Zauważyć należy, iż zasadnicze kryterium zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów zawiera przepis art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodow... - Interpretacja - ND-A/423-45/03

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.12.2003, sygn. ND-A/423-45/03, Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zauważyć należy, iż zasadnicze kryterium zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów zawiera przepis art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15.02.1992 r. (Dz. U. z 2000r. Nr 54. poz. 654 ze zm.), zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zasada zawarta w powołanym przepisie oznacza, iż ustawodawca wyraźnie wiąże koszty uzyskania przychodów z celem ich poniesienia, jakim jest osiągnięcie przychodów. Cel ten zatem musi być widoczny, a poniesione wydatki winny go bezpośrednio realizować lub co najmniej powinny go zakładać jako realny. Zatem, aby podatnik mógł dany wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych, powinien on wykazać bezpośredni związek tego wydatku nie tylko z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą, lecz również to, że jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Z opisanego przez Spółkę stanu faktycznego nie wynika tymczasem jednoznaczny związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy kosztami poniesionymi w związku z rozwiązaniem z pracownikami umowy o pracę na zasadzie porozumienia stron a przychodem przez nią osiągniętym. Również w przypadku pokrycia przez Spółkę należności firmy uczestniczącej w poszukiwaniu nowej pracy przez byłego pracownika a przychodem spółki nie zachodzi wspomniany wyżej związek przyczynowo - skutkowy. Trudno bowiem wskazać, a i sama Spółka tego nie czyni, w jaki sposób wydatki poniesione na rzecz osób nie będących już pracownikami firmy przyczynią się do uzyskania przez Spółkę przychodów.

Mając powyższe na uwadze, a mianowicie: charakter omawianych kosztów (świadczenia na rzecz byłego pracownika), należy uznać, że wypłacone pracownikom ze środków zakładu pracy przez byłego pracodawcę omawiane świadczenia nie będą stanowić - w myśl ww. art. 15 ust. 1 ustawy podatkowej - kosztów uzyskania przychodów. Podnoszona przez Spółkę okoliczność, iż wskazane w pytaniu wydatki nie są wymieniane w art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zdaniem tutejszego organu podatkowego, pozbawiona jest znaczenia.

Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto