Fundacja, której jednym z celów statutowych jest udzielanie chorym świadczeń finansowych i rzeczowych zamierza zakupić lekarstwa i przekazać je w for... - Interpretacja - BI/005/0934/03

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.01.2004, sygn. BI/005/0934/03, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Fundacja, której jednym z celów statutowych jest udzielanie chorym świadczeń finansowych i rzeczowych zamierza zakupić lekarstwa i przekazać je w formie darowizny rzeczowej osobie chorej na stwardnienie rozsiane.


Stan prawny:


Ustawa z dnia 06 kwietnia 1984r. o fundacjach (Dz. U. z 1991 r. nr 46, poz. 203 ze zm.) określa, że fundacje mogą być ustanawiane dla realizacji zgodnych z interesami Rzeczypospolitej Polskiej celów społeczne lub gospodarczo użytecznych, szczególnie takich jak: ochrona zdrowia, rozwój gospodarki i nauki, oświata i wychowanie, kultura i sztuka, opieka i pomoc społeczna, ochrona środowiska i zabytków (art. 1 ustawy).

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy z 06.04.1984r. Fundacja uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego.

    Fundacje jako osoby prawne - zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r., nr 54, poz. 654 ze zm.) - są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. W myśl bowiem art. 1 ustawy z 15.02.1992r. przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych regulują opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów:
  • osób prawnych jednostek spółek kapitałowych jednostek organizacji,
  • jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek: cywilnych, jawnych, partnerskich, komandytowych, komandytowo-akcyjnych,
  • podatkowych grup kapitałowych.

Fundacje nie zostały również wymienione przez ustawodawcę w treści art. 6 ust. 1 oraz 2 ww. ustawy, jako podmioty, które zwolnione są od podatku. A zatem Fundacje, tak jak inne podmioty posiadające osobowość prawną, podlegają ogólnym regułom podatkowym przewidzianym w tej ustawie. Oznacza to, że Fundacje ustalają dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów z jakich dochód ten został osiągnięty. Bez znaczenia pozostaje zatem, czy dochód osiągany jest przez Fundacje z działalności statutowej, czy też z działalności gospodarczej i czy przychody osiągane z tych źródeł mają charakter trwały, czy sporadyczny.

Jednakże w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy dochody podatników, z pewnymi zastrzeżeniami, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.

Zwolnienie określone w tym przepisie ma zastosowanie również do Fundacji, ale pod warunkiem realizowania przez Fundację celów określonych przez ustawodawcę w ww. przepisie.

Ponieważ - jak wskazuje to Fundacji - jednym z jej celów statutowych jest udzielanie chorym świadczeń finansowych i rzeczowych, to można stwierdzić, że cele statutowe Fundacji pokrywają się z celami preferowanym przez ustawodawcę, szczególnie w części dot. ochrony zdrowia.

W związku z powyższym dochody osiągane przez Fundacji, bez względu na źródło, z jakich one będą pochodzić, tj. czy będzie to działalność statutowa czy też działalność gospodarcza, będą korzystały ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych, pod warunkiem jednak, że zostaną one przeznaczone na cele statutowe Fundacji pokrywające się z celami określonymi w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Izba Skarbowa w Gdańsku