Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29-08-1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) odpowiadając na pismo z dnia 14-1... - Interpretacja - IPD1-423/14/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 02.02.2004, sygn. IPD1-423/14/2004, Izba Skarbowa w Katowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29-08-1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) odpowiadając na pismo z dnia 14-11-2003 r. (bez numeru) (uzupełnione pismem z dnia 01-12-2003 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego tut. Urząd informuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że korzystano z programów komputerowych nielegalnie bez zezwolenia i licencji naruszając prawa autorskie programu komputerowego "Collins - Słownik pol. - ang." Firmy Y z siedzibą w G. oraz "Corel Draw 9" firmy C. Corp. reprezentowanej przez C. GmbH z siedzibą w Republice Federalnej Niemiec, co zostało ujawnione u podatnika.

Na wskutek naruszenia praw autorskich nie przestrzegania obowiązujących przepisów prawa podatnik z własnej inicjatywy, dobrowolnie wyraził gotowość naprawienia szkody będącej następstwem naruszenia praw autorskich do ww. programów komputerowych i do usunięcia skutków zaistniałych naruszeń. W dniu 10-09-2003 r. szkody te zostały naprawione zgodnie z zawartą ugodą z dnia 09-09-2003 r. Podatnik poniósł wydatki na które składały się kary pieniężne z tytułu nielegalnego korzystania z programów komputerowych. Sposób zapłaty tych wydatków określają ugody zawarte pomiędzy firmą "Y" Poland S.A reprezentowaną przez Agencję "H" zwanej dalej Agencją a podatnikiem oraz firmą "C" GmbH reprezentowaną przez Agencję "H" zwanej dalej Agencją a podatnikiem.

Wątpliwości Spółki dotyczą możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych z zawartej ugody, gdyż poczuwając się do odpowiedzialności zarząd zrezygnował z wypłaty wynagrodzeń na rzecz pokrycia wymienionych wydatków, co wg Zarządu nie rodzi konsekwencji podatkowych od dochodów osobistych, gdyż jest przychodem podatnika.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Tym samym, aby konkretny wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów musi spełnić dwa warunki:

pozytywny - musi zostać poniesiony w celu uzyskania przychodu, czyli pomiędzy poniesionym wydatkiem, a przychodem powinien zachodzić taki związek przyczynowo - skutkowy, że bez poniesienia wydatku nie uzyskanoby lub nie zwiększono hipotetycznego przychodu podatnika;

negatywny - wydatek nie może być wymieniony w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z załączonych przez podatnika dokumentów wynika, że poniesiony wydatek związany z tytułu nielegalnego korzystania programów komputerowych nie spełnia zatem pierwszej z ww. przesłanek - nie został poniesiony w celu uzyskania przychodu lecz był konsekwencją znalezienia kompromisu i zawarcia ugody, która pozwoliła na naprawienie szkody, jak również na uniknięcie odpowiedzialności cywilno prawnej wynikającej z ustawy z dnia 04-02-1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (rozdział 9 art. 79 ust. 1), dlatego też nie może stanowić kosztu uzyskania przychodu dla podatnika.

W dniu 12-01-2004 r. organ podatkowy wystosował wezwanie celem uzupełnienia braków odnośnie rezygnacji Zarządu z wypłaty wynagrodzenia w kwocie odpowiadającej kosztom zawartej ugody. Podatnik nie ustosunkował się do wezwania, jak również nie przedstawił stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w powyższej sprawie, wobec powyższego pismo pozostaje bez rozpatrzenia w tej części.

Izba Skarbowa w Katowicach