POSTANOWIENIE - Interpretacja - DP1/423-56/05/05/80575

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.11.2005, sygn. DP1/423-56/05/05/80575, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku bez znaku z dnia 30.09.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 30.09.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W złożonym wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego Wnioskodawca (Spółka) przedstawił następujący stan faktyczny. Spółka dokonuje transakcji o charakterze międzynarodowym, t. j. dostarcza wyroby do odbiorców z siedzibą na terytorium Unii Europejskiej, nabywa wyroby, surowce i usługi od dostawców z terytorium Unii Europejskiej. Zapytanie Podatnika dotyczy podatkowych skutków kompensat wzajemnych zobowiązań w obrocie z podmiotami zagranicznymi. Zdaniem Spółki, w związku z treścią art. 12 ust. 3 i art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kompensata wzajemnych zobowiązań nie rodzi żadnych innych konsekwencji podatkowych niż zwykła zapłata za pośrednictwem rachunku bankowego. Tym samym odpowiednio w zakresie przychodów różnice kursowe podwyższają lub obniżają wartość przychodów dla celów podatku dochodowego i tak samo w zakresie kosztów uzyskania przychodów podwyższają lub obniżają te koszty.

Ustosunkowując się do złożonego wniosku Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje.
W myśl art. 12 ust. 3 zdanie drugie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu. Z kolei, jak stanowi art. 15 ust. 1 ww. ustawy, koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.

W rezultacie potrącenia (kompensaty) wierzytelności obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej (art. 498 § 2 ustawy Kodeks cywilny). Potrącenia dokonywa się przez oświadczenie złożone drugiej stronie, przy czym oświadczenie ma moc wsteczną od chwili kiedy potrącenie stało się możliwe (art. 499 ustawy Kodeks cywilny). Pomimo, że kompensata jest jedną z formą regulowania wzajemnych zobowiązań i należności, to nie można uznać, że jest ona związana z operacjami finansowymi skutkującymi w ujęciu kasowym utratą lub wzrostem wartości waluty. Jedynie realny przepływ pieniądza w transakcji, która została wyceniona w walucie obcej skutkuje powstaniem różnic kursowych, wpływających na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. W związku z powyższym różnice kursowe powstałe między dniem powstania przychodu (kosztu), a dniem kompensaty należności mogą zostać uwzględnione jedynie w rachunku bilansowym, natomiast w rachunku podatkowym różnice kursowe związane z faktycznym otrzymaniem (zapłatą) należności (zobowiązania) - w części nie objętej kompensatą.

Mając na uwadze powyższe, zapytanie Podatnika rozstrzygnięto jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

W dacie wydania postanowienia w sprawie objętej wnioskiem nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia, stosownie do art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu oraz określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia, stosownie do art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie podlega opłacie skarbowej uiszczanej w postaci znaków opłaty skarbowej, która wynosi 5 zł od podania (50 gr za każdy załącznik).

Małopolski Urząd Skarbowy