D E C Y Z J A - Interpretacja - PD-4230Z-56/05/ER

ShutterStock

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.09.2005, sygn. PD-4230Z-56/05/ER, Izba Skarbowa w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

D E C Y Z J A


Na podstawie art. 14b § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz .U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po rozpatrzeniu zażalenia wniesionego przez SA "E" na postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego z dnia 28.06.2005r. Nr 1472/ROP1/423-138/136/05/AF w sprawie udzielonej pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego

orzeka


- odmówić zmiany postanowienia Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego Nr 1472/ROP1/423-138/136/05/AF .

UZASADNIENIE


Spółka Akcyjna "E" złożyła wniosek z dnia 25.04.2005r. w sprawie o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika.
Pytanie Podatnika dotyczyło możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki -w tym wydatków na opłatę podatku od czynności cywilno-prawnych oraz wypłatę wynagrodzenia dla notariusza.
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym w Spółce "E" na podstawie aktu notarialnego z dnia 2.12.2004r. Nastąpiło podwyższenie kapitału zakładowego w drodze emisji nowych akcji zwykłych imiennych. Z podwyższeniem kapitału związane były wydatki dotyczące opłaty podatku od czynności cywilno-prawnych oraz wypłaty wynagrodzenia dla notariusza. Wydatki te pokryte zostały z kapitału zapasowego Spółki, pochodzącego z nadwyżki osiągniętej przy emisji nowych akcji Spółki.
Zdaniem Podatnika przedmiotowe wydatki mają pośredni związek z osiąganym przychodem i powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000r. , nr 54 , poz. 654 z późn. zm.).


W dniu 28.06.2005r. Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie na mocy art. 14 a) ust. 4 Ordynacji podatkowej wydał postanowienie zgodnie, z którym nie podzielił stanowiska Podatnika informując, iż w przedmiotowej sprawie znajdują zastosowania art. 12 ust. 4 pkt 4 w związku z art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z których wynika brak możliwości zaliczenia przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodu.


S.A. "E" złożyła zażalenie z dnia 07.07.2005r. do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie na w/w postanowienie wnosząc o jego zmianę.


Po analizie akt sprawy oraz zarzutów zawartych w zażaleniu Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza co następuje:


Jak wynika z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego dokonał on podwyższenia kapitału zakładowego ponosząc w związku z tym w/w wydatki.
O możliwości zaliczenia wydatków poniesionych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego do kosztów uzyskania przychodów decydują przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jak stanowi art. 15 ust. 1 tej ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 . Warunkiem uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu jest istnienie pomiędzy nim a osiągnięciem przychodu związku przyczynowo - skutkowego, czyli wykazanie, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu.


Jednakże podwyższenie kapitału w spółce akcyjnej nie powoduje powstania przychodu w tej spółce. Wynika to z zapisu art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy podatkowej zgodnie, z którym do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego. Jak wskazywał organ I instancji powyższe oznacza, iż wartość wkładów na pokrycie kapitału zakładowego w wyniku emisji nowych akcji nie jest zaliczana do przychodów spółki. Zatem jeżeli powyższe wydatki nie wpływają na zwiększenie przychodu Spółki to nie można wskazanych wydatków, związanych z emisją nowych akcji, zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów .
Ponadto przepis art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 pozostający w związku z powołanym powyżej przepisem stanowi, że przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub za granicą , jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku, oraz kosztów uzyskania przychodów związanych z przychodem nie podlegającym opodatkowaniu.A zatem związane z tymi przychodami koszty uzyskania przychodów są neutralne podatkowo , tj. nie mogą pomniejszać przychodów uzyskiwanych z innych źródeł.
Konsekwencją takiego uregulowania jest przyjęcie, iż wydatki takie jak podatek od czynności - cywilnoprawnych oraz wynagrodzenie wypłacone notariuszowi w związku z powiększeniem kapitału zakładowego Spółki nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy podatkowej, gdyż są związane z przychodem nie podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym.


Potwierdzenie takiego stanowiska znajduje również wyraz w orzecznictwie sądowym ( patrz np. Wyrok NSA z dnia 01.03.200r. sygn. akt I SA/Wr 2285/95.
Biorąc pod uwagę powyższe należało orzec jak na wstępie.

Izba Skarbowa w Warszawie