatnika:
a) w celu odbycia podróży służbowej (jazdy zamiejscowe) - w wysokości przekraczającej kwotę ustaloną przy zastosowaniu stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu,
b) w jazdach lokalnych - w wysokości przekraczającej wysokość miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo w wysokości przekraczającej stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.

Odrębne przepisy to rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 15 marca 2002 r. w sprawie ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu koszów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. Nr 27, poz. 271 ze zm.).
Jak wynika z § 1 w/wym. rozporządzenia, zwrot kosztów używania przez pracownika w celach służbowych do jazd lokalnych samochodów osobowych następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej, zawartej między pracodawcą a pracownikiem, o używanie pojazdu do celów służbowych, na warunkach określonych w rozporządzeniu. Natomiast zwrot kosztów używania przez pracownika pojazdu do celów służbowych poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy pracownika, określają przepisy w sprawie szczegółowych zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.

Zgodnie z § 3 rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. nr 236, poz. 1990) z tytułu podróży odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę pracownikowi przysługują diety oraz zwrot kosztów:
- przejazdów,
- noclegów,
- dojazdów środkami komunikacji miejscowej,
- innych udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Przepis ten nie wymienia o jakie inne udokumentowane wydatki chodzi ale mówi, że ma je określić pracodawca. Jeżeli zatem pracodawca uzna, że opłata za korzystanie z parkingu będzie pracownikowi zwracana, to stanowić będzie koszt uzyskania przychodów. Reasumując należy stwierdzić, że jeżeli Spółka ponosi wydatki na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów prywatnych na potrzeby firmy w celu odbycia podróży służbowej (jazdy zamiejscowe), to do wysokości poniesionych wydatków mają zastosowanie przepisy powołanego wyżej rozporządzenia Ministra Płacy i Polityki Socjalnej z dnia 19 grudnia 2002 r.
Zwrot opłat za korzystanie z parkingu będzie kosztem uzyskania przychodów przy jazdach zamiejscowych.
Powołane w piśmie rozporządzenie określa warunki ustalania oraz sposób dokonywania zwrotu kosztów używania samochodów w jazdach lokalnych.
Przepisy te nie wymieniają innych wydatków które może pokryć pracodawca.

Urząd Skarbowy w Wadowicach