- Interpretacja - ZD/406-190/CIT/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.12.2005, sygn. ZD/406-190/CIT/05, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 23.09.2005r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który pismami z dnia 20.10.2005r. oraz 16.11.2005r. został uzupełniony.

Z przedstawionego w podaniu stanu faktycznego wynika, iż Spółka jest w trakcie inwestycji, którą stanowi budowa kompostowni. Inwestycję tę prowadzi zarówno systemem gospodarczym, jak i zleca wykonanie niektórych prac innym podmiotom. W związku z tym, iż Spółka szereg prac wykonuje we własnym zakresie, dla potrzeb ich realizacji dokonała zakupu maszyn i urządzeń. Spółka nabyła więc wiertarki i szlifierki, których okres użytkowania będzie wynosić do jednego roku oraz nabyła urządzenia spawalnicze, urządzenie do cięcia stali, zespół gnący do prasy hydraulicznej (prasa hydrauliczna wykonana jest we własnym zakresie), których to okres użytkowania wynosić będzie powyżej jednego roku.

Jednocześnie Wnioskująca przewiduje, iż zakupione przez Nią maszyny i urządzenia zostaną zużyte w trakcie realizacji inwestycji. Zużycie to polegać ma według Spółki na fizycznym zużyciu, zniszczeniu, bądź popsuciu uniemożliwiającym ich dalsze wykorzystywanie po zakończeniu realizacji inwestycji.

Wobec tak przedstawionego stanu faktycznego, Wnioskująca zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem, czy zakupione maszyny i urządzenia winna wprowadzić do ewidencji środków trwałych i naliczoną amortyzację zaliczać do bieżących kosztów uzyskania przychodu, czy też raczej o wartość zakupionych maszyn i urządzeń podnieść wartość realizowanej inwestycji?

Podatnik, przedstawiając stanowisko w powyższej sprawie, stwierdza, iż o koszt zakupionych maszyn i urządzeń wykorzystywanych przy budowie kompostowni winien podnieść wartość zrealizowanej inwestycji.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Zgodnie z regulacją art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. (...).

Warunkiem uznania wydatków za koszt uzyskania przychodów jest występowanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wydatkiem a przychodem. Obowiązkiem Podatnika, jako odnoszącego ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu, zgodnie z dyspozycją powołanego ust. 1 art. 15 ustawy podatkowej.

Stosownie do przepisu art. 15 ust. 6 ustawy podatkowej, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

W regulacji art. 16a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustawodawca przewiduje, iż amortyzacji podatkowej podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania maszyny, urządzenia i środki transportu, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Jednocześnie z uwagi na przedstawiony stan faktyczny, a w szczególności przewidywania Podatnika co do tego, iż zakupione do realizacji inwestycji maszyny i urządzenia (łącznie z tymi, których okres użytkowania przekroczy rok) zostaną zużyte w trakcie tej realizacji, należy zwrócić uwagę na treść przepisu art. 16g ust. 4 ustawy podatkowej, który stanowi o sposobie ustalania wartości początkowej środka trwałego wytworzonego we własnym zakresie przez przedsiębiorców. W przepisie tym ustanowiono, iż za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Bezsprzecznie wymienione we wniosku maszyny i urządzenia, zakupione w celu budowy kompostowni, są rzeczowymi składnikami majątku Podatnika. Z tego też względu, wobec nabycia ich dla realizacji inwestycji, w przypadku ich faktycznego zużycia w trakcie budowy kompostowni, wartość nabycia tych składników winna podwyższyć koszt wytworzenia wybudowanego środka trwałego. Wobec powyższego organ podatkowy postanowił uznać stanowisko Podatnika wyrażone w podaniu za zasadne.

Niemniej jednak, w przypadku gdyby po zakończeniu inwestycji, maszyny i urządzenia, które posłużyły do budowy kompostowni oraz które równocześnie spełniają wymogi cytowanego art. 16a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowiące o podleganiu amortyzacji przez te składniki, nadal były wykorzystywane w Przedsiębiorstwie, należałoby uznać, iż wartość zakupu tych składników nie może podwyższyć kosztu wytworzenia kompostowni. W takiej sytuacji Podatnik winien, w celu uzyskania możliwości odniesienia wartości zakupionych maszyn i urządzeń w koszty uzyskania przychodów poprzez dokonywanie odpisów amortyzacyjnych, na mocy przepisu art. 16d ust. 2 ustawy, ujawnić i wprowadzić je do ewidencji środków trwałych.

Bowiem w przepisie art. 16d ust. 2 ustawodawca stwierdza, iż składniki majątku, o których mowa w art. 16a-16c, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 9 ust. 1, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego, o którym mowa w art. 16h ust. 1 pkt 4. W regulacji tej stanowi się, iż odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od ujawnionych środków trwałych nie objętych dotychczas ewidencją począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu