W Swoim zapytaniu Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny: - Interpretacja - ZD/423-233/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.10.2004, sygn. ZD/423-233/04, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W Swoim zapytaniu Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

W najbliższym czasie Podatnik zamierza wprowadzić nową wersję systemu informatycznego SAP. Jest to zintegrowana wersja systemu, którą stosują już inne spółki z grupy, do której należy Firma, na rynku europejskim. Założenia tego centralnego systemu wprowadzają konieczność stosowania do wszelkich rozliczeń finansowo-księgowych kursów walut Europejskiego Banku Centralnego, które są centralnie pobierane i wczytywane do programu bezpośrednioz Europejskiego Banku Centralnego.

Wobec powyżej przedstawionego stanu faktycznego, Spółka prosi o odpowiedź na następujące pytanie:

Czy Spółka może stosować we wszystkich rozliczeniach podatkowych (wycenachi przeliczeniach walut obcych) kursy walut Europejskiego Banku Centralnego, zamiast kursów Narodowego Banku Polskiego, o których mowa w art. 12 ust. 3 oraz art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych?

Zdaniem Spółki, regulacje przytoczonych powyżej artykułów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mówią wyraźnie o obowiązku stosowania kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, Podatnik podnosi zarazem, iż trzeba mieć na uwadze fakt, iżw kilku krajach Unii Europejskiej, w których pojawił się podobny problem podczas wdrażania tego systemu informatycznego, gdzie ustawy podatkowe również odwoływały się do kursów lokalnych banków centralnych, urzędy podatkowe udzieliły zgody na stosowanie kursów walut Europejskiego Banku Centralnego.

W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie znajdują następujące przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U.z 2000r. Nr 54, poz. 654 z ze zm.):

    - art. 12 ust. 2, zgodnie z którym, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski,
    - art. 12 ust. 3, na podstawie którego, za przychody związane z działalnością gospodarcząi z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniżao różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu,
    . art. 15 ust. 1, stosownie do którego, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionychw art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniżao różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.

W przekonaniu organu podatkowego, w przedstawionym stanie faktycznym, stwierdzić należy, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w sposób jednoznaczny, bez możliwości stosowania jakichkolwiek odstępstw, wskazują według jakiego kursu walut obcych należy przeliczyć zarówno przychody podatkowe, jak i koszty uzyskania tych przychodów. Nakazują one wyrażone w walutach obcych przychody oraz wydatki zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, przeliczyć według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu