W odpowiedzi na zapytanie z dnia 01.03.2004r. Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stosownie do art. 14a ustawy z dnia 29 s... - Interpretacja - US 72/RPŁ/423 ? 38/CW/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.05.2004, sygn. US 72/RPŁ/423 ? 38/CW/04, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na zapytanie z dnia 01.03.2004r. Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stosownie do art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, że art. 21 ust. 1 pkt. 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. nr 14, poz. 176 z 2000r. ze zm) określa katalog zwolnień od podatku dochodowego, w którym pkt. 11 stanowi, iż zwolniona od podatku jest "wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra, a także ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej (...)"

Pracodawca ma obowiązek zapewnić odzież i obuwie robocze pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pracy związanych z bezpośrednią obsługą maszyn i urządzeń technicznych albo prac powodujących intensywne brudzenie lub skażenie środkami chemicznymi, promieniotwórczymi lub materiałami biologicznie skażonymi.

Kwestie związane z przydziałem obuwia roboczego powinny znaleźć odzwierciedlenie w postanowieniach regulaminu pracy, zaś ich asortyment i okres używania powinny być dostosowane do warunków pracy w danym zakładzie pracy oraz do rodzaju i poziomu zagrożeń występujących na poszczególnych stanowiskach pracy a także wymagań higienicznych i sanitarnych. Odzież roboczą wydaje się pracownikom na podstawie prowadzonych kartotek.

Na podstawie ar. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są generalnie wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodu , z wyjątkiem kosztów enumeratywnie wymienionych w art. 16 ust.1.

Zatem wydatki ponoszone przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych na rzecz swoich pracowników tj. zarówno wydatki bezpośrednie, wynikające z zatrudnienia jak i pośrednie (nawet jeżeli obowiązek ich ponoszenia nie wynika z układu zbiorowego pracy lub innych aktów prawnych ) stanowią koszty uzyskania przychodów o ile mają związek z uzyskiwaniem przychodu.

Jednakże wydatki na pranie odzieży i ekwiwalenty za odzież roboczą dla pracowników, którym taka odzież robocza na podstawie szczególnych przepisów nie przysługuje np. wszystkim pracownikom umysłowym firmy - nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, gdyż są to wydatki osobiste pracownika, w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie mające związku z uzyskiwanymi przychodami przez Spółkę.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie