POSTANOWIENIE - Interpretacja - PD-1/423-11/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.08.2005, sygn. PD-1/423-11/05, Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 8 poz. 60 z 2005 roku) po rozpatrzeniu wniosku spółki z dnia 29.06.2005 r. (data wpływu 30.06.05 r.) znak: ZN/1827/2005 uzupełnionego pismem z dn. 22.07.2005 r. (data wpływu 25.07.05 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iżprzedstawione we wniosku stanowisko jest poprawne.

UZASADNIENIE

Zakład X. sp. z o.o. zawarł w dn. 08.03.2000 r. umowę leasingową nr (...) z Y. S.A.
Zgodnie z Ogólnymi warunkami umowy leasingu pkt. 1.5 "Przedmiot Leasingu należy do składników majątkowych Leasingobiorcy i jest przez niego amortyzowany ............."
Analizując przedstawioną przez Spółkę umowę leasingu wraz z ogólnymi warunkami leasingu stwierdza się, że umowa spełnia warunki art. 17 ust. 1 oraz art. 16ł pkt 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Po ustalonym okresie umowy leasingu kapitałowego t. j. 60 miesięcy płacenia rat leasingowych, z dn. 31 maja 2005 r. finansujący przeniósł własność i przekazał leasingobiorcy urządzenie do eksploatacji hałdy hutniczej. Zgodnie z zawartą umową spółkama prawo do zakupu przedmiotowego urządzenia za cenę w wysokości wartości końcowej przedmiotu leasingu, t. j. 0,1% wartości początkowej netto.

Ustawodawca uregulował konsekwencje podatkowe między innymi w przypadku gdy finansujący sprzedaje przedmiot umowy korzystającemu wówczas u finansującego przychodem jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie (jeżeli cena jest niższa od hipotetycznej wartości netto środka trwałego lub wartości niematerialnych, lub prawnych, wyliczonej zgodnie z art. 17a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wówczas przychód określa się według zasad ogólnych art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).W/g oświadczenia spółki w/w urządzenie jest i nadal będzie wykorzystywane dla potrzeb Spółki.
Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych "Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się: 1) w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia, ...".

Natomiast art. 16g ust. 3 stanowi "Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu,załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerówych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje: obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.
W związku z powyższym wartość początkową urządzenia do eksploatacji hałdy hutniczej stanowi kwota netto wyrażona w fakturze zakupu tegoż urządzenia, jeżeli podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego oraz do zwrotu różnicy podatku o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem tegoż urządzenia, a także pod warunkiem, że podatnik nie ponosił żadnych dodatkowych kosztów, o których mowa w przepisie. Spółka nie ma prawa ustalenia ceny nabycia urządzenia do eksploatacji hałdy hutniczej wg wartości rynkowej. `

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta