W odpowiedzi na zapytanie Fundacji z dnia 06.10.2003 r. (wpłynęło do Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów w dniu 04.11.2003 r., przekazane do Urzędu ... - Interpretacja - US 72/ROP1/423/123/04/AW

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.03.2004, sygn. US 72/ROP1/423/123/04/AW, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na zapytanie Fundacji z dnia 06.10.2003 r. (wpłynęło do Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów w dniu 04.11.2003 r., przekazane do Urzędu Skarbowego Warszawa - Mokotów w dniu 15.11.2003 r. a następnie wpłynęło do tutejszego Urzędu Skarbowego w dniu 30.01.2004 r.) złożone w trybie artykułu 14 a § 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, ze zm), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje, iż:

Na mocy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.) niektóre rodzaje dochodów uzyskiwane przez fundacje są wolne od podatku dochodowego. Warunki i zasady zwolnienia są określone w art. 17 ust. 1 pkt. 4 ustawy o p.d.o.p. zgodnie z którym wolne od podatku są dochody tych fundacji, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo - techniczna, oświatowa w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele. Jest to więc katalog zamknięty. Fundacje prowadzące inne rodzaje działalności niż wymienione przez ustawodawcę w tym przepisie nie korzystają z owego zwolnienia.

Z przedstawionego przez Fundację stanu faktycznego wynika, iż zgodnie z § 3 pkt. 1 statutu fundacji celem jej działalności jest: popieranie integracji Polski z Unią Europejską, pogłębianie wzajemnego zrozumienia społeczeństw (polskiego i francuskiego), popieranie wspólnych działań tych społeczeństw i rozwijanie świadomości tożsamości europejskiej. Działania fundacji polegaja m.in. na wydawaniu publikacji związanych z integracją, organizowaniu konferencji o tematyce wspólnotowej, promowanie szkolnictwa wyższego francuskojęzycznego w Polsce, kojarzenie partnerów w Polsce i we Francji. Jak sama Fundacja pisze w zapytaniu, w świetle zapisu § 3 pkt. 1 jej statutu trudno jest jednoznacznie przypisać cele, dla którch realizacji została powołana do jednej ze sfer działalności uprawniających do skorzystania ze zwolnienia określonego w przepisie art. 17 ust. 1 pkt. 4 ustawy o p.d.o.p.

Jednakże biorąc pod uwagę definicję oświaty zamieszczoną w Słowniku Języka Polskiego, Wydawnictwo PWN, Tom II z 1979 r. str. 566 pod pojęciem "oświata" - rozumie się proces upowszechniania wykształcenia i kultury w społeczeństwie: szerzyć, krzewić oświatę. Oświata dorosłych - działalność wychowawcza mająca na celu stworzenie osobom dorosłym i młodzieży pracującej możliwość uzupełniania wykształcenia oraz zaspakajania potrzeb kulturalnych.

W związku z powyższym na podstawie celów zaprezentopwanych w statucie fundacji do realizacji których została powałana można uznać, iż mieszczą się one w kategorii "oświatowo - kulturalnych".

Zatem można je zakwalifikować do katalogu działalności uprawniających Fundację do zastosowania zwolnienia dochodów z opodatkowania w części przeznaczonej na te cele uwzględniając przepis art. 17 ust. 1b ustawy o p.d.o.p.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie