Pismo niniejsze stanowi informację o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, udzieloną w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 ... - Interpretacja - PDP-423-17/GC/2004

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 14.04.2004, sygn. PDP-423-17/GC/2004, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismo niniejsze stanowi informację o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, udzieloną w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm.), w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pismem z dnia 18 marca 2004 r. Spółka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej informacji, czy po dokonaniu podziału Spółki poprzez przeniesienie części majątku na nowo powstałą spółkę, Spółka macierzysta nie utraci prawa do odliczenia od dochodu straty z lat ubiegłych.

Jak wynika z treści pisma, Spółka posiada dwa wyodrębnione obiekty położone w różnych miejscowościach tj:

  • zabudowaną nieruchomość,
  • niezabudowaną nieruchomość, na której będzie realizowana inwestycja.

Spółka zamierza dokonać podziału na zasadach określonych w art. 529 § 1 ust. 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), poprzez przeniesienie części majątku - niezabudowanej nieruchomości - na spółkę nowo zawiązaną. Spółka ma wątpliwości, czy na skutek dokonanego podziału nie utraci prawa do odliczania od dochodu nierozliczonej straty z wcześniejszych okresów. Zdaniem Spółki nadal będzie ona uprawniona do odliczania od dochodu straty która powstała przed podziałem.

Tutejszy organ podatkowy po przeanalizowaniu stanu faktycznego w sprawie wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się strat przedsiębiorców przekształconych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych - w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, z wyjątkiem przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową. Z kolei ust. 4 tego artykułu stanowi, że przy ustalaniu straty nie uwzględnia się przychodów i kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 3, a w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, także straty przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych, z wyjątkiem przekształconych spółek kapitałowych w inne spółki kapitałowe.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że prawo odliczania strat nie przechodzi na podmioty powstałe w wyniku przekształcenia. Prawo to pozostaje przy podmiotach, które zachowują swój byt prawny. Tak więc stanowisko Spółki przedstawione w piśmie jest słuszne. Fakt podziału Spółki poprzez przeniesienie części majątku na nowo powstałą spółkę, nie pozbawi obecnie istniejącej Spółki prawa odliczenia jej własnych strat. Straty związane są bowiem z podmiotem, który je poniósł i tylko ten podmiot może je odliczyć.

Opolski Urząd Skarbowy