P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - US33/NG/423/42/KB/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.11.2005, sygn. US33/NG/423/42/KB/2005, Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 w związku z art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 15 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) stosownie do wniosku podatnika z dnia 24.08.2005r. /uzupełnionym dnia 18.10.2005r. o brakujący podpis członka zarządu/ w zakresie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów

p o s t a n a w i a

uznać za niesłuszne stanowisko Spółki w związku z zaistniałym stanem faktycznym, tj. brakiem zapłat za wystawione faktury w latach 2003 - 2004 a prawem do obniżenia przychodu i dochodu w tych latach.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z przestawionym we wniosku stanem faktycznym Spółka prowadzi działalność z zakresu dostarczania usług informatycznych związanych z oprogramowaniem wspomagającym zarządzanie przedsiębiorstwem (systemy klasy ERP), oraz integracją systemów informatycznych polegających między innymi na analizie potrzeb i wymagań klienta, realizacji projektów wdrożeniowych, projektowaniu i programowaniu specyficznych modułów i rozszerzeń systemów ERP, a także intersejfów - połączeń pomiędzy systemami oraz na opiece technicznej nad wdrożonym systemem.

Spółka świadczyła na podstawie umowy, usługi informatyczne w zakresie oprogramowania dla klienta, który prowadzi działalność na terenie Hiszpanii. W latach 2003-2004 podatnik wystawił kilka faktur, które zostały uwzględnione przy obliczaniu dochodu, a w konsekwencji zwiększyły podatek dochodowy. Do dnia dzisiejszego Spółka nie otrzymała zapłaty za wystawione faktury.

Zdaniem podatnika Spółka niesłusznie zaliczyła sprzedaż usług informatycznych do przychodów, gdyż zgodnie z obowiązującą wówczas ustawą z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz . 50), obowiązek podatkowy z tytułu eksportu usług powstał dopiero w momencie otrzymania całości lub części zapłaty (art.6 ust.8b pkt 7 w/w ustawy), a ta w przypadku podatnika nie nastąpiła.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów stwierdza co następuje:

Podatek dochodowy jest podatkiem bezpośrednim, który ciąży na podatnikach uzyskujących przychód w postaci przysporzenia majątkowego powodującego przyrost ich aktywów lub zmniejszenie zobowiązań. Przychodami są wszelkie przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, których rzeczywiste otrzymanie, a w niektórych przypadkach już sam fakt, że są należne, powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Określone przysporzenie majątkowe uznaje się za przychód podatkowy w dacie jego uzyskania albo w dacie, kiedy to przysporzenie stało się należne .

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane. Do przychodów należnych będą więc zaliczane te kwoty, których podatnik może zażądać, a które jeszcze nie zostały otrzymane, co oznacza, że przychody te będą należne nawet wówczas, gdy podatnik ich nie otrzyma albo zrezygnuje z ich otrzymania.

W myśl art.12 ust.3 a pkt 2 w/w ustawy momentem powstania przychodu podatkowego związanego z działalnością gospodarczą jest dzień wystawienia faktury (rachunku) , nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty.

W związku z powyższym, pomimo braku otrzymania zapłaty za wykonane usługi informatyczne w zakresie oprogramowania dla klienta, data wystawienia faktur stanowi dla podatnika moment powstania przychodu, a w konsekwencji obowiązek zapłaty podatku.

Reasumując, zgodnie z przedstawionym przez Spółkę stanem faktycznym, brak jest podstaw do występowania o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego, gdyż spółka prawidłowo uznała jako przychody kwoty z faktur należnych.

Na postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie powinno odpowiadać wymogom art. 222 Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów