Na gruncie przedstawionego stanu faktycznego należy uznać jako zasadne stanowisko podatnika co do zakresu stosowania przepisu art.12 ust.1 pkt.7 usta... - Interpretacja - US33/NG/420/528/04/BP

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.11.2004, sygn. US33/NG/420/528/04/BP, Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na gruncie przedstawionego stanu faktycznego należy uznać jako zasadne stanowisko podatnika co do zakresu stosowania przepisu art.12 ust.1 pkt.7 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 Nr 54 poz.654 ze zm.). Zgodnie bowiem z brzmieniem przywołanego przepisu przychodem jest między innymi "nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej <...> objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, przy czym przepisy art.14 ust.1-3 stosuje się odpowiednio". Zatem a contrario, jak słusznie podnosi podatnik przychodem nie jest wartość nominalna udziałów w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Wnioskując konsekwentnie a contrario, w momencie objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nie znajduje zastosowania przepis art.14 ust.1-3 w/w ustawy.

Przychód powstanie dopiero w momencie zbycia tak objętych udziałów. Wówczas zgodnie ze znajdujący w tym przypadku zastosowanie art.14 ust.1 ustawy "przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych <...> jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej".

Zdaniem podatnika w przypadku zbycia udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny kosztem uzyskania tak ustalonego przychodu jest wartość przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części wynikająca z ksiąg przedsiębiorstwa na dzień objęcia zbywanych udziałów. Wartość przedsiębiorstwa nie może być wszakże wyższa od wartości nominalnej zbywanych udziałów z dnia ich objęcia. Stanowisko podatnika w tym zakresie jest właściwe, pokrywa się bowiem z dosłownym brzmieniem przepisu art.15 ust.1k pkt.2 ustawy. Zgodnie też ze stanowiskiem podatnika koszt uzyskania przychodu stanowi wartość przedsiębiorstwa wynikającą z ksiąg Spółki X z dnia objęcia udziałów w spółce Y. Wartość przedsiębiorstwa wynikająca z ksiąg może się różnić zarówno od wartości przedsiębiorstwa wynikającej tak z ksiąg podatnika, jak i ksiąg spółki Y. Należy podkreślić, że zgodnie z przepisem art.9 ust.1 ustawy "podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy <...>". Odesłanie od odrębnych przepisów jest odesłaniem do przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 o rachunkowości (Dz. U. z 2002r Nr 76 poz.694). Wartość przedsiębiorstwa może więc być uznana za koszty uzyskania przychodu tylko wówczas gdy księgi przedsiębiorstwa są prowadzone zgodnie z przepisami o rachunkowości. W szczególności zgodnie z art.24 ust.1 ustawy o rachunkowości "księgi rachunkowe powinny być prowadzone rzetelnie, bezbłędnie, sprawdzalnie i bieżąco".

Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów