Na podstawie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) koryguję pisemna informację o zakres... - Interpretacja - PD-I-005/32/KB/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.09.2004, sygn. PD-I-005/32/KB/04, Izba Skarbowa w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) koryguję pisemna informację o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, udzielona przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu pismem z dnia 1.03.2004 r. PDP-423/5-1/04 stanowiąca odpowiedź na zapytanie Jednostki skierowane do organu pismem I.dz. 14/2004 z dnia 29.01.2004 r.,uzupełnionym pismem z dnia 1.03.2004 r.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie Jednostki z dnia 29.01.2004 r. wynika, że prowadzi Ona działalność, z której dochody w całości podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Część uzyskanych dochodów Jednostka przekazuje na działalność statutową udziałowca, będącego organizacją działającą w oparciu o przepisy ustawy Prawo o stowarzyszeniach. Przekazane dochody, na podstawie art. 17 ust.1 pkt 5 ustawy z dnia 15.02.1992 r. (Dz. U. Nr 54 z 2000 r. , poz. 654 ze zm.) o podatku dochodowym od osób prawnych, są zwolnione z opodatkowania. Przepis ten stanowi bowiem, iż zwolnione z opodatkowania są te dochody spółek należących wyłącznie do stowarzyszeń, które zostały przez spółkę przeznaczone i faktycznie przekazane na cele statutowe stowarzyszenia, zgodne z celami określonymi w art. 17 ust. 1 pkt 4. W związku z faktem, że część dochodów Spółki jest zwolniona z opodatkowania, Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy w jej sytuacji ma zastosowanie regulacja zawarta w art. 15 ust 2a cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dotycząca proporcjonalnego rozliczania kosztów.

Zgodnie z art. 15 ust. 2a cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zasadę określona w art. 15 ust. 2, czyli proporcjonalne w stosunku do przychodów rozliczanie kosztów, stosuje się również w przypadku, gdy podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których część dochodów nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo jest zwolniona z tego opodatkowania.

Oznacza to, że art. 15 ust. 2 a dotyczy sytuacji gdy podatnik uzyskuje przychody z różnych źródeł, a dochód z któregoś ze źródeł jest zwolniony z opodatkowania lub nie podlega podatkowaniu.

W takiej sytuacji należy dokonać ustalenia przychodów z poszczególnych źródeł i przyporządkować im koszty uzyskania przychodu, czyli wyodrębnić koszty związane z przychodami opodatkowanymi i zwolnionymi z podatku. W przypadku kosztów, co do których podatnik nie jest w stanie dokonać takiego podziału bowiem są to koszty wspólne, zgodnie z ww. art. 15 ust 2a, należy zastosować zasadę proporcjonalnego rozliczenia tych kosztów.

Przykładowo taka sytuacja ma miejsce wówczas, gdy podatnik prowadzi działalność handlową i produkcyjną, przy czym działalność produkcyjna, zostaje zwolniona z opodatkowania. W takim przypadku należy podzielić koszty uzyskania przychodów na poszczególne źródła przychodów, tj. na koszty z działalności handlowej i działalności produkcyjnej. Koszty, których nie da się bezpośrednio przyporządkować ponieważ dotyczą obu tych działalności, należy, w myśl ww. art. 15 ust. 2a, podzielić proporcjonalnie na oba źródła przychodów.

W Jednostce nie występuje taka sytuacja, ponieważ całość dochodu pochodzi ze źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu. Natomiast dochód przeznaczony na działalność statutową udziałowca Jednostki jest zwolniony z opodatkowania, na podstawie ww. art. 17 ust. 1 pkt 5, właśnie z uwagi na to przeznaczenie. W związku z powyższym przepis art.15 ust. 2a cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie dotyczy Jednostki.

Izba Skarbowa w Opolu