Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r., Nr 137, poz. 926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w... - Interpretacja - I-1/423/8/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.03.2004, sygn. I-1/423/8/04, Izba Skarbowa w Zielonej Górze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r., Nr 137, poz. 926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze zmienia informację Naczelnika Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze o zakresie stosowania prawa podatkowego zawartą w piśmie z dnia 15.01.2004 r. Nr I-3/423/3/SL/04 wydaną na wniosek Podatnika z dnia 26.11.2003 r. w przedmiocie zastosowania przyspieszonej amortyzacji wobec używanych środków trwałych pochodzących z importu.

Odpowiadając na zapytanie Podatnika, czy pochodzące z importu używane środki trwałe mogą być traktowane jako nowe i podlegać przyspieszonej amortyzacji stwierdzić należy, że art. 16k ust. 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, przewidujący możliwość dokonania odpisu amortyzacyjnego w pierwszym roku podatkowym, w którym środki trwałe wprowadzono do ewidencji w wysokości 30% wartości początkowej odnosi się wyłącznie do "fabrycznie nowych środków trwałych", zaliczonych do grup 3-6 Klasyfikacji. Natomiast traktowanie używanych środków trwałych pochodzących z importu jako nowych przez Główny Urząd Statystyczny jest kwestią odrębną i nie podlega zastosowaniu na gruncie przepisów prawa podatkowego.

W przedmiotowym stanie faktycznym, zastosowanie znajdzie art. 16j ustawy podatkowej, dotyczący ustalania indywidualnych stawek amortyzacyjnych. W ust. 2 ww. przepisu zdefiniowano pojęcie używanych środków trwałych. Środki trwałe, o których mowa we wniosku Podatnika można uznać za używane, jeżeli Podatnik udowodni, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 6 miesięcy. Przy czym, dla rozstrzygnięcia powyższej kwestii bez znaczenia pozostaje fakt nabycia środków trwałych w kraju bądź za granicą.

Do importowanych środków trwałych w art. 16g ust. 3, wskazano sposób określania ceny nabywanych za granicą tych środków.

Odnośnie wydatków poniesionych tytułem uczestnictwa pracowników w kursach językowych informuje się, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy podatkowej kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu ich osiągnięcia, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Warunkiem niezbędnym zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest zaistnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesionym nakładem i uzyskanym przychodem. Zatem kosztem uzyskania przychodów jest uzasadniony racjonalnie i gospodarczo wydatek związany z działalnością gospodarczą Podatnika, który przez jego poniesienie zmierza do osiągnięcia przychodów. Wobec powyższego jeżeli znajomość języka obcego jest niezbędna do wykonywania pracy (np. kontakty handlowe z zagranicznymi kontrahentami) to wówczas wydatki z tytułu kursów językowych będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.

Izba Skarbowa w Zielonej Górze