POSTANOWIENIE - Interpretacja - PSUS/PB-RI-PDP/423/262/P/05/BD

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.11.2005, sygn. PSUS/PB-RI-PDP/423/262/P/05/BD, Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) stwierdzam, że stanowisko Spółki - przedstawione we wniosku z dnia 29.08.2005r., który wpłynął w dniu 08.09.2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zasad korygowania przychodów o różnice kursowe w sytuacji, gdy przychód uzyskany został w walucie obcej, a zapłata następuje w polskich złotych gotówkowo do kasy Spółki jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08.09.2005 r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem znak: PSUS/PB-RI-PDP/423/242,261,262,263,264-1/05/BD z dnia 07.11.2005 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione pismem z dnia 10.11.2005 r., które wpłynęło do Urzędu w dniu 14.11.2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity w Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę oraz jego stanowisko w sprawie.

  1. stan faktyczny:

Z treści wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania prawa podatkowego wynika, że Spółka jako osoba prawna prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której dokonuje transakcji z podmiotami zagranicznymi oraz osiąga przychody w walutach obcych. Za przeprowadzane transakcje wystawiane są faktury VAT. Zapłata natomiast następuje w niżej wymieniony sposób:

  • przelewem na posiadany przez Spółkę walutowy rachunek bankowy w euro,
  • gotówkowo do kasy Spółki w polskich złotych,
  • gotówkowo do kasy Spółki w euro,
  • gotówkowo do kasy Spółki w koronach czeskich,

przy czym pomiędzy dniem uzyskania przychodu a dniem faktycznego ich otrzymania występują różne kursy walut, w związku z tym zachodzi konieczność odpowiedniego skorygowania uzyskanych przychodów.

  1. pytanie Wnioskodawcy:

Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytanie jakie powinny być zastosowane zasady korygowania uzyskanych przychodów o różnice kursowe w sytuacji, gdy przychód uzyskany został w walucie obcej, zapłata następuje w polskich złotych gotówkowo do kasy Spółki.

  1. stanowisko Wnioskodawcy w sprawie:

Zdaniem Spółki w przypadku gdy przychód uzyskany został w walucie obcej, a zapłata nastąpiła w polskich złotych gotówkowo do kasy Spółki, prawidłowe będzie następujące postępowanie:

  • ustalenie wartości przychodu na dzień jego uzyskania (na dzień wystawienia faktury) jako wielkość wynikającą z przeliczenia na złote kwoty z faktury według średniego kursu NBP z tego dnia,
  • ustalenie kwoty przypadającej do zapłaty przez kontrahenta poprzez przemnożenie kwoty wynikającej z faktury i średniego kursu NBP z dnia zapłaty,
  • wyliczenie powstałej różnicy. W przypadku ujemnych różnic kursowych należy zmniejszyć uzyskany przychód, natomiast w przypadku dodatnich różnic kursowych należy go zwiększyć.

Ocena prawna stanowiska pytającego.

W związku z opisanym powyżej stanem faktycznym, wskazać należy, iż zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity w Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami) przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.

Natomiast stosownie do treści art. 12 ust. 3 ww. ustawy za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

W myśl powołanego wyżej przepisu art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych różnice kursowe mogą powstać jedynie w odniesieniu do przychodów faktycznie zrealizowanych w walutach obcych, które wpłyną na rachunek bankowy podatnika, gdyż tylko w takiej sytuacji możliwe jest ustalenie różnicy wynikającej z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu należnego (tj. dnia wystawienia faktury).

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie upoważniają podatników do rozliczania w podstawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych różnic kursowych od transakcji, których zapłata nastąpiła w złotych polskich, a także rozliczonych bez pośrednictwa banku, z usług którego korzysta podatnik. Sposób liczenia różnic kursowych od przychodów wyrażonych w walutach obcych został bowiem określony w ww. art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który za podstawę przyjmuje transakcje faktycznie rozliczane w walucie obcej oraz dokonywane za pośrednictwem banków.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że zapłata nastąpiła w złotych polskich gotówkowo do kasy Spółki.

Odnosząc się do opisywanego przypadku stwierdzić należy, iż jeżeli Spółka otrzymała zapłatę w polskich złotych gotówkowo do kasy zgodnie z obowiązującymi przepisami, to w momencie otrzymania takiej zapłaty brak jest podstaw prawnych do ustalenia różnic kursowych, bowiem ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera uregulowań w zakresie ustalania różnic kursowych w sytuacji otrzymania zapłaty w polskich złotych gotówkowo do kasy.

Powstałe różnice nie są różnicami kursowymi w rozumieniu prawa podatkowego, a jedynie różnicą statystyczną, która zgodnie z wymogami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity w Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zmianami) winna być uwzględniona tylko w bilansowym rachunku podatnika.

Oceniając przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, należy stwierdzić, iż stanowisko zaprezentowane przez podatnika jest nieprawidłowe.

Postanowienie niniejsze - na podstawie art. 143 Ordynacji podatkowej, wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu.

Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu