Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami u... - Interpretacja - PSUS/OPBI/422/178/04/DK

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 02.11.2004, sygn. PSUS/OPBI/422/178/04/DK, Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu

Temat interpretacji

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Przepis art. 16 ust. 1 pkt 22 ww. ustawy, wyłącza z grupy kosztów uzyskania przychodów wydatki mające charakter kar i sankcji stanowiąc, iż nie uważa się za koszty kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług.

Nie oznacza to oczywiście, iż wszystkie pozostałe wydatki, nie wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy, stanowią koszt uzyskania przychodów. Z przytoczonej bowiem wyżej definicji wynika, że dla kwalifikacji wydatku jako kosztu podatkowego konieczne jest występowanie związku przyczynowo-skutkowego między poniesionym wydatkiem a osiągniętym przychodem.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że spółka przed terminem rozwiązała umowę najmu, na co wynajmujący wyraził zgodę pod warunkiem zapłaty odszkodowania w określonej wysokości. Wcześniejsze rozwiązanie umowy, według oświadczenia podatnika, miało na celu likwidację nierentownego punktu handlowego przynoszącego firmie straty.

Odstąpienie od umowy w celu zapobieżenia stratom, niewątpliwie nie pozostaje w bezpośrednim związku przyczynowym z przychodem, stąd też wydatki z tym związane nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

W obrocie gospodarczym występują przypadki, w których strona zmuszona jest odstąpić od umowy i ponieść z tego tytułu wydatki, aby zapobiec stracie mogącej wyniknąć z jej wykonania, nie mniej jest to kwestia ryzyka związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej, którego negatywnych konsekwencji finansowych nie można przenosić na zmniejszenie obciążeń podatkowych.

Konkludując stwierdzić należy, że uznanie za koszt uzyskania przychodu odszkodowania poniesionego z tytułu odstąpienia od umowy, dokonanego w celu zapobieżenia stracie, a więc nie pozostającego w związku przyczynowym z przychodem byłoby sprzeczne z regulacjami wynikającymi z przepisu art. 15 ust. 1 wym. ustawy podatkowej.

Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu