POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1473/62/WD/423/27/05/TW

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.05.2005, sygn. 1473/62/WD/423/27/05/TW, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r- Ordynacja podatkowa (jedn. tekst z 2005r Dz. U. Nr 8 poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku Spółki Akcyjnej z miesiąca lutego 2005r. żądającego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu prawa podatkowego w sprawie opodatkowania odsetek od pożyczki udzielonej przez Spółkę Akcyjną Spółce komandytowej zarejestrowanej w Niemczech, w której Spółka Akcyjna jest komandytariuszem

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe,

Uzasadnienie

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika wynika, że w roku 2001 S.A. udzieliła pożyczki, zarejestrowanej w Niemczech, spółce komandytowej XX , której jest udziałowcem (komandytariuszem). Umowa określała, iż pożyczka zostanie zwrócona wraz z odsetkami. Otrzymywane sukcesywnie od 2002 r. z tytułu ww. pożyczki odsetki S.A. zakwalifikowała jako dochód, od którego płacony jest podatek dochodowy od osób prawnych. Urząd Skarbowy w Niemczech wezwał S.A. do zapłaty podatku od uzyskanego dochodu (odsetek) z tytułu przedmiotowej pożyczki, a następnie określił wysokość tego podatku. W uzasadnieniu Urząd Skarbowy w Niemczech powołał się na postanowienia Protokołu dodatkowego z dnia 24 października 1979 r. do umowy z dnia 18 grudnia 1972 r. między Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku, twierdząc, że razem spełnione są założenia zawarte w ust. 3 protokółu do art. 11 umowy, gdyż odsetki polegają na należnościach z tytułu udziałów przynoszących zyski i są płatne przy ustalaniu zysku dłużnika Tak więc Niemcy mają prawo opodatkować wspomniane dochody z odsetek.

Według tych postanowień odsetki mogą być opodatkowane w Państwie ich źródła w przypadku, gdy spełnione są łącznie następujące warunki:

- dotyczą praw lub roszczeń związanych z udziałem w zysku oraz

- są potrącalne przy ustalaniu zysku dłużnika.

Według stanowiska SA odsetki od udzielonej przez nich pożyczki nie spełniają żadnego z tych warunków, wymienionych ust. 3 powołanego wyżej Protokołu i nie mogą być opodatkowane u źródła (w Niemczech). Uważa, że Urząd Skarbowy w Niemczech bezpodstawnie nalicza i pobiera podatek od odsetek należnych S.A . z tytułu udzielonej pożyczki, zajmując na poczet tego podatku raty zwracanej przez pożyczkobiorcę pożyczki

Odnosząc się do powyższego stanu faktycznego, Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu informuje, że kwestia odsetek od pożyczek wypłacanych przez podmioty niemieckie dla podmiotów polskich uregulowana jest w umowie między Polską a Niemcami w sprawie zapobieżenia podwójnemu podatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku podpisanej w dniu 18.12.1972 r. ( Dz. U. z 1975r Nr 31 poz. 163) i w ust.3 Protokółu z dnia 24.10.1979r do tej umowy.

O opodatkowaniu odsetek stanowi przepis art.11 wymienionej umowy. Wg ogólnej zasady określonej w tym przepisie - odsetki, które pochodzą z jednego umawiającego się Państwa i wypłacane są osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim umawiającym się Państwie mogą być opodatkowane tylko w tym drugim państwie. Tej zasady nie należy stosować, jeżeli odbiorca odsetek mający miejsce zamieszkania lub siedzibę w umawiającym się Państwie ma zakład w drugim umawiającym się Państwie, z którego pochodzą odsetki i jeżeli roszczenia, dla których zaspokojenia są płacone odsetki, faktycznie należą do tego zakładu. W takim przypadku należy stosować art. 7 wymienionej umowy.

A więc jeżeli osoba uprawniona do odsetek, mająca siedzibę w Polsce, prowadzi w drugim państwie (w Niemczech), z którego pochodzą odsetki, działalność gospodarczą poprzez zakład w nim położony, a dług od którego płacone są odsetki, faktycznie wiąże się z działalnością tego zakładu i są przynależne temu zakładowi - odsetki podlegają opodatkowaniu w państwie źródła (w Niemczech) jak dochód realizowany przy pomocy zakładu (art.7 umowy). Dla określenia obowiązku podatkowego istotne jest, czy przedmiotowa działalność gospodarcza S.A. w Polsce jest prowadzona przy pomocy zakładu w Niemczech. Zakwalifikowanie Spółki Komandytowej z siedzibą w Niemczech jako zakładu S.A. w Polsce uzależnione jest od spełnienia warunków określonych w art.5 wymienionej umowy.

W rozumieniu tego przepisu zakład oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa. W szczególności może on mieć postać miejsca zarządzania, filii, biura, zakładu fabrycznego, warsztatu, magazynu kopalni, kamieniołomu lub innego miejsca wydobywania bogactw ziemnych, a także budowy lub montażu, których okres realizacji przekracza określony czas, Zakład w drugim państwie może powstać także , gdy działa w nim tzw. przedstawiciel zależny tj. osoba działająca na rzecz przedsiębiorstwa. Przepis art. 5 ust 3 umowy zawiera także katalog placówek niestanowiących zakładu.

Dla oceny, czy spółka niemiecka powiązana kapitałowo ze spółką polską spełnia wymogi zakładu w rozumieniu art. 5 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania - istotna jest również sytuacja, czy rodzaj działalności prowadzonej przez spółkę komandytową w Niemczech jest zbieżny z faktycznie prowadzoną działalnością przez SA. W tym zakresie brak jest informacji w stanie faktycznym przedstawionym przez wnioskodawcę. Samo zaś posiadanie praw n.p udziałów w spółce zagranicznej - nie stanowi zakładu w świetle art. 5 wymienionej umowy.

Protokółem sporządzonym dnia 24 października 1979r, do wymienionej umowy wprowadzono uzupełnienie do art.. 11 umowy zawarte w ust. 3 protokółu, który stanowi, iż niezależnie od postanowień umowy odsetki mogą podlegać opodatkowaniu w umawiającym się Państwie, z którego pochodzą według prawa podatkowego tego Państwa jeżeli:

- dotyczą praw lub roszczeń związanych z udziałem w zysku oraz

- są potrącalne przy ustalaniu zysku dłużnika.

Przesłanki te muszą zajść łącznie, by możliwe było opodatkowanie w Niemczech odsetek wypłaconych do Polski. W ocenie organu podatkowego odsetki będące dochodem z pożyczek potrącalne przy ustalaniu zysku dłużnika nie mogą być związane z udziałem w zysku. W przypadku więc podatnika nie zachodzą łącznie przesłanki umożliwiające opodatkowanie odsetek u źródła w rozumieniu ust. 3 Protokółu.

Od 1 stycznia 2005r obowiązuje nowa umowa polsko - niemiecka podpisana w dniu 14.05.2003r (Dz. U.z 2005r Nr 12 poz. 90) zgodnie z którą odsetki co do zasady są opodatkowane u źródła. Podatek od owych przychodów wynosi 5 %. W obecnie obowiązującej umowie przewidziano, iż jeżeli odsetki są wypłacane:

- na rzecz rządu Polski lub Niemiec,

- od pożyczki przyznanej, ubezpieczonej lub gwarantowanej przez instytucję promującąeksport,

- w związku ze sprzedażą na kredyt urządzeń przemysłowych, handlowych, naukowych lubjakichkolwiek pożyczek udzielonych przez bank,

to wówczas podlegają one opodatkowaniu tylko w państwie, w którym ich odbiorca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu informuje, że przy udzielaniu niniejszej interpretacji nie były brane pod uwagę załączniki złożone do wniosku Spółki.

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu