Na podstawie przedstawionych we wniosku informacji ustalono następujący stan faktyczny: - Interpretacja - PD-I/423-6/147/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.03.2005, sygn. PD-I/423-6/147/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie przedstawionych we wniosku informacji ustalono następujący stan faktyczny:

Firma, posiadająca osobowość prawną prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży gazu płynnego, służącego do tankowania pojazdów samochodowych. Podczas przyjmowania, sprzedaży i magazynowania gazu powstają znaczne ubytki spowodowane okolicznościami, na które firma nie ma wpływu. Ponadto firma w ramach doświadczeń ustaliła normy ubytków naturalnych na wyżej wymieniony obrót gazem. W związku z powyższym wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy ustalone normy ubytków może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Firma stoi na stanowisku, iż zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustalone normy ubytków, powstałe przy wykonywaniu czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w związku z naturalnymi właściwościami gazu, mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu stwierdził, iż stanowisko wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W myśl art. 16 ust. 1 pkt 47 wyżej powołanej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodu strat powstałych w wyniku nadmiernych ubytków lub zawinionych niedoborów wyrobów akcyzowych oraz podatku akcyzowego od tych ubytków lub niedoborów. Pomimo braku wyraźnego odesłania, opierając się na zasadach wykładni systemowej, należy przyjąć, iż zdefiniowanie tych pojęć powinno nastąpić w oparciu o przepisy Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.03.2004 r. w sprawie wysokości maksymalnych norm dopuszczalnych ubytków niektórych wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, a także szczegółowych zasad i terminów ogłaszania norm dopuszczalnych ubytków oraz norm zużycia takich wyrobów (Dz. U. z 2004 r. Nr 63, poz. 585) wydanego na podstawie upoważnienia zawartego w art. 5 ust. 6 i 7 ustawy z dnia 23.01.2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.).

Normy ubytków stanowiące koszty uzyskania przychodów ustala się więc na podstawie wyżej powołanych przepisów i to one określają "maksymalne normy dopuszczalnych ubytków", co oznacza, iż wszelkie wartości przekraczające ustalone w ten sposób limity będą nadmiernymi ubytkami w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu dokonania tej interpretacji.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu