1/ W myśl art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 65... - Interpretacja - PD423-5/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 25.11.2004, sygn. PD423-5/04, Urząd Skarbowy w Pile

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

1/ W myśl art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm./ do przychodu zalicza się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 - dotyczące wyceny przychodów z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych - stosuje się odpowiednio.

Z powyższego przepisu wynika, że odnosi się on do spółek kapitałowych, tj. do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych. Przepis ten nie ma więc zastosowania do spółek osobowych, tj. jawnych, cywilnych, partnerskich, komandytowych i komandytowo-akcyjnych.

Zatem w przypadku przedstawionym przez Spółkę - wniesienie przez spółkę z o.o. wkładu w postaci aportu środka trwałego nie będacego przedsiębiorstwem ani zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa do spółki jawnej - nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

2/ Zgodnie z art. 65 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych /Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm./ wspólnikowi występującemu ze spółki jawnej wypłaca się w pieniądzu udział kapitałowy, którego wartość oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki.

Na mocy art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia, a także zwróconych udziałowcom (akcjonariuszom) dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.

Stosownie do cytowanego wyżej przepisu do przychodów nie zalicza się m.in. zwróconych udziałów w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia.Z treści tego przepisu wynika, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych podlega przychód obliczony jako nadwyżka kwoty wypłaconego spółce udziału ponad koszt nabycia przedmiotu wkładu.

Zatem jeżeli spółka z o.o. występując ze spółki jawnej otrzyma zwrot wkładu, który winien być obliczony zgodnie z art. 65 Kodeksu spółek handlowych, to przychodem będzie kwota ewentualnej nadwyżki udziału kapitałowego ponad koszt jego nabycia bądź objęcia.

Urząd Skarbowy w Pile