P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - BP/423-0008/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.12.2005, sygn. BP/423-0008/05, Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz.926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki Akcyjnej z dn.14.11.2005r. (data wpływu 17.11.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania raty leasingowej w leasingu operacyjnym

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dn.14.11.2005r. podatnik zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka zawarła po dniu 01.01.2003r. umowy leasingu operacyjnego zawierające postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych dokonuje finansujący i umowy te spełniają warunki określone w art.17b ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz.654 ze zm.). W związku z powyższym Spółka zapytuje czy prawidłowo kwalifikuje raty leasingowe w koszty podatkowe w dniu, w którym należności wynikające z umów leasingowych stają się wymagalne.

Zgodnie z art.17b cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych "opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego". Oznacza to, że opłaty z tytułu rat leasingowych stają się kosztem uzyskania przychodów korzystającego w momencie powstania przychodu u finansującego. Zgodnie natomiast z art.12 ust.3c cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychody z tyt. m. in. umów leasingu to przychody należne określone na dzień, w którym należności wynikające z tych umów stają się wymagalne, czyli w dacie wymagalności roszczenia o zapłatę.

A zatem uwzględniając konstrukcję przepisu art.17b cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych "rata leasingowa w leasingu operacyjnym stanowi koszt uzyskania przychodu u korzystającego" w dniu, w którym należność wynikające z umowy leasingowej staje się wymagalna.

Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni