Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. N... - Interpretacja - PD-I/423/8/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27.02.2004, sygn. PD-I/423/8/04, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo Spółki z dnia 23 grudnia 2003 r. (doręczone do tut. Urzędu dnia 14.01.2004 r.) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego a następnie uzupełnione w dniu 12.02.2004 r. (data wpływu 16.02.2004 r.), wyjaśnia:

W przypadku gdy, przedstawicielstwo przedsiębiorcy zagranicznego wykonuje działalność w zakresie reklamy i promocji tego przedsiębiorcy to, zgodnie z art. 44 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178 ze zm.) takie czynności nie kreują zakładu w rozumieniu art. 5 umowy polsko - brytyjskiej o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zakładem w myśl art. 5 ust. 1 umowy między Rządem Polskim a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych podpisanej dnia 16 grudnia 1976 r. w Londynie (Dz. U. z 1978 r. Nr 7, poz. 20), jest stała placówka, w której całkowicie albo częściowo wykonuje się działalność przedsiębiorstwa. Natomiast zgodnie z art. 5 ust. 3 lit e nie stanowią zakładu stałe placówki utrzymywane przez przedsiębiorstwo wyłącznie dla celów reklamy, dla dostarczania informacji, prowadzenia badań naukowych lub wykonywania podobnej działalności o przygotowawczym lub pomocniczym charakterze.

Obowiązek opodatkowania przychodów w Polsce powstanie w momencie dokonania przez przedstawicielstwo czynności, z którymi ustawy podatkowe wiążą powstanie zobowiązania podatkowego. W przypadku przedstawicielstwa powstanie wtedy ograniczony obowiązek podatkowy na podstawie art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), który stanowi, że "podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej".

Opodatkowanie odsetek reguluje art. 11 ust. 1 umowy, zgodnie z którym "odsetki, które pochodzą z jednego Umawiającego się Państwa i uzyskiwane są przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, która jest ich właścicielem; podlegają opodatkowaniu tylko w drugim Państwie". Jednakże w myśl art. 11 ust. 3 umowy postanowień ustępu 1 tego artykułu nie stosuje się, jeżeli właściciel odsetek mający miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie wykonuje w drugim Umawiającym się Państwie, z którego pochodzą odsetki, działalność handlową lub zarobkową przy pomocy zakładu położonego w tym Państwie lub wolny zawód w oparciu o stałą placówkę położoną w tym Państwie i jeżeli wierzytelności, na których zaspokojenie są płacone odsetki, faktycznie należą do tęgo zakładu lub tej stałej placówki.

W przedstawionym stanie faktycznym przedstawicielstwo nie będące zakładem, nie ma obowiązku składania deklaracji Cit-2 i Cit-8 jak również opodatkowania odsetek.

Małopolski Urząd Skarbowy