- Interpretacja - DP-423/20/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 04.02.2005, sygn. DP-423/20/04, Urząd Skarbowy Poznań-Wilda

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik we wniosku informuje, że jest administratorem obiektu. Powyższy obiekt stanowił własność po połowie Miasta i Skarbu Państwa. Budynek ten był wynajmowany a przychodami z tego tytułu dzielono się po połowie.

W 2001r. Parafia udokumentowała, że jest prawnym właścicielem działki i budynku na niej wybudowanego. W związku z powyższym w zawartej w 2001r. ugodzie pomiędzy Miastem i Skarbem Państwa a Parafią ustalono, że nieruchomość została zwrócona Parafii a w ramach rozliczeń dotychczasowi właściciele mogą ją użytkować nieodpłatnie do końca 2006r.

Po zawarciu ugody budynek ten jest nadal przedmiotem wynajmu, jednakże Miasto i Skarb Państwa nie zawarli żadnego porozumienia na okoliczność rozliczania przychodów z wynajmu. Ponadto z przedłożonych dokumentów nie wynika, że Podatnik posiada umocowanie do występowania w imieniu Skarbu Państwa. Jak wynika z wniosku, administrator dokonując obciążeń za wynajem przedmiotowej nieruchomości wystawia najemcom faktury VAT, w których określa się jako sprzedawcę.

Ponieważ brak ustalonych zasad rozliczania należności ze Skarbem Państwa, kwoty, które według uznania Podatnika są należne Skarbowi Państwa, pozostają na jego koncie. Stan taki trwa od momentu podpisania ugody w sprawie przekazania nieruchomości Parafii.

W przedstawionej wyżej sytuacji Wnioskodawca ma wątpliwości, czy postępuje prawidłowo nieopodatkowując przychodów, które jego zdaniem są należne Skarbowi Państwa, tym samym obniżając podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny i prawny, przychody z tytułu wynajmu podlegają opodatkowaniu. Podatnik nie posiada tytułu prawnego do występowania w imieniu Skarbu Państwa jako zarządca przedmiotowej nieruchomości. Wystawiając faktury za wynajem lokali, w których określa się jako sprzedawcę, działa tym samym we własnym imieniu i na własny rachunek. Tym samym, kwoty wynikające z wystawionych faktur stanowią przychód podatkowy.

Powyższą kwestię reguluje unormowanie zawarte w art. 12 ust. 3c ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), stosownie do którego za przychody z tytułu umów najmu (...) uważa się przychody należne określone na dzień, w którym należności wynikające z tych umów stają się wymagalne.

Urząd Skarbowy Poznań-Wilda