Jak wynika z treści pisma, wspólnik spółki z o.o. objął w spółce wszystkie udziały, które pokrył częściowo w gotówce a częściowo aportem w postaci śro... - Interpretacja - IIUS PBI/PM/423-13/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27.04.2004, sygn. IIUS PBI/PM/423-13/04, Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach

Temat interpretacji

Jak wynika z treści pisma, wspólnik spółki z o.o. objął w spółce wszystkie udziały, które pokrył częściowo w gotówce a częściowo aportem w postaci środków trwałych i wyposażenia.

Środki trwałe wniesione jako aport do spółki z o. o. będą podlegały amortyzacji podatkowej, stanowiącej koszty uzyskania przychodów, na zasadach określonych w przepisach art. 16a-16m z uwzględnieniem art. 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Natomiast nabyte wyposażenie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo.

Zgodnie z przepisem art. 16g ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, obowiązującym od 1.01.2003 r. w razie nabycia środków trwałych w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej, za wartość początkową nabytych środków trwałych uważa się ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

Natomiast warunek, że suma wartości wszystkich składników stanowiących wkład lub udział pieniężny i niepieniężny łącznie nie może być wyższa od nominalnej wartości objętych udziałów lub akcji obowiązywał do 31.12.2002 r.

Przy czym należy uwzględnić przepis art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d, zgodnie z którym do kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w formie wkładu niepieniężnego, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach