Odpowiadając na zapytanie z dnia 14.04.2004 r. (do tut. Urzędu wpłynęło w dniu 16.04.2004 r., znak: DN/01/04/2004), uzupełnione pismem z dnia 4.05.20... - Interpretacja - US.V-423/1/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.05.2004, sygn. US.V-423/1/04, Urząd Skarbowy w Mielcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiadając na zapytanie z dnia 14.04.2004 r. (do tut. Urzędu wpłynęło w dniu 16.04.2004 r., znak: DN/01/04/2004), uzupełnione pismem z dnia 4.05.2004 r. (wpłynęło w dniu 5.05.2004 r., znak: L.dz. 1862/04) dotyczące udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137., poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu wyjaśnia:

Z pism podatnika wynika, że w 2003 r. został wytworzony system zarządzania przedsiębiorstwem według nowej technologii informatycznej, który jest wykorzystywany przez spółkę przede wszystkim na własne potrzeby, a w miarę możliwości jest sprzedawany jako system zarządzania dla klientów na zewnątrz. Należy nadmienić, że spółka z o.o. prowadzi sprzedaż sprzętu komputerowego, świadczy usługi informatyczne oraz sprzedaje i udziela licencji na programy komputerowe finansowo-księgowe, magazynowe, płacowe, komunikacji miejskiej itp. W 2003 r. spółka dokonała wyceny nakładów na wytworzenie ww. systemu, pomniejszając te nakłady o wartość sprzedaży, która miała miejsce w 2003 r. i nie zaliczyła ich do kosztów uzyskania przychodów tylko przyjęła na stan wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje amortyzacji według stawki amortyzacyjnej w wysokości 50 % w skali roku. W związku z powyższym wątpliwości spółki dotyczą tego, czy prawidłowo postąpiła przyjmując ten system zarządzania na stan wartości niematerialnych i prawnych według nakładów poniesionych na jego wytworzenie i amortyzując ten systemu według stawki 50 % rocznie oraz przyjmując, że każda sprzedaż ww. systemu, o ile nastąpi, będzie zaliczana do przychodów.

Zgodnie z art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania m.in. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe (pkt 4), licencje (pkt 5) o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi. Unormowanie zawarte w ww. przepisie wskazuje, że do wartości niematerialnych i prawnych mogą być zaliczane prawa majątkowe jedynie wówczas, gdy zostały przez podatnika nabyte. Nabywanie licencji w przedstawianym amortyzacyjnym zakresie jest to nabywanie wynikających z nich względnych uprawnień umownych, które mają charakter praw majątkowych dających się wycenić rachunkowo. Nabywcą licencji w takim ujęciu będzie podmiot, który uzyskał uprawnienia do korzystania z danych praw majątkowych na podstawie określonej umowy licencyjnej z podmiotem, który dysponuje tym prawem. Zgodnie z art. 16g ust 14 ww. ustawy wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji i autorskich praw majątkowych, stanowi cena nabycia tych praw; jeżeli wynagrodzenie (opłaty) wynikające z umowy licencyjnej albo z umowy o przeniesienie innych praw majątkowych jest uzależnione od wysokości przychodów z licencji lub praw uzyskanych przez licencjobiorcę albo nabywcę, przy ustalaniu wartości początkowej praw majątkowych, w tym licencji, nie uwzględnia się tej części wynagrodzenia. Natomiast zgodnie z art. 16g ust. 3 ww. ustawy za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym w przypadku wytworzenia programu komputerowego (system zarządzania przedsiębiorstwem), wymienionego w przedmiotowym zapytaniu, wydatki poniesione w związku z tym wytworzeniem będą mogły być zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Biorąc powyższe pod uwagę stanowisko spółki w ww. zakresie jest nieprawidłowe. Natomiast w przypadku sprzedaży przez spółkę ww. systemu, przychodem do opodatkowania, zgodnie z art. 12 ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, będzie kwota należna wynikająca z tej sprzedaży.

Urząd Skarbowy w Mielcu