W myśl art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) koszty uzyskania pr... - Interpretacja - PD III 423/35/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.04.2004, sygn. PD III 423/35/04, Izba Skarbowa we Wrocławiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W myśl art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.
Dla należytego zinterpretowania przepisów powyższego artykułu trzeba mieć na uwadze, że koszty podatkowe ponoszone przez podmiot gospodarczy podlegają dychotomicznemu podziałowi - tzn. mają charakter wydatków pośrednich lub bezpośrednich. Koszty bezpośrednie obejmują wydatki, które są ściśle (bezpośrednio) związane z przychodami, jakie osiąga podmiot gospodarczy. Natomiast do kosztów pośrednich zalicza się wydatki, które nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje ich uzyskanie. Do takich kosztów należy zaliczyć koszty, których ponoszenie zapewnia prawidłowe funkcjonowanie podmiotu gospodarczego, a więc m.in. i koszty dotyczące usług telekomunikacyjnych, dostaw energii elektrycznej i innych mediów. Stąd też w przypadku ponoszenia przez osobę prawną kosztów o takim charakterze użyte w art. 15 ust. 4 powoływanej ustawy sformułowanie "...potrącalne są tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą.." oznacza potrącalność kosztów w roku ich poniesienia (nie mylić z zapłaceniem). Takie bowiem koszty, chociaż niewątpliwie związane są z osiąganymi przychodami, nie pozostają w uchwytnym związku z konkretnymi przychodami. Tym samym, nie jest możliwe ustalenie, w którym roku podatkowym wystąpi przychód uzasadniający potrącenie takich kosztów.
Reasumując powyższe należy stwierdzić, iż koszty usług telekomunikacyjnych, dostaw energii i innych mediów z faktur choć wystawionych w styczniu 2004 r., ale dotyczące usług wykonanych na rzecz Podatnika w 2003 r. stanowią koszt uzyskania przychodów w roku 2003.
Podobną zasadę należy również przyjąć w odniesieniu do kosztów ubezpieczeń wszelkiego rodzaju w tym majątkowych i komunikacyjnych, gdyż zawarte i opłacone polisy są kosztem uzyskania przychodów roku, którego dotyczą, bowiem nie dotyczą ani nie odnoszą się do przychodów innych okresów, zgodnie z art. 15 ust. 4 w części " tj. są potrącane także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącane w roku, w którym zostały poniesione.
Również koszty dotyczące prenumeraty czasopism specjalistycznych na 2004 r. będą kosztem uzyskania przychodu w 2004 r. czyli w roku w którym prasa będzie dostarczana.

Izba Skarbowa we Wrocławiu