Stosownie do przepisów art. 12 ust. 4d oraz przepisów art. 16 ust. 1 pkt 8d, w brzmieniu obowiązującym od 01.05.2004 r., wprowadzonych do ustawy z 15 ... - Interpretacja - PD I/423-16/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.07.2004, sygn. PD I/423-16/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stosownie do przepisów art. 12 ust. 4d oraz przepisów art. 16 ust. 1 pkt 8d, w brzmieniu obowiązującym od 01.05.2004 r., wprowadzonych do ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. Nr 54 z 2000 r. poz. 654 ze zm.) ustawą z 20 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 93 poz. 894), "w przypadku podatników dokonujących zbycia udziałów (akcji) jednej spółki kapitałowej innej spółce kapitałowej, jeżeli:

  1. spółka nabywająca oraz spółka zbywająca (obejmująca), podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania oraz
  2. w wyniku nabycia udziałów (akcji) spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są zbywane, oraz
  3. w zamian za zbywane udziały (akcje) spółka zbywająca otrzyma udziały (akcje) spółki nabywającej albo otrzyma udziały (akcje) spółki nabywającej wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości bilansowej otrzymanych udziałów (akcji)
  • do przychodów nie zalicza się wartości otrzymanych udziałów (akcji) w spółce zbywającej i w spółce nabywającej."

Odpowiednio do powyższego nie uważa się za koszty uzyskania przychodów "wydatków na nabycie udziałów (akcji) przekazywanych innej spółce w sposób, o którym mowa w art. 12 ust. 4d; wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia otrzymanych za nie udziałów (akcji), ustalony zgodnie z pkt. 8 i art. 15 ust. 1k."

Powyższe oznacza, że o ile spełnione są wszystkie warunki wymienione w przepisie art. 12. ust. 4d, wówczas objęcie takich udziałów jest dla Waszej Spółki podatkowo obojętne.

W sytuacji natomiast gdy nie zostaną spełnione warunki określone w art. 12 ust. 4d, w związku z objęciem udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny przychodem Waszej Spółki będzie, stosownie do przepisu art. 12 ust. 1 pkt 7, "nominalna wartość udziałów (akcji) ... objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio." Ostatni fragment przepisu narzuca zastosowanie przepisu art. 14 ust. 1-3., co oznacza, że przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny odbiega od wartości rynkowej, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.

Kosztem uzyskania przychodu natomiast będzie:

  • stosownie do przepisu art. 15 ust. 1j ww. ustawy o podatku dochodowym, nominalna wartość wnoszonych w formie wkładu niepieniężnego udziałów (akcji) - w przypadku objęcia udziałów (akcji) po 01.01.2001 r.,
  • stosownie do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, określających koszt uzyskania przychodu z tego tytułu, w brzmieniu obowiązującym w roku objęcia tych udziałów (akcji), o czym stanowią przepisy przejściowe zawarte w art. 4 ust. 3 ustawy z 09.06.2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 60 z 2000 r. poz. 700 ) - w przypadku wniesienia udziałów objętych przed 01.01.2001 r.

Wyjaśnienia zawarte w piśmie odnośnie wniesienia do spółki wierzytelności sugerują, że mamy do czynienia z wierzytelnością własną, tj. wierzytelnością z tytułu sprzedanych wyrobów. Przyjęto również - co nie zostało szczegółowo podane w piśmie Waszej Spółki - że wierzytelność ta przysługiwała wobec innego dłużnika niż spółka, do której wniesiony został aport. Wówczas to przychodem będzie nominalna wartość objętych udziałów - jak w ad a) niniejszego pisma - natomiast koszt uzyskania przychodu winien być określony stosownie do przepisu art. 15 ust. 1j pkt 3 ustawy o podatku dochodowym jw., tj. wg faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z wnoszoną wierzytelnością.

O ile więc wierzyciel do kosztów uzyskania przychodów zaliczył wydatki związane z powstaniem tej wierzytelności, to w chwili objęcia udziałów (akcji) będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jedynie dodatkowe poniesione wydatki, np. opłatę notarialną, podatek od czynności cywilnoprawnych.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach