Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. N... - Interpretacja - ŁUS-II-2-423/165/05/JR

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.12.2005, sygn. ŁUS-II-2-423/165/05/JR, Łódzki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku znak: GF/39/2005 z dnia 29.08.2005 r. (data wpływu 02.09.2005 r.) uzupełnionego pismem znak: GF/42/2005 z dnia 02.11.2005 r. o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z przymusowym umorzeniem udziałów wspólników w świetle art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)uznajeza prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku

Pismem znak GF/39/2005 z dnia 29.08.2005 r. (data wpływu 02.09.2005 r.) uzupełnionym pismem znak GF/42/2005 z dnia 02.11.2005 r. Spółka z o.o. zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie, czy wydatki poniesione w związku z przymusowym umorzeniem udziałów wspólników mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka na podstawie przeprowadzonej analizy w księdze udziałów oraz zwrotu korespondencji kierowanej do wspólników stwierdziła, iż z niektórymi wspólnikami nastąpiła trwała utrata kontaktu uniemożliwiająca wykonanie obowiązków wynikających z art. 188 Kodeksu Spółek Handlowych. Podjęte przez Zarząd Spółki czynności pozwoliły na ustalenie, że spełnione zostały przesłanki przymusowego umorzenia udziałów niektórych wspólników, określone w Umowie Spółki. Tryb przymusowego umorzenia udziałów został określony w § 10 Umowy Spółki, z którego wynika, że Zarząd Spółki ma obowiązek dwukrotnego ogłoszenia w odstępach dwutygodniowych w dzienniku "Rzeczpospolita" o zamiarze zwołania Zgromadzenia Wspólników i umieszczenia w porządku obrad punktu przewidującego podjęcie uchwały o przymusowym umorzeniu udziałów. Zarząd Spółki działając na podstawie § 10 Umowy Spółki, zlecił tę czynność "Presspublico" Spółka z o.o. Biuro Reklamy i Ogłoszeń dziennika "Rzeczpospolita". W dniu 16.03.2005 r. Spółka na poczet należności za realizację usługi uiściła przedpłatę. Komunikaty ukazały się w dzienniku "Rzeczpospolita" w dniach 17.03.2005 r. i 01.04.2005 r. Wartość netto usługi wynikająca z faktur wystawionych w dniu 17.03.2005 r. przez Presspublica Spółka z o.o. została zaksięgowana w koszty działalności operacyjnej i uznana przez Spółkę za koszt uzyskania przychodów.

Następnie Zgromadzenie Wspólników Spółki postanowiło, że przymusowe umorzenie udziałów nastąpi poprzez obniżenie kapitału zakładowego Spółki. Zgodnie z art. 264 Kodeksu Spółek Handlowych i § 43 Umowy Spółki o uchwalonym obniżeniu kapitału zakładowego Zarząd Spółki ogłosił w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Poniesione ww. wydatki Spółka również zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów. Zdaniem Wnioskodawcy wydatki poniesione w związku z ukazaniem się powyższych komunikatów w dzienniku "Rzeczpospolita" oraz w Monitorze Sądowym i Gospodarczym stanowią koszty uzyskania przychodów.
Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, iż zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Analizując treść wyżej przytoczonego przepisów należy stwierdzić, że za koszt uzyskania przychodów można uznać jedynie te wydatki związane z prowadzone działalnością, które łącznie spełniają następujące warunki :

  • pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiągniętym przychodem,
  • nie zostały wymienione w treści art. 16 ust. 1 ustawy,
  • ich poniesienie zostało prawidłowo udokumentowane.

Aby dany wydatek zaliczony do kosztów można było uznać za koszt uzyskania przychodów to między wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu, a ponadto charakteryzować się szeroko rozumianą racjonalnością. Natomiast zgodnie z art. 188 Kodeksu Spółek Handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) zarząd ma obowiązek prowadzić księgę udziałów. Jednocześnie przepis art. 199 § 1 wyżej cytowanego Kodeksu stanowi, iż umorzenie udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może być dokonane jedynie po wpisie spółki do rejestru i tylko wówczas, gdy przewiduje to umowa spółki. Udział może być umorzony za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne) albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe). Przesłanki i tryb umorzenia określa umowa spółki. O obniżeniu kapitału w związku z umorzeniem udziału powinni zostać powiadomieni wierzyciele Spółki - w formie ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym stosownie do art. 264 Kodeksu Spółek Handlowych w związku z art. 5 § 3 powyższego Kodeksu.
Reasumując w przedmiotowej sytuacji opisane we wniosku koszty zostały poniesione przez Spółkę w związku z wypełnieniem obowiązków wynikających z postanowień Kodeksu Spółek Handlowych oraz Umowy Spółki. Mimo, że wydatki z tytułu ukazania się powyższych komunikatów jako nie wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiągniętym przychodem, to pod warunkiem, że poniesienie ich jest prawidłowo udokumentowane, można je uznać za koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W związku z powyższym, Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego uznając stanowisko Spółki za prawidłowe orzekł, jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.

Łódzki Urząd Skarbowy