Spółka prowadzi w Polsce działalność ubezpieczeniową, chroniąc klientów przed ryzykiem wystąpienia określonej szkody. Jednocześnie w ramach prowadzon... - Interpretacja - I MUS-1471/DP/423/75/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.03.2004, sygn. I MUS-1471/DP/423/75/2004, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Spółka prowadzi w Polsce działalność ubezpieczeniową, chroniąc klientów przed ryzykiem wystąpienia określonej szkody. Jednocześnie w ramach prowadzonej działalności, jak również zgodnie z wymogami obowiązujących przepisów o działalności ubezpieczeniowej, dokonuje reasekuracji ubezpieczonych ryzyk u innych podmiotów działających na rynku ubezpieczeń. W związku z ograniczonym rozwojem krajowych usług reasekuracyjnych, znaczną część zawartych umów ubezpieczenia i wynikających z nich ryzyk Spółka reasekuruje w towarzystwach mających siedzibę zagranicą. Zawieranie przez spółkę umów reasekuracyjnych ma na celu wyeliminowanie z portfela ubezpieczyciela ryzyka dużych szkód oraz wyeliminowanie następstw podwyższonej częstości małych szkód. Na mocy umów reasekuracyjnych reasekuratorzy przejmują od spółki część ryzyka wynikającego z zawartych umów ubezpieczenia, które są objęte zakresem umowy reasekuracyjnej. W zamian za to, reasekuratorom przysługuje udział w składce odpowiadającej cedowanemu ryzyku. W przypadku zajścia zdarzeń objętych reasekuracją, reasekuratorzy są zobowiązani do pokrycia odpowiedniej części wypłaconych przez spółkę odszkodowań. W przypadku objęcia reasekuracją ryzyk wynikających z umów ubezpieczenia zawartych przez Spółkę dokonuje ona płatności na rzecz reasekuratorów w wysokości odpowiadającej ich udziałowi w składce płaconej przez ubezpieczanego, a z drugiej strony, w przypadku wystąpienia szkody odpowiednia jej część pokrywana jest przez reasekuratora (poprzez wpłaty na rzecz spółki).

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych /tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm./, podmioty nie mające siedziby i zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów uzyskanych z tytułu należności za wykonane na rzecz podmiotów polskich świadczenia o charakterze niematerialnym, a w szczególności z tytułu świadczeń doradczych, badania rynku, zarządzania i kontroli,gwarancji i poręczeń. Jednocześnie w art. 26 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określony został obowiązek potrącenia tego podatku przez podmiot polski dokonujący wypłaty takich należności na rzecz podmiotu zagranicznego.

Prawo podatkowe nie zawiera definicji świadczeń niematerialnych, z tym że w powołanym przepisie został określony konkretny katalog czynności, które podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem. Katalog ten nie jest wyczerpujący, jednakże nie ulega wątpliwości, że inne podlegające opodatkowaniu świadczenia niematerialne muszą mieć charakter o znaczeniu prawnym równorzędnym w stosunku do wskazanych w ustawie. Przy kwalifikacji tego rodzaju świadczeń również należy uwzględnić intencję ustawodawcy, iż celem tych regulacji było przeciwdziałanie nieuzasadnionemu transferowi dochodów za granicę.Zdaniem Urzędu nie będą podlegały opodatkowaniu w Polsce zryczałtowanym podatkiem dochodowym usługi reasekuracyjne wykonywane na rzecz spółki przez zagraniczne firmy zawodowo trudniące się świadczeniem usług reasekuracyjnych.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie