W dniu 11.10.2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Przedsiębiorstwa w upadłości w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do z... - Interpretacja - ZD-G/423-3/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.11.2005, sygn. ZD-G/423-3/05, Urząd Skarbowy w Wolsztynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 11.10.2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Przedsiębiorstwa w upadłości w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Podatnik jest przedsiębiorstwem państwowym, od 6.04.2004r. w upadłości. Syndyk sprzedaje majątek w celu likwidacji przedsiębiorstwa i uzyskania środków pieniężnych na spłatę wierzycieli zgodnie z planem podziału masy. W Przedsiębiorstwie za dany okres rozliczeniowy wystąpi zysk brutto. Natomiast nie wystąpi podatek dochodowy od osób prawnych, ponieważ zostanie odliczona strata z lat poprzednich. Przedsiębiorstwo państwowe, zgodnie z ustawą o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych, zobowiązane jest do sporządzania deklaracji WZP-1R oraz do wpłat z zysku do budżetu państwa. Art. 15 ustawy o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych stanowi, że do wpłat z zysku stosuje się przepisy o zobowiązaniach podatkowych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 3.

Podatnik pyta, czy ma obowiązek dokonania wpłaty z zysku w sytuacji, gdy nie jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego?

Wnioskujący stoi na stanowisku, że skoro do wpłat z zysku stosuje się przepisy o zobowiązaniach podatkowych, to w sytuacji, gdy nie wystąpi podatek dochodowy, nie jest też zobowiązany do dokonywania wpłat z zysku.

W odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy wyjaśnia:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1989r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (tekst jednolity: Dz. U. z 1992r. Nr 6, poz. 27 ze zm.), przedsiębiorstwa są obowiązane do dokonywania wpłat z zysku po opodatkowaniu podatkiem dochodowym na rzecz budżetu państwa. Z treści art. 13 ust. 5 i 6 powołanej ustawy wynika, że podstawą ustalenia wysokości zaliczki jest zysk po opodatkowaniu podatkiem dochodowym, osiągnięty w danym okresie, liczony w rachunku narastającym. Oznacza to, że w przypadku wystąpienia dodatniej różnicy pomiędzy osiągniętym zyskiem brutto a należnym podatkiem dochodowym, ustala się należną wpłatę z zysku (stosując 15% stawkę zgodnie z art. 14 ww. ustawy o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych).

Kierując się zapisem ustawowym, że podstawą ustalenia wysokości zaliczki jest zysk po opodatkowaniu podatkiem dochodowym, należy rozgraniczyć pojęcia "zysk" i "dochód" i nie utożsamiać podstawy naliczenia wpłaty z zysku z podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym. Określenie "zysk", będące terminem, którym posługuje się ustawa z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (tekst jednolity: Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), oznacza dodatni wynik finansowy, osiągnięty przez jednostkę za dany okres rozliczeniowy. Zatem prawidłowość ustalenia podstawy wymiaru wpłat z zysku sprowadza się do prawidłowego ustalenia zysku brutto (zgodnie z ustawą o rachunkowości) i podatku dochodowego (zgodnie z ustawą z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych - tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

W związku z powyższym, w przypadku, gdy za dany okres rozliczeniowy w Przedsiębiorstwie występują okoliczności opisane we wniosku, tj.: zysk brutto, dochód podatkowy oraz podatek od osób prawnych w kwocie 0 zł (spowodowany odliczeniem od dochodu straty z lat ubiegłych), wówczas - zgodnie z cytowanym wyżej przepisem art. 13 ust. 5 ustawy o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych - podstawą do naliczenia wpłaty z zysku jest zysk, osiągnięty w danym okresie, liczony w rachunku narastającym. Stanowisko Przedsiębiorstwa, przedstawione we wniosku, jest więc nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku Podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy w Wolsztynie