Pismem z dnia 22.07.2005r.( data wpływu dnia 25.07.2005r), uzupełnionym w dniu 24.08.2005r, a następnie w dniu 26.09.2005r., podatnik zwrócił się z p... - Interpretacja - RO-XV/423/PDOP-444/118/JB/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.09.2005, sygn. RO-XV/423/PDOP-444/118/JB/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 22.07.2005r.( data wpływu dnia 25.07.2005r), uzupełnionym w dniu 24.08.2005r, a następnie w dniu 26.09.2005r., podatnik zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny :

Spółka z o. o. jest akcjonariuszem spółki, której zwyczajne walne zgromadzenie w uchwale o podziale zysku pewną jego część przeznaczyło na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy. Wypłata tej dywidendy ma nastąpić w miesiącu sierpniu 2005r. Jednocześnie w tym samym miesiącu Spółka z o. o. ma dokonać transakcji sprzedaży akcji, z której uzyska przychód, który zgodnie z art. 10 ust.1 pkt.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest przychodem uzyskanym z udziału w zyskach osób prawnych i zgodnie z art.22 ust.1 w/w ustawy podlega opodatkowaniu według stawki 19% uzyskanego przychodu, pomniejszonego na podstawie art.16 ust.1 pkt.8 updop o koszty nabycia ( objęcia ) tych akcji przez danego akcjonariusza. Zgodnie z art.23 ust.1 updop kwotę podatku uiszczonego od otrzymanych dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej odlicza się od kwoty podatku obliczonego zgodnie z art.19 updop. Dywidenda została wypłacona w dniu 1 sierpnia 2005r. Informację o wysokości pobranego podatku dochodowego od dochodu z dywidend ( CIT-7) Spółka otrzyma dopiero po 7 września 2005r.Spółka uściślając stan faktyczny wskazała, iż sprzedaż akcji ma nastąpić na zasadach ogólnych ( nie jest to sprzedaż akcji w celu ich umorzenia).

Spółka sformułowała też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż :Możliwość taka wynika wprost z przywołanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Niemniej wątpliwości wynikają z zapisu art.23 updop , który wskazuje na możliwość odliczenia od kwot podatku obliczonego zgodnie z art.19 updop co rodzi wątpliwość co do możliwości odliczenia podatku obliczonego zgodnie z art.22 updop, chociaż w przepisie art.19 wskazane jest odniesienie do art.22 updop. Jednocześnie wątpliwość naszą budzi możliwość dokonania takiego odliczenia już w deklaracji za miesiąc w którym podatek od otrzymanej dywidendy zostanie odprowadzony do urzędu Skarbowego.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia , postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W myśl art.23 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( tekst jednolity z 2000r. Dz. U. Nr 54, poz 654 ze zm.), kwotę podatku uiszczonego od otrzymanych dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej odlicza się od kwoty podatku obliczonego zgodnie z art.19 ustawy. Podatek o którym mowa w art.19 w/w ustawy wynosi 19 % podstawy opodatkowania.W myśl art.7 ust.1 cytowanej na wstępie ustawy przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów z jakich dochód ten został osiągnięty . Natomiast dochodem w rozumieniu ust.2 w/w artykułu z zastrzeżeniem art.10 i 11 jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym

Odliczenia kwoty podatku uiszczonego od otrzymanej dywidendy można dokonać już od pierwszej, po pobraniu i odprowadzeniu przez płatnika podatku - zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych, gdyż zgodnie z przepisem art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz 60 ze. zm.), zaliczka też jest podatkiem. Podstawą odliczenia jest otrzymana od płatnika informacja CIT-7 o wysokości pobranego podatku z tytułu wypłaconej dywidendy.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny, po otrzymaniu od płatnika informacji CIT-7 o wysokości pobranego podatku z tytułu wypłaconej dywidendy, Spółka będzie mogła pobraną przez płatnika kwotę podatku odliczyć od kwoty należnej zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych wykazanej w deklaracji miesięcznej CIT-2 za sierpień 2005r., obliczonej od całości dochodów podlegających opodatkowaniu za ten okres, w tym również i od dochodów z tytułu sprzedaży akcji, który podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku