Urząd Skarbowy w L. działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 z 1997 r., poz. 926 ze zm.) ... - Interpretacja - PD-III/005/25/03

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 04.06.2004, sygn. PD-III/005/25/03, Urząd Skarbowy w Lubinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Urząd Skarbowy w L. działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 z 1997 r., poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo podatnika w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia co następuje:
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.
Artykuł 16 ust. 1 pkt 38 i 38 a wyżej wymienionej ustawy stanowi: "Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców (akcjonariuszy) lub członków spółdzielni nie będących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów, z tym że wydatki ponoszone na rzecz członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i innych spółdzielni zajmujących się produkcją rolną są kosztem uzyskania przychodów w części dotyczącej działalności objętej obowiązkiem podatkowym w zakresie podatku dochodowego.
... wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji".

Z zacytowanych wyżej przepisów wynika, że:
1) wydatki na rzecz udziałowców (akcjonariuszy), którzy są pracownikami spółki są kosztem uzyskania przychodów;
2) do kosztów uzyskania przychodów zaliczane są wynagrodzenia wypłacane z tytułu pełnionych funkcji osobom wchodzącym w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych;
3) wydatki związane z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców (akcjonariuszy) nie są kosztem uzyskania przychodów.
Oznacza to, że w przypadku wykonywania pracy przez udziałowca (akcjonariusza) na rzecz spółki na podstawie umowy cywilnoprawnej, wydatki z tym związane są kosztem uzyskania przychodów, gdyż nie są to jednostronne świadczenia.
Przepisy art. 16 ust. 1 pkt 38 i 38a nie znajdują zastosowania w przypadkach dwustronnie zobowiązujących umów cywilnoprawnych zawieranych między spółką i jej udziałowcem, zgodnie z którymi spółka dokonuje zapłaty tejże osobie za wykonane przez nie świadczenia na jej rzecz.
Zwrotu: "wydatki ponoszone na rzecz udziałowców..." nie można bowiem utożsamiać z zapłatą za konkretne świadczenie dokonywane na rzecz spółki przez jej udziałowca, który w takim przypadku nie występuje w charakterze udziałowca, jako "osoba trzecia" (w stosunku do spółki).

Uwzględniając fakt, iż udziałowcy pozostają ze spółką w związkach kapitałowych oraz posiadają uprawnienia wynikające z faktu posiadania udziałów, mogą układać swoje stosunki z tą spółką na warunkach odbiegających od warunków jakie ustaliłyby podmioty wzajemnie niezależne i w wyniku tego spółka może nie wykazywać należnych dochodów.
Zatem transakcje między takimi podmiotami, a spółką winny stanowić przedmiot szczególnej uwagi organów podatkowych, uwzględniając przepisy art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W związku z powyższym, jeżeli udziałowiec wykonuje pracę na rzecz spółki w oparciu o umowę cywilnoprawną nie dotkniętą wadami (np. nie będącą umową pozorną), zapłata za uzyskane w wyniku tej pracy świadczenia na rzecz spółki będzie dla niej kosztem uzyskania przychodów w granicach i na zasadach określonych w art. 15 ust. 1 i art. 11 ustawy.

Urząd Skarbowy w Lubinie