Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka jest właścicielem 48 hektarów gruntu. Na 1 hektarze tego gruntu posadzono wierzbę energetyczną, ... - Interpretacja - IUS IPD1/2-423-11/2004

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.08.2004, sygn. IUS IPD1/2-423-11/2004, Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka jest właścicielem 48 hektarów gruntu. Na 1 hektarze tego gruntu posadzono wierzbę energetyczną, której cykl produkcyjny trwa trzy lata. Po pierwszym roku, z wierzby tworzone są sadzonki przeznaczone do obsadzenia następnych hektarów lub do odsprzedaży. Po upływie trzech lat, wierzba zostanie ścięta i sprzedana do Zakładu Energetycznego, jako biomasa stanowiąca składnik do wytworzenia energii elektrycznej. W związku z powyższym kieruje zapytanie:

  1. czy obsadzenie gruntu, od którego płacony jest podatek rolny, wierzbą energetyczną - jest działalnością rolniczą, czy też normalnym zakresem działalności?
  2. czy od sprzedaży sadzonek wierzby energetycznej Spółka winna zapłacić podatek dochodowy?

Z zakresu przedmiotowego ustawy, z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.), wyłączone zostały, zgodnie z zapisem art.2 ust.1 pkt 1 tej ustawy: przychody z działalności rolniczej, z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, chyba że ustalenie przychodów jest wymagane dla celów określenia dochodów wolnych od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e.

Definicja działalności rolniczej zawarta jest w art.2 ust.2 powołanej ustawy, zgodnie z którym: "działalnością rolniczą jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

  1. miesiąc - w przypadku roślin,
  2. 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi i kaczek,
  3. 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  4. 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt
  • licząc od dnia nabycia."

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, posługując się pojęciem "gospodarstwa rolnego", nie zawiera definicji tego pojęcia. Należy zatem odwołać się, zgodnie z art. 2 ust. 4 tej ustawy, do przepisów ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (j.t. z 1993 r. Dz. U. Nr 94, poz.431 ze zm.), która w przepisie art. 1 i 2 określa, że: za gospodarstwo rolne uważa się grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki nie posiadającej osobowości prawnej.

Działalność prowadzona w gospodarstwie rolnym przez jego właściciela, lub posiadacza jest działalnością w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli odpowiada kryteriom definicji, zawartej w przepisie art. 2 ust. 2.

W myśl tego przepisu działalność rolnicza może być prowadzona w dwojaki sposób, polegający na:

  • wytwarzaniu produktów roślinnych i zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym, czyli naturalnym, z własnych upraw, hodowli lub chowu, w zakresie w przepisie wymienionym,
  • hodowaniu roślin i zwierząt nabywanych od innych producentów, przy czym okresy przetrzymywania zakupionych roślin i zwierząt, w celu ich biologicznego wzrostu, nie mogą być krótsze od okresów wskazanych w przepisie.

Biorąc pod uwagę zaprezentowany przez Spółkę stan faktyczny, w kontekście przedstawionych przepisów - należy uznać, że działalność we wskazanym zakresie nie wykracza poza ustawowy zakres działalności rolniczej a więc przychody uzyskane ze sprzedaży sadzonek, po jednorocznym okresie wegetacji, są także przedmiotowo wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach