Spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu - sklepy z artykułami spożywczymi. W listopadzie 2003r. spółka podpisała umowę na na... - Interpretacja - BI/005-0374/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.07.2004, sygn. BI/005-0374/04, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu - sklepy z artykułami spożywczymi. W listopadzie 2003r. spółka podpisała umowę na najem pomieszczeń handlowych celem otwarcia nowego sklepu. Działalność w tym punkcie spółka rozpoczęła w styczniu 2004r. i w tym miesiącu uzyskała pierwszy przychód ze sprzedaży. Część wydatków związanych z uprzednim remontem tych pomieszczeń, jak również z czynszem i opłatami eksploatacyjnymi (dotyczącymi otwieranego lokalu) spółka poniosła jeszcze w 2003r.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przedmiotem opodatkowania podat-kiem dochodowym od osób prawnych jest dochód, bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z ja-kich ten dochód został osiągnięty (...); przy czym dochodem, z pewnymi zastrzeżeniami, jest nad-wyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym.

Z powyższych unormowań wynika, że dochód w danym roku podatkowym stanowi różnicę między sumą osiągniętych przychodów a sumą kosztów ich uzyskania, które wystąpiły w tym roku. Oznacza to, że miedzy przychodami a kosztami podatkowymi, w określonym przedziale czasowym, powinna zachodzić odpowiednia symetria.

Ustawową definicję kosztów uzyskania przychodów zawiera art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r., który stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osią-gnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Odwołując się zaś do art. 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. można sformułować generalna zasadę, zgodnie z którą w danym roku podatkowym są potrącane jedynie koszty poniesione, wiążące się z przychodami tego ro-ku.

W celu zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów, ustawodawca w art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. wymienia trzy sytuacje umożliwiające potrącanie kosztów w roku podatkowym, którego dotyczą. W myśl tego przepisu w roku podatkowym potrąca się:

  • Koszty uzyskania przychodów poniesione w latach poprzednich, lecz dotyczące przychodów danego roku podatkowego. Są to tzw. wydatki ponoszone "z góry", odnoszące się do okresów przyszłych i nie wiążące się z przychodami roku ich poniesienia. Odliczenie tych wydatków jest możliwe w roku podatkowym, w którym podatnik uzyskał przychód.
  • Określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania przychodów, które zostały zarachowane, cho-ciaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego. Koszty takie, aby mogły być potrącalne, muszą pozostawać w związku z przychodami danego roku podatkowego, a ponadto muszą być zarachowane. Koszty ustalane według tej reguły są rozliczane memoriałowo, tj. w roku podatkowym uwzględnia się koszty zarachowane, choćby ich jeszcze nie poniesiono (także przychody z tych źródeł ustala się memoriałowo).
  • Koszty niezarachowane dotyczące przychodów danego roku podatkowego potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Brak możliwości zarachowania (udokumentowania) powoduje, że koszty wiążące się z przychodami danego roku podatkowego, nie mogą być w tym roku potrącone. Są one potrącalne w roku, w któ-rym je opłacono, mimo że nie można wykazać ich związku z przychodami tego roku. W ten sposób prawo podatkowe wyłącza odliczenia od przychodu kosztów nieudokumentowanych, stawiając tym samym wymóg potrącania jedynie kosztów określonych co do rozmiarów. Brak możliwości zara-chowania danego wydatku w roku podatkowym, którego wydatek ten dotyczył, musi wynikać z okoliczności obiektywnych, niezależnych od podatnika.

W niniejszej sprawie wydatki poniesione w 2003r. przez spółkę z o.o. z tytułu remontu po-mieszczeń, czynszu i opłat eksploatacyjnych w nowo otwieranym punkcie sprzedaży - jako wydatki dotyczące przychodów uzyskiwanych w 2003r. - stanowią koszty uzyskania przychodów 2003r. Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika bowiem, że spółka w 2003r. prowadziła już działalność handlową w innych sklepach i uzyskiwała z tego źródła przychody. Otwarcie kolejnego punktu sprzedaży w 2004r. stanowiło zaś jedynie rozszerzenie miejscowego zakresu prowadzonej działalności handlowej i nie wiązało się z powstaniem nowego źródła przychodów.

Izba Skarbowa w Gdańsku