P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD-1/423/i-256/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.09.2005, sygn. PD-1/423/i-256/05, Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.06.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowiskonie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Po analizie stanu faktycznego tut. organ podatkowy uznał, że podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w tej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Ze złożonego wniosku wynika, że fundatorzy Fundacji w związku z niemożnością uzyskania statusu organizacji pożytku publicznego podjęli decyzję o likwidacji Fundacji i powołaniu nowej, której działalność statutowa będzie tożsama z działalnością podatnika.
Fundacja zwróciła się z zapytaniem czy środki finansowe zgromadzone na Jej koncie mogą bez opodatkowania zostać przekazane na konto nowo powstałej fundacji.

Zasady ustanawiania, funkcjonowania jak również likwidacji fundacji określa ustawa z dnia 06.04.1984 r. o fundacjach (tekst jedn. Dz. U. z 1991 r. nr 46, poz. 203 ze zm.). Zgodnie z art. 15 tej ustawy, w razie osiągnięcia celu, dla którego fundacja była ustanowiona, lub w razie wyczerpania środków finansowych i majątku fundacji, fundacja podlega likwidacji w sposób wskazany w statucie.
Ze statutu Fundacji wynika, że fundacja ulega likwidacji w przypadkach przewidzianych w ustawie o fundacjach.
W Fundacji nie zaistniała którakolwiek z przesłanek określonych w ustawie jako podstawa likwidacji. Zatem w zaistniałym stanie faktycznym i prawnym likwidacja wydaje się być bezpodstawna i tym samym nie można uznać, że środki zgromadzone na koncie Fundacji zostaną przekazane w wyniku jej likwidacji.
W tej sytuacji przekazanie środków zgromadzonych na koncie Fundacji na rzecz fundacji nowo powstałej, należy potraktować jako darowiznę, która na mocy art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) nie jest zaliczana do kosztów uzyskania przychodów. Dochód wykreowany w tego tytułu podlegać będzie opodatkowaniu, gdyż nie został przeznaczony na cele określone w art. 17 ust. 1 pkt. 4 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a przez to nie został spełniony warunek uzasadniający zwolnienie Fundacji z opodatkowania.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących. Nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze