Warunki amortyzacji środków trwałych określają przepisy art. 22a - 22o w związku z art. 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od o... - Interpretacja - PD/415-10/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.03.2004, sygn. PD/415-10/04, Urząd Skarbowy w Kole

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Warunki amortyzacji środków trwałych określają przepisy art. 22a - 22o w związku z art. 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity : Dz.U. Nr 14 poz. 176 z 2000r. ze zm.). Zgodnie z art. 23 ust.1 pkt 45a lit.c w/w ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oddanych do nieodpłatnego używania, z wyjątkiem nieruchomości - za miesiące, w których składniki te były oddane do nieodpłatnego używania. Wnioskując na podstawie tego przepisu należy stwierdzić, że odpisy amortyzacyjne od nieruchomości oddanych przez podatnika do nieodpłatnego użyczenia - za miesiące, w których nieruchomości te oddane są do nieodpłatnego używania - stanowią koszty uzyskania przychodów, przy czym jedynie wówczas, gdy oddanie do nieodpłatnego używania nieruchomości stanowi u podatnika przychód (art.16 ust.1 w związku z art.22 ust. 1 wymienionej wyżej ustawy).

W opisanym przez podatnika przypadku sytuacja taka nie ma miejsca, ponieważ użycza lokal córce. Art.16 ust. 2 w/w ustawy stanowi, że jeżeli właściciel nieruchomości używa jej na potrzeby członków rodziny, nie ustala się wartości czynszowej tej nieruchomości, a wydatki związane z nieruchomością nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.Wynika z tego, że podatnik, który swoją nieruchomość wpisaną do ewidencji środków trwałych w ramach działalności gospodarczej odstąpi bezpłatnie do korzystania rodzinie, nie ma obowiązku ustalić wartości czynszowej w rozumieniu art. 16 ustawy jako przychód z nieruchomości odstąpionej bezpłatnie, zatem nie powstanie u niego przychód.Skoro przychód z tej nieruchomości nie jest przychodem z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, a podatnik "nie wyprowadził" tej nieruchomości z ewidencji środków trwałych prowadzonych dla jej celów, dokonywane dalej odpisy amortyzacyjne od tej nieruchomości, jako nie związane z uzyskiwaniem przychodu z tego źródła przychodów - nie stanowią podstawy prawnej do zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Reasumując, organ podatkowy nie podziela stanowiska podatnika i uważa, że odpisy amortyzacyjne od lokalu oddanego do bezpłatnego używania córce, nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodu w prowadzonej przez podatnika działalności.Informacji udzielono na podstawie stanu prawnego obowiązującego od 01.01.2004 roku.

Urząd Skarbowy w Kole