Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu S... - Interpretacja - PUS I/423/25/2004

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.04.2004, sygn. PUS I/423/25/2004, Podkarpacki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po zapoznaniu się z treścią pisma spółki z o.o. E. w M. z dnia 2.03.2004 r. (bez znaku, data wpływu do tut. Urzędu 8.03.2004 r.) o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego poprzez określenie, czy podatnik pobierający należności za energię elektryczną (sprzedaną w określonym miesiącu kalendarzowym) w formie płatności częściowych wymagalnych w dwóch kolejno następujących po sobie miesiącach kalendarzowych, tj. zarówno w miesiącu, którego dotyczy sprzedaż, jak i w miesiącu następnym może podzielić wydatki związane z zakupem energii elektrycznej podlegającej sprzedaży w tym ściśle określonym miesiącu kalendarzowym i zaliczyć je w koszty uzyskania przychodu zarówno w miesiącu, którego dotyczy ta sprzedaż, jak i w miesiącu następnym, w analogii do zasad określających datę powstania przychodu należnego z tytułu świadczenia usług tego rodzaju, udziela poniższych wyjaśnień:

W świetle obowiązujących od dnia 1.01.2004 r. przepisów art. 12 ust. 3d pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w przypadku rozliczeń z tytułu dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony - ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę. A zatem przychód należny za dostawę energii elektrycznej zgodnie ze stosowanym przez spółkę systemem rozliczeń za sprzedaną energię przedstawionym w zapytaniu powinien zostać wykazany w miesiącu, w którym przypada termin płatności, a więc ok. 70 % przychodu w miesiącu marcu i ok. 30 % w miesiącu kwietniu.

Zgodnie z zapisem art. 15 ust. 1 ww. ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tejże ustawy. Z definicji tej wynika, iż musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy między poniesionymi wydatkami a osiągniętym przychodem. Natomiast zapis art. 15 ust. 4 tej samej ustawy stanowi, że "koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione".

Mając na względzie podstawowe zasady bezpośredniego związku wydatków z przychodami tut. organ podatkowy przychyla się do sposobu rozliczenia kosztów uzyskania przychodów przez spółkę i uważa, że postępowaniem prawidłowym będzie - tak jak w podanym przez wnioskodawcę przykładzie - zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów w rozliczeniu za miesiąc marzec ok. 70 % wydatków na zakup energii elektrycznej związanej ze sprzedażą w tym miesiącu, natomiast w rozliczeniu za miesiąc kwiecień-pozostałe 30 % kosztów zakupu energii elektrycznej związanej ze sprzedażą w marcu. Potwierdzeniem takiego stanowiska jest pismo Ministerstwa Finansów Departamentu Podatków Bezpośrednich z dnia 30.03.2004 r. (znak: PB3/326/GM-8214-32/04) skierowane do Izby Skarbowej w Rzeszowie, z którego wynika, że "poniesione wydatki, które można powiązać z przychodami należnymi, podlegać będą zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w dacie osiągnięcia przychodu".

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz faktyczny przedstawiony w zapytaniu.

Podkarpacki Urząd Skarbowy