P O ST A N O W I E N I E - Interpretacja - 1472/ROP1/423-199-219/05/PS

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.09.2005, sygn. 1472/ROP1/423-199-219/05/PS, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O ST A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej we wniosku z dnia 30.06.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 30.06.2005 r.)

p o s t a n a w i a

uznać za prawidłowe stanowisko Spółki w przedmiocie problemu Nr 1 i Nr 3 przedmiotowego wniosku.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka podpisała z firmą zajmującą się windykacją należności Umowę Powierniczej Cesji Wierzytelności, w oparciu o którą przekazała, poprzez Cesję Wierzytelności i Praw, swoją trudną do odzyskania wierzytelność w celu jej ściągnięcia lub sprzedaży poprzez wystawienie jej na sprzedaż w internetowej Ogólnopolskiej Giełdzie Wierzytelności. Strony umowy ustaliły, że firma windykacyjna w przypadku gdyby nie udało się jej odzyskać całości wierzytelności ma obowiązek dokonania cesji zwrotnej powierzonej wierzytelności. W związku z tym, Spółka wnosi o rozstrzygnięcie następujących problemów:

Problem Nr 1.

Zgodnie z postanowieniami stron umowy, w przypadku skierowania sprawy o zapłatę należności, objętą Umową Powierniczej Cesji Wierzytelności, na drogę postępowania sądowego, koszt wpisu sądowego oraz ewentualnego wpisu uzupełniającego ponosić będzie Cedent - Powierzający czyli Spółka, wpłacając je na konto Cesjonariusza - czyli firmy windykacyjnej, która przekaże otrzymaną kwotę na konto właściwego sądu po wniesieniu pozwu przeciwko danemu dłużnikowi lub na wezwanie otrzymane z sądu.

W związku z powyższym, Spółka pyta o moment zaliczenia poniesionych kosztów wpisu sądowego w koszty uzyskania przychodu.

Zdaniem Spółki, można zaliczyć poniesione koszty wpisu sądowego w koszty uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia, czyli przekazania opłaty na konto firmy windykacyjnej na podstawie postanowień zawartych w Umowie Powierniczej Cesji Wierzytelności i załączniku do tej umowy, czyli Cesji Wierzytelności i Praw.

Problem Nr 3.

Postanowienia zawartej umowy stanowią, że w przypadku skierowania spraw o zapłatę należności objętych Umowami na drogę postępowania egzekucyjnego, wszelkie koszty zabezpieczeń i egzekucji ponosić będzie Cedent - Spółka, wpłacając je na konto Cesjonariusza - firmy windykacyjnej, który przekaże otrzymaną kwotę na konto właściwego komornika, po wniesieniu wniosku zabezpieczającego lub egzekucyjnego przeciwko danemu dłużnikowi lub na wezwanie otrzymane od komornika.

Zdaniem Spółki ww. koszty zabezpieczenia i egzekucji należy zaliczyć w koszty uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia, czyli przekazania opłat do firmy windykacyjnej na podstawie postanowień zawartych w Umowach Powierniczej Cesji Wierzytelności i Cesji Wierzytelności i Praw.

Naczelnik II MUS po zapoznaniu się z przedstawionymi we wniosku okolicznościami ustosunkowując się do wyżej poruszonych problemów informuje, co następuje:

W myśl zasady z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - dalej ustawa o pdop - (t. j. Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.) spółka osiągając przychód z działalności gospodarczej osiąga przychód należny (podlegający opodatkowaniu) - niezależnie od tego, czy przychód ten faktycznie został osiągnięty.

W przypadku gdy Spółka nie osiągnęła faktycznie przychodu - ustawodawca przewidział w celu wyeliminowania dla podatnika negatywnych skutków podatkowych możliwość tworzenia odpisów aktualizacyjnych (rezerw) zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów od tej części należności, których nieściągalność została uprawdopodobniona zgodnie z art. 16 ust. 2a pkt 1 ustawy o pdop, a które wcześniej zaliczono do przychodów podlegających opodatkowaniu.

Należy jednak zauważyć, że pytania Podatnika nie dotyczą bezpośrednio tego zagadnienia. Pytania dotyczą kosztów ponoszonych na rzecz firmy windykacyjnej, z którą zawarto Umowę Powierniczej Cesji Wierzytelności.

Z treści przepisów art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa wynika, że organ podatkowy ustosunkowuje się jedynie do treści wniosku, a nie złożonych załączników. Jeżeli jednak Strona złożyła załącznik (ww. umowę), a z jej treści wynika odpowiedź na ewentualnie pytanie, z którym należałoby się zwrócić do Podatnika w trybie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa - to organ podatkowy na podstawie art. 125 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa może skorzystać ze stwierdzeń i oceny takiej umowy.

W analizowanym przypadku z treści załączonej umowy wynika, że Cesjonariusz (firma windykacyjna) zapłaci Cedentowi (Spółce) w wykonaniu umowy kwotę odpowiadającą cedowanej wyegzekwowanej wierzytelności po potrąceniu prowizji (§ 2 załączonej umowy).

W związku z tym, w przedmiotowej sprawie kwoty poniesione na rzecz firmy windykacyjnej są kosztem uzyskania przychodu dla Spółki zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, bowiem w myśl postanowień w nim zawartych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Natomiast zgodnie z dyspozycją art. 15 ust. 4 ustawy o pdop koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

W przedmiotowej sprawie koszty poniesione na rzecz firmy windykacyjnej dotyczą generalnie odzyskania długu będącego dla Spółki przychodem należnym, który powinien zostać uprzednio zaliczony do przychodów należnych Spółki. Z uwagi na fakt, że Podatnik w okresie osiągnięcia przychodów nie mógł zaliczyć przedmiotowych kosztów do kosztów uzyskania przychodów (nie było takiej fizycznej możliwości) - to w zaistniałej sytuacji, winien zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy o pdop w momencie poniesienia tych wpłat na rzecz firmy windykacyjnej. Tym samym Naczelnik II MUS podziela stanowisko wyrażone przez Podatnika w przedmiocie problemów Nr 1 i Nr 3 przedmiotowego wniosku.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik II MUS postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego we wniosku przez pytającego.

Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art. 236 § 2 i art. 239 w związku z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa). Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł oraz po 0,50 zł od każdego załącznika - ustawa z dnia 09.09.2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm.).

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie