Odpowiadając na pismo z dnia 19.05.2004 r. w sprawie możliwości zwiększenia wartości początkowej środka trwałego o podatek od towarów i usług naliczon... - Interpretacja - US.I/423-13/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.06.2004, sygn. US.I/423-13/04, Urząd Skarbowy w Olsztynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiadając na pismo z dnia 19.05.2004 r. w sprawie możliwości zwiększenia wartości początkowej środka trwałego o podatek od towarów i usług naliczony i zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów amortyzacji liczonej od zwiększonej wartości tego środka, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, stosownie do postanowień art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie wyjaśnia.

Z pisma Jednostki wynika, że zapytanie dotyczy zakupionego w grudniu 2002 r. pawilonu handlowego, wprowadzonego do ewidencji księgowej środków trwałych, będącego w użytkowaniu Jednostki i służącego osiąganiu przychodów.
Amortyzacja od wartości netto tego środka zaliczana była do kosztów uzyskania przychodów, a naliczony w fakturze sprzedaży podatek od towarów i usług został przez podatnika odliczony od podatku od towarów i usług należnego w grudniu 2002 r.

Po przeprowadzeniu kontroli w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie w m-cu kwietniu 2004 r. wydał decyzję w której orzekł, że Jednostce nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dotyczącej zakupu pawilonu handlowego od podatku należnego firmy z uwagi na to, że sprzedawca nie posiadał kopii faktury, nie ujął jej w deklaracji VAT-7 i nie odprowadził podatku należnego od tej sprzedaży.

Przy zakupie środka trwałego, w świetle przepisu art. 15 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty - odpisy amortyzacyjne dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16 a - 16 m ustawy i poniesione w celu osiągnięcia przychodów.

Stosownie do art. 16 h ust. 1 pkt 1 ww. ustawy odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środka trwałego począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek wprowadzono do ewidencji.
Za wartość początkową środka trwałego w razie odpłatnego jego nabycia - świetle art. 16 g ust. 1 pkt 1 ustawy - uważa się cenę nabycia, tj. zgodnie z art. 16 g ust. 3 kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony.

Na podstawie § 48 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2002 r. nr 27, poz. 268, z późn. zm.) takie prawo w 2002 r. nie przysługiwało w przypadku gdy Jednostka posiadała oryginał faktury VAT nie potwierdzony kopią u sprzedawcy (wystawcy faktury).

W omawianej sytuacji kwota nie odliczonego naliczonego podatku VAT - zgodnie z cytowanymi wyżej przepisami art. 16 g ust. 1 pkt 1 i ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi wartość początkową środka trwałego. Wobec powyższego, zdaniem tut. organu podatkowego, należy powiększyć wartość początkową środka trwałego o naliczony podatek od towarów i usług w m-cu wprowadzenia środka do ewidencji, a od następnego m-ca dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wyższej wartości, które w pełnej wysokości stanowić winny koszty uzyskania przychodów pod warunkiem, że środek trwały wykorzystywany jest przez podatnika i służy osiąganiu przychodów.

Urząd Skarbowy w Olsztynie