1) Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym opisana w ramach zaistniałego stanu faktycznego część działalności Spółki, dotycząca ... - Interpretacja - 0111-KDIB1-3.4010.650.2021.2.APO

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 23 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.650.2021.2.APO

Temat interpretacji

1) Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym opisana w ramach zaistniałego stanu faktycznego część działalności Spółki, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz rozwiązań (działania w ramach Grupy 1) spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 Ustawy o CIT, w związku z czym Wnioskodawca w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego, jest uprawniony do odpowiedniego zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową, zgodnie z art. 18d Ustawy o CIT? (pytanie ostetcznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 23 lutego 2022 r.) 2) Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że Koszty prototypów mogą zostać rozliczone w rozliczeniu rocznym CIT jako tzw. koszty kwalifikowane, w rozumieniu przepisu art. 18d Ustawy CIT?

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 grudnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 23 lutego 2022 r. (wpływ 25 lutego 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Informacje o Wnioskodawcy

(...) spółka akcyjna jako spółka kapitałowa jest płatnikiem podatku od osób prawnych i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

W dniu 30 kwietnia 2021 r. nastąpiło połączenie X sp. z o.o. z siedzibą w (...), jako spółki przejmującej (dalej: „Spółka Przejmująca”), ze spółką Y sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w (...), jako spółką przejmowaną (dalej: „Spółka Przejmowana”), w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych z dnia 15 września 2000 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 1526, 2320, dalej: „KSH”), to jest przez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Spółkę Przejmującą, w zamian za udziały tej pierwszej (łączenie przez przejęcie).

W związku z powyższym, w wyniku połączenia:

a) X sp. z o.o. z siedzibą w (...) wstąpił we wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych przez Y sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w (...), w tym przejął jej aktywa i pasywa;

b) Y sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w (...) zostanie rozwiązana, bez postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru przedsiębiorców KRS.

Przed połączeniem, Y spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa była spółką osobową, a jej wspólnikami: X sp. z o.o. (komplementariusz), A s.k.a. oraz B s.k.a. (dalej: „Wspólnicy”).

Z kolei, w dniu 15 września 2021 r. nastąpiła zmiana formy prawnej prowadzenia działalności w wyniku przekształcenia spółki X sp. z o.o. z siedzibą w (...), jako spółki przekształcanej (dalej: „Spółka Przekształcana”), w spółkę (...) Spółka Akcyjna z siedzibą w (...), jako spółkę przekształconą (dalej: „Spółka Przekształcona”).

Spółka Przekształcona jest reprezentowana przez zarząd, w skład którego wchodzą – (...) jako Prezes Zarządu oraz (...) jako Wiceprezes Zarządu.

Zgodnie z art. 553 § 1 KSH, Spółce Przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki Spółki Przekształcanej.

Zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2123, dalej: „Ustawa zmieniająca”) począwszy od stycznia 2021 roku wprowadzone zostały do polskiego systemu podatkowego nowe zasady opodatkowania, tj. ryczałt od dochodów spółek kapitałowych, zdefiniowany w rozdziale 6b art. 28c i następnych Ustawy o CIT (dalej: „Estoński CIT”), z którego Spółka zdecydowała się skorzystać począwszy od dnia 1 listopada 2021 r.

Spółka, dnia 27 września 2021 roku, otrzymała od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, pozytywną interpretację (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.310.2021.1.IM), w przedmiocie uprawnienia do odliczenia od podstawy opodatkowania, kosztów kwalifikowanych prowadzonej działalności B+R, za lata podatkowe 2019-2020, tj. poprzedzających rok podatkowy, w którym Spółka uległa połączeniu, przekształceniu oraz rozpoczęcia opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych, o którym mowa w rozdziale 6b Ustawy o CIT.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest potwierdzenie spełnienia przez działalność Spółki definicji działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 Ustawy o CIT, a tym samym uprawnienia do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w tym kosztów opracowywanych prototypów zgodnie z art. 18d Ustawy o CIT.

Z uwagi na fakt połączenia spółek, jak również zmiany formy prawnej Spółki i sukcesję uniwersalną praw i obowiązków z tym związaną w dalszej części opisu stanu faktycznego przez opisaną działalność Spółki rozumie się działalność Spółki Przejmującej (a następnie Spółki Przekształconej) od dnia 30 kwietnia 2021 r. oraz działalność Spółki Przejmowanej do dnia 30 kwietnia 2021 r.

Spółka zajmuje się produkcją dekoracji świątecznych od 1996 roku. Przedmiotem przeważającej działalności Wnioskodawcy według Polskiej Klasyfikacji Działalności jest produkcja elektrycznego sprzętu oświetleniowego (PKD 27.40.Z).

Spółka nieprzerwanie się rozwija, co prowadzi do umacniania jej pozycji na rynku i szerokiego rozpowszechniania opracowanych innowacyjnych projektów i rozwiązań. Wnioskodawca zatrudnia 30 pracowników (wliczając pracowników zatrudnionych na umowę o pracę i umowy cywilnoprawne). Spółka jest liderem polskiego rynku w branży dekoracji, a podczas swojej dwudziestoletniej działalności wykonała ponad 800 dekoracji obiektów, spośród których wiele było projektami prowadzonymi na dużą skalę.

W 2019 roku Spółka rozszerzyła swoją działalność poprzez sprzedaż swoich usług i produktów na rynkach zagranicznych. Dzięki temu nawiązana została współpraca w zakresie technologicznym oraz designerskim na rynku arabskim w celu zaprojektowania i przygotowania produktów bezpośrednio pod lokalne święta, jak również w Niemczech w zakresie propozycji nowej koncepcji dekoracji. Spółka w swoim projekcie przedstawiła dekoracje składające się z wielu wolnostojących figur trójwymiarowych nawiązujących do historii miasta, dzięki czemu miała możliwość wyróżnienia się spośród konkurencji oferując dekoracje nie ograniczające się do dekoracji latarniowych. Współpraca została nawiązana również w Kanadzie oraz Australii.

Należy podkreślić, że Wnioskodawca prowadzi działalność na innowacyjnym i szybko rozwijającym się rynku. Zakres merytoryczny usług realizowanych przez Wnioskodawcę jest uzależniony przede wszystkim od charakteru wsparcia oczekiwanego przez podmiot, na rzecz którego świadczone są usługi. Konieczność poszukiwania nowej wartości oczekiwanej przez usługobiorców wymusza ciągłe zmiany w zakresie oferowanych usług po stronie Wnioskodawcy i rozwijanie nowych kompetencji rynkowych. W tej sytuacji nie można wykluczyć, że w przyszłości dojdzie do modyfikacji zakresu prowadzonej działalności przez Spółkę bądź zmiany jej struktury organizacyjnej.

W ramach struktury organizacyjnej Spółki można wyróżnić między innymi działy, które bezpośrednio lub pośrednio są zaangażowane w jej działalność operacyjną, tj.:

- Dział badawczo-rozwojowy i technologii - prace realizowane w zakresie działu obejmują m.in. opracowywanie konstrukcji pod kątem spełnienia wymagań klienta oraz wszelkich

  norm bezpieczeństwa dotyczących przykładowo niepalności lub wytrzymałości strukturalnej, wykonywania instrukcji montażu, przeprowadzanie testów.

- Dział designu i grafiki - zajmujący się projektowaniem koncepcji produktu, modelowaniem produkcyjnym w tym: rysowaniem nowych produktów, rysowaniem w 3D oraz

  tworzeniem wizualizacji oraz prezentacji dla klienta.

- Dział sprzedaży - zajmujący się sprzedażą opracowanych produktów do klientów detalicznych, centrów handlowych oraz firm, zarówno w Polsce jak i za granicę.

- Dział marketingu - zajmujący się identyfikowaniem potrzeb rynkowych, obecnych trendów oraz analizą działalności konkurencji.

Działalność prowadzoną przez Spółkę podzielić można na dwie grupy:

1. Grupa 1 - Prace twórcze, tj. prace obejmujące projektowanie i tworzenie nowych lub ulepszonych rozwiązań, produktów lub procesów, które po ich zakończeniu będą mogły

    zostać wykorzystane w przyszłości w działalności operacyjnej Spółki lub przez jej klientów. W ramach tego typu działalności Spółka zalicza prace działu badawczo -

    rozwojowego i technologii oraz częściowo designu i grafiki.

2. Grupa 2 - Aktywności rutynowe i administracyjne, tj. prace dotyczące utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań, produktów lub procesów oraz prace związane z bieżącym

    działaniem Spółki. Prace z tego zakresu wykonywane są m.in. przez dział sprzedaży czy marketingu. Prace te mają charakter rutynowy.

Działalność Spółki prowadzona w ramach czynności z Grupy 2 nie stanowi w rozumieniu Spółki prac badawczo-rozwojowych.

Charakterystyka działalności Spółki

Ze względu na wysoką konkurencyjność branży, rosnące oczekiwania klientów oraz dynamiczny rozwój technologii - aby sprostować wymaganiom rynkowym, Spółka od wielu lat w sposób ciągły prowadzi prace, które kwalifikuje jako badawczo-rozwojowe. Działalność twórcza jest przez Spółkę rozgraniczana od pozostałej działalności (prace rutynowe) - prowadzonej w ramach działalności działów zaliczanych do Grupy 2.

Prace realizowane w Grupie 1, prowadzone są w szczególności w ramach następujących czynności:

- Opracowywanie innowacyjnych produktów, tj. projekty mające na celu tworzenie całkowicie nowych lub ulepszonych rozwiązań w zakresie dekoracji oferowanych klientom

  (Obszar 1),

- Opracowywanie innowacyjnych rozwiązań na wewnętrzne potrzeby procesowe, tj. projekty, których efektem są innowacyjne rozwiązania, umożliwiające realizację określonych

  celów projektowych. Rozwiązania opracowane w ramach niniejszej grupy mogą być służyć przykładowo do testowania wytrzymałości projektów opracowywanych w ramach

  Obszaru 1 (Obszar 2).

Obszar 1 prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (B+R)

Spółka realizuje prace w ramach Obszaru 1, w celu tworzenia nowych lub ulepszonych produktów, procesów, technologii i rozwiązań, które po zakończeniu prac będą mogły zostać wykorzystane w ramach działalności na rzecz klientów.

Obszar 2 prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (B+R)

Spółka realizuje prace w ramach Obszaru 2, w celu tworzenia nowych lub ulepszonych produktów, technologii i rozwiązań, które po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych będą mogły zostać wykorzystane w ramach działalności Wnioskodawcy. W ramach Obszaru 2 wprowadzane są głównie zmiany procesowe wewnątrz Spółki poprzez wdrażanie nowych narzędzi i systemów raportowych, co przekłada się na zmianę organizacji pracy korzystających z nich zespołów.

W ramach prowadzonych prac badana jest m.in. niepalność oferowanych produktów czy też trwałość nie tylko w kontekście wytrzymałości konstrukcji na wiatr (przy użyciu tunelu aerodynamicznego), ale również w kontekście trwałości wizualnej poprzez badanie odporności poszczególnych elementów na promieniowanie UV. Prace polegają również na doborze odpowiednich tworzyw mających zastosowanie w konkretnym projekcie. Przykładowo dzięki zastosowaniu odpowiedniej mieszanki gumy podkładowej wyeliminowano efekt przemieszczania się konstrukcji i umożliwiono obniżenie balastu konstrukcji. Prace prowadzone są również w zakresie wypracowania ekologicznych rozwiązań dla dekoracji. Spółka dąży do opracowania technologii, która umożliwi przy pomocy sterowania radiowego obniżyć poziom światła emitowany przez dekoracje, dzięki czemu w kontekście wizualnym dekoracje nie stracą atrakcyjności, natomiast powyższe umożliwi obniżenie kosztów eksploatacji oraz zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną.

Do przykładowych realizowanych przez Spółkę prac badawczo-rozwojowych można zaliczyć m.in. następujące działania:

- Trudnopalność figur - działanie mające na celu poszukiwanie rozwiązania, które zapewni trudnopalność produkowanych figur. Działanie koncentruje się na poszukiwaniu

  nowych produktów dostępnych na rynku i ich testowanie;

- Zmniejszanie ilości odpadów po cięciu - działanie mające na celu zagospodarowanie powierzchni blach/tworzyw;

- Modele 3D - działanie mające na celu narysowanie/stworzenie modeli 3D niektórych ze standardowych elementów w celu usprawnienia dalszych prac oraz stworzenie skryptów,

  które znacząco przyspieszają modelowanie;

- Udoskonalenie elementów zabezpieczających konstrukcję - działanie mające na celu ulepszenie budowy ... (chronione patentem) celem minimalizacji wpływu oddziaływań

  dynamicznych powstających podczas zadziałania elementów;

- Badanie materiałów w komorze klimatycznej - działanie mające na celu badanie zachowania się stosowanych materiałów m.in. w skrajnych temperaturach;

- Porównawcze próby obciążenia wiatrem dla dekoracji zewnętrznych - system badania oddziaływania wiatru na dekoracje bez wykorzystania tunelu aerodynamicznego.

Powyższe wyliczenie ma jedynie charakter przykładowy. Opisane projekty wpisują się w prowadzoną przez Spółkę działalność badawczo-rozwojową w ramach projektów Grupy 1. Prace te stanowią odpowiedź na zapotrzebowanie zgłaszane przez m.in. dział marketingu, wynikające z potrzeb klientów oraz tworzenia nowych trendów na rynku w zakresie dostarczania innowacyjnych rozwiązań spełniających najwyższe wymagania jakościowe (w tym w zakresie bezpieczeństwa) i opartych na najnowszych, dostępnych technologiach, a także na zidentyfikowane przez Spółkę potrzeby rynkowe w zakresie oczekiwanych parametrów produktów.

W ramach prowadzonych prac Wnioskodawca musi pokonywać trudności wynikające niejednokrotnie ze zmieniających się wyzwań technicznych. Również bardzo istotne z punktu widzenia opracowywania nowych rozwiązań technicznych jest zapewnienie spełnienia wszelkich oczekiwań produktowych co do wyglądu i funkcjonalności przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa, trwałości, niepalności oraz wytrzymałości.

W związku z powyższym, w toku prowadzenia działalności przez Spółkę, niezbędnym elementem jest przeprowadzanie prac dotyczących projektowania i opracowywania nowych rozwiązań, pozwalających spełniać oczekiwania klientów i odpowiadać na zapotrzebowanie klientów, przy wykorzystaniu i zastosowaniu dostępnej wiedzy. W ramach prowadzonej działalności, Spółka opracowuje projekty prototypów, które powstają zgodnie z założeniami i wymaganiami określonymi w drodze konsultacji z klientem. Działalność Spółki skupia się każdorazowo na opracowaniu indywidualnego projektu na zamówienie klientów. Pracownicy Spółki opracowują założenia konstrukcyjne produktu, a następnie tworzą prototyp docelowego rozwiązania. Oznacza to, że każdy produkt Spółki stanowi prototyp finalnego rozwiązania, który następnie poddawany jest odpowiednim testom walidacyjnym. Wszystkie produkty Spółki są tworzone według zindywidualizowanych wymagań i konceptów. Wytworzenie każdego prototypu, a następnie finalnego rozwiązania wiąże się z niepewnością technologiczną ze względu na unikatowość i niepowtarzalność tworzonych rozwiązań. Stworzenie prototypu każdorazowo wymaga łączenia wiedzy i umiejętności dla celów opracowania nowego produktu. Zatem, ich wytworzenie odbywa się w ramach działalności badawczo-rozwojowej Spółki i stanowi nieodłączny ich etap. W finalny koszt wytworzenia prototypów wchodzą takie koszty jak wynagrodzenia pracowników zaangażowanych w prace czy też koszty materiałów zużytych do produkcji niniejszego prototypu, w tym m.in.: stal, aluminium, materiały elektryczne, elektroniczne, mechaniczne (tj. oświetlenie LED, ozdoby, elementy zasilające, silniki, sterowniki, przekładnie, elementy montażowe, dalej: „Koszty prototypów”). W finalnych kosztach wytworzenia prototypów Spółka uwzględnia również koszty usług obcych takich jak spawanie, cięcie, lakierowanie, cynkowanie itp. Jednak jako, że koszty tego rodzaju nie są uwzględnione w katalogu kosztów z art. 18d ust. 2 Ustawy o CIT zostaną wyłączone z kosztów kwalifikowanych, a zatem nie będą zaliczane do Kosztów prototypów.

Docelowo prototyp spełnia wszystkie założenia projektowe oraz oczekiwania finalnego odbiorcy i zostaje sprzedany. Na cenę finalnego produktu składają się m.in. koszty prowadzonych wcześniej prac w ramach opracowania prototypu.

Spółka ewidencjonuje zarówno koszty wynagrodzeń i składek pracodawcy, jak i koszty zużycia materiałów w sposób, który umożliwia odpowiednią kalkulację wysokości kosztów kwalifikowanych.

Podsumowując, zakres prac podejmowanych w ramach projektów obejmuje przede wszystkim projektowanie, opracowywanie i testowanie całkowicie nowych produktów lub rozwijanie i ulepszanie dotychczas stosowanych rozwiązań w celu poprawienia ich parametrów i funkcjonalności. Poprzez rozwijanie i ulepszanie dotychczas stosowanych rozwiązań należy rozumieć przykładowo opracowywanie nowych konstrukcji dekoracji, które uwzględniają obecne u klienta warunki przestrzenne.

Proces realizacji prac

Opisane prace w ramach Obszaru 1 i Obszaru 2 były prowadzone przez Wnioskodawcę w sposób uporządkowany - planowo, w oparciu o przyjętą metodykę i określony harmonogram dla poszczególnych czynności podejmowanych w ramach prac projektowych. Zapotrzebowania na realizację projektów na rzecz klientów zewnętrznych inicjowane są przez zespół odpowiedzialny za kontakt z danym klientem, który jednocześnie określa cele i wymagania współpracy. Podkreślić należy, że prace w ramach projektów były prowadzone przez dedykowane zespoły w ramach Spółki, która w pełni ma kontrolę nad określeniem celów projektu, poszczególnych jego kroków oraz finalnego rezultatu prac.

W odniesieniu do przebiegu prac w ramach projektów Grupy 1 w Spółce, decyzja o rozpoczęciu projektu zapadała z inicjatywy Spółki, na podstawie zidentyfikowanych trendów rynkowych lub przewidywanych bądź zgłoszonych potrzeb klientów.

Proces projektowy, ze względu na szeroki zakres prac prowadzonych przez Spółkę, może przebiegać odmiennie w zależności od ich przedmiotu, charakteru, a także zespołu odpowiedzialnego za prowadzenie prac. Co do zasady, pierwszym krokiem po podjęciu decyzji o realizacji danych prac jest analiza wymagań biznesowych stawianych projektowanemu rozwiązaniu pod kątem określenia działań niezbędnych do podjęcia w ramach prac, metody wykorzystywanej w pracach. Do zadań przypisywany jest odpowiedni zespół projektowy złożony z pracowników Spółki.

Po przedstawieniu problemu (zagadnienia badawczego) zespół projektowy przystępuje do rozwiązywania go. Celem działań może być zarówno opracowywanie nowych produktów lub nowych funkcjonalności, które można będzie zaimplementować w istniejących produktach, jak i łączenie istniejących funkcjonalności w nowy sposób, umożliwiający uzyskanie produktu o ulepszonych cechach, znacząco sprawniejszym działaniu, czy też nowych możliwościach, odpowiadającego zindywidualizowanym potrzebom użytkowników, umożliwiającego im korzystanie z innowacyjnych, coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań.

W ramach tych prac, pracownicy Spółki muszą wybrać metody badawcze, które pozwolą na stworzenie schematu rozwiązań i integracji z istniejącymi produktami oraz infrastrukturą. Konieczne jest też określenie, w jaki sposób rozwiązanie to zostanie stworzone, w celu osiągnięcia najwyższej możliwej efektywności procesu. Jednocześnie, w procesie projektowym mogą powstać prototypy, które są następnie przedmiotem badań, testów i walidacji. Projekty prototypów powstają zgodnie z założeniami i wymaganiami określonymi w drodze konsultacji z klientem. Prototypy stanowią element prac nad przygotowaniem finalnego, nowego lub ulepszonego produktu. Są wobec tego naturalnym etapem procesu łączenia wiedzy i umiejętności dla celów opracowania nowego produktu.

Zespoły projektowe realizują w danym momencie kilka zadań i dostarczają efekty swojej pracy w postaci gotowych rozwiązań w krótkich odstępach czasu. Zespoły zaangażowane w prace w ramach projektów z Grupy 1 są zróżnicowane, a ich członkowie odpowiadają za różne zagadnienia.

Opisane prace w latach 2019 - 2020 były prowadzone przez Wnioskodawcę w sposób systematyczny i zaplanowany, w oparciu o przyjętą metodykę i określony harmonogram dla poszczególnych czynności podejmowanych w ramach prac projektowych pomimo tego, że często wiążą się z wyzwaniami polegającymi na pokonaniu barier technicznych wcześniej nie przewidzianych.

Ponadto, pracownicy Spółki stale rozwijają i poszerzają swoją wiedzę specjalistyczną poprzez udział w szkoleniach i konferencjach branżowych, co przekłada się nie tylko na poszerzenie ich własnych kompetencji, ale również poprawę jakości działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę.

W ramach prowadzonych prac projektowych w zakresie projektów z Grupy 1 Spółka zatrudnia m.in.:

- grafików komputerowych, projektantów grafików odpowiedzialnych za projektowanie dekoracji przestrzennych, scenografii tematycznych, tworzenie autorskich koncepcji

  rozwiązań dekoracyjnych oraz przygotowanie dokumentacji fotograficznej projektów firmy;

- projektantów technicznych odpowiedzialnych za nadzór przebiegu procesu technologicznego, optymalizację wzorów na etapie przedprodukcyjnym, wsparcie działów

  projektowych i produkcyjnych, weryfikację zgodności produktu z wizualizacjami na różnych etapach produkcji, tworzenie zleceń produkcyjnych i modeli 3D.

Wyżej wymienieni pracownicy zatrudnieni są na różnych szczeblach zaszeregowania: junior, senior, gdzie stanowisko seniorskie charakteryzuje się dodatkowo odpowiedzialnością za nadzór nad produkcją, zespołem oraz realizacją wybranych projektów.

Ponadto, Spółka zatrudnia młodszego managera odpowiedzialnego za nadzór nad zespołem graficznym, koordynowanie projektów oraz projektowanie dekoracji przestrzennych, scenografii tematycznych, a także tworzenie autorskich koncepcji rozwiązań dekoracyjnych oraz koordynatora działu technologicznego odpowiedzialnego za nadzór i koordynację pracy działu technologicznego oraz koordynację prawidłowego przebiegu procesu technologicznego, a także za optymalizację i standaryzację produktów oraz wsparcie działów projektowych i produkcyjnych.

Biorąc pod uwagę dynamicznie zmieniające się otoczenie biznesowe, Spółka nie może wykluczyć, że w przyszłości zmienią się nazwy stanowisk lub grupa stanowisk zaangażowanych w prace projektowe ulegnie modyfikacji.

Poniżej przedstawiono przykładowe czynności wykonywane przez pracowników, występujące w ramach prowadzonych przez Spółkę projektów badawczo-rozwojowych w ramach Grupy 1:

- wprowadzanie istotnych ulepszeń (w tym ulepszeń w działalności samej Spółki);

- zdobywanie nowej wiedzy w celu wykorzystania ich w procesie opracowywania nowych rozwiązań i produktów;

- wyszukiwanie odpowiednich technologii i prowadzenie prac nad badaniem ich użyteczności na potrzeby tworzenia nowych/ulepszonych rozwiązań;

- opracowywanie i budowanie prototypowych rozwiązań w celu zbadania i porównania ich przydatności w środowisku testowym na etapie dalszych prac nad nowymi

  rozwiązaniami /produktami;

- przeprowadzanie badań i testów opracowywanych rozwiązań w warunkach zbliżonych do rzeczywistości, w celu weryfikacji przydatności produktu w świetle założonych

  wymagań i parametrów;

- opracowywanie rozwiązań umożliwiających integrację zastosowanych narzędzi/rozwiązań z obecnie funkcjonującymi produktami;

- opracowywanie niezbędnej dokumentacji badawczej;

Ponadto, prace kwalifikowane jako badawczo-rozwojowe, prowadzone w ramach poszczególnych projektów badawczo-rozwojowych, mają charakter prac prowadzonych regularnie (co do zasady aż do zakończenia danego procesu badawczo-rozwojowego).

Prowadzone przez Spółkę w ramach projektów badawczo-rozwojowych prace badawczo- rozwojowe nie mają charakteru działań mających na celu wprowadzanie okresowych, nieznaczących zmian wprowadzanych w oferowanych produktach, natomiast każdorazowo są nakierowane na zastosowanie nowych rozwiązań w już oferowanych produktach lub też na stworzenie nowych produktów. Działalność opisana we wniosku o interpretację polega na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych i ulepszonych produktów, procesów i usług.

Biorąc pod uwagę przedstawiony powyżej profil działalności Spółki, charakterystykę prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, oraz w przypadku uzyskania w odpowiedzi na niniejszy wniosek o interpretację indywidualną potwierdzenia stanowiska Spółki w formie pozytywnej interpretacji indywidualnej - Spółka zamierza zastosować ulgę na działalność badawczo-rozwojową również w rozliczeniu za 2019 r. i 2020 r. W takim przypadku, Spółka planuje zastosowanie ulgi na działalność badawczo-rozwojową za lata 2019 - 2020 w formie stosownej korekty deklaracji rocznej przez Wspólników Spółki za lata 2019 - 2020 oraz uzupełnienia deklaracji rocznej o załącznik CIT-BR.

W związku powyższym, Spółka pragnie potwierdzić możliwość zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową wstecznie.

Ponadto, Wnioskodawca zaznacza, że:

- w latach 2019 - 2020 nie prowadził działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej ani w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, tj. Wnioskodawca nie korzystał

  ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i art. 17 ust. 1 pkt 34a Ustawy o CIT;

- każdorazowo dokonywał oceny prac prowadzonych w ramach danego projektu pod kątem spełnienia ustawowych przesłanek uznania ich za działalność badawczo- rozwojową;

- ponosi koszty prac badawczo-rozwojowych, które kwalifikują się do kosztów wymienionych w art. 18d ust. 2 Ustawy o CIT, w ramach których prowadzone są opisane w ramach

  niniejszego wniosku prace kwalifikowane przez Spółkę jako badawczo-rozwojowe;

- w ramach prowadzonej przez siebie dokumentacji, Spółka będzie w stanie wyodrębniać koszty prowadzonej przez siebie działalności badawczo-rozwojowej, w sposób

  umożliwiający określenie wysokości przysługującej ulgi B+R, przede wszystkim przez przypisanie kosztów do poszczególnych projektów uznanych uprzednio za badawczo-

  rozwojowe;

- będzie możliwe określenie, jaka część wynagrodzenia pracowników Spółki dotyczy działalności badawczo-rozwojowej - w oparciu o prowadzoną analizę zaangażowania

  czasowego pracowników w działania badawczo-rozwojowe oraz pozostałe;

- W latach 2019 - 2020 nie otrzymał zwrotu w jakiejkolwiek formie kosztów poniesionych na wynagrodzenia Pracowników, materiałów, surowców i narzędzi oraz środków trwałych

  oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych do realizacji działalności;

- jeżeli w przyszłości koszty działalności byłyby Wnioskodawcy zwracane lub odliczane od podstawy opodatkowania w ramach przepisów innych niż dotyczące ulgi na działalność

  badawczo-rozwojową (np. w ramach dotacji), to nie będą one w tej części podlegały odliczeniu z tytułu art. 18d Ustawy o CIT;

- nie posiadał w latach 2019 - 2020 statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 Ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania

  działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1402 ze zm.);

- co do zasady uzyskuje przychody z działalności innej niż zyski kapitałowe, o których mowa w art. 7b Ustawy o CIT;

- zgodnie z dyspozycją art. 18d ust. 1 Ustawy o CIT, odliczy od podstawy opodatkowania koszty kwalifikowane w ramach ulgi B+R w odniesieniu do kosztów związanych

  z przychodami osiąganymi ze źródeł przychodu innymi niż z zysków kapitałowych, o których mowa w art. 7b Ustawy o CIT;

- wydatki dotyczące projektów Grupy 1 odpowiednio są zaliczane do kosztów uzyskania przychodu, zgodnie z ogólnymi zasadami wynikającymi z przepisów Ustawy o CIT;

- wysokość kosztów kwalifikowanych, będących przedmiotem odliczenia w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową dla danego roku, uwzględnia tylko te wydatki, które

  stanowią koszty uzyskania przychodów w danym roku;

- koszty na działalność B+R stanowią dla podatnika koszt uzyskania przychodu w rozumieniu Ustaw o CIT;

- kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie.

Tytułem uzupełnienia, pismem z 23 lutego 2022 r., wskazali Państwo, że oczekują wydania interpretacji indywidualnej za lata podatkowe 2019 - 2020.

Ponadto, wskazali Państwo, że przedmiotem wniosku jest zaistniały stan faktyczny. Spółka, w przypadku potwierdzenia przez organ prawidłowości stanowiska Wnioskodawcy, planuje skorzystanie z ulgi badawczo-rozwojowej i odpowiednie złożenie korekt deklaracji podatkowych za lata 2019 - 2020. Po 2020 r. Wnioskodawca w dalszym ciągu prowadził i prowadzić będzie działalność badawczo-rozwojową, lecz z uwagi na objęcie Spółki począwszy od listopada 2021 r. ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych, zdefiniowanym w rozdziale 6b art. 28c i następnych Ustawy o CIT (dalej: „Estoński CIT”), Wnioskodawca stracił możliwość skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d Ustawy o CIT. W opisie stanu faktycznego zamieszczono opis dokonanego połączenia (…) sp. z o.o. ze spółką (…) sp. z o.o. sp. k. a także przekształcenia (…) sp. z o.o. w (…) S.A. w celu wykazania legitymacji do uzyskania wiążącej interpretacji indywidualnej.

Pytanie:

1) Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym opisana w ramach zaistniałego stanu faktycznego część działalności Spółki, dotycząca tworzenia nowych

    lub rozwoju już istniejących produktów oraz rozwiązań (działania w ramach Grupy 1) spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26-28

    Ustawy o CIT, w związku z czym Wnioskodawca w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego, jest uprawniony do odpowiedniego zastosowania ulgi na działalność

    badawczo-rozwojową, zgodnie z art. 18d Ustawy o CIT? (pytanie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 23 lutego 2022 r.)

2) Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że Koszty prototypów mogą zostać rozliczone w rozliczeniu rocznym CIT jako tzw. koszty kwalifikowane, w rozumieniu przepisu

    art. 18d Ustawy CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym przytoczona w opisie stanu faktycznego działalność Spółki dotycząca realizacji zadań badawczo- rozwojowych spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, a w szczególności definicję prac rozwojowych, zgodnie z art. 4a pkt 28 Ustawy o CIT. W związku z tym, zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przepisów Ustawy o CIT, Wnioskodawca będzie mógł odliczyć od podstawy opodatkowania koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d Ustawy o CIT.

W odniesieniu do pytania nr 2, zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko Spółki, iż Koszty prototypów mogą zostać rozliczone w rozliczeniu rocznym CIT jako tzw. koszty kwalifikowane, w rozumieniu przepisu art. 18d Ustawy CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy do pytania nr 1 – uzupełnione pismem z 23 lutego 2022 r.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym przytoczona w opisie stanu faktycznego działalność Spółki dotycząca realizacji zadań badawczo-rozwojowych spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, a w szczególności definicję prac rozwojowych, zgodnie z art. 4a pkt 28 Ustawy o CIT. W związku z tym, zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przepisów Ustawy o CIT, Wnioskodawca będzie mógł odpowiednio zastosować ulgę na działalność badawczo-rozwojową za lata 2019-2020, o której mowa w art. 18d Ustawy o CIT.

Zgodnie z brzmieniem przepisów Ustawy o CIT (stan prawny właściwy dla opisanego stanu faktycznego), działalność badawczo-rozwojowa, określona w art. 4a pkt 26, oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Przy czym, badania naukowe zostały podzielone na:

- badania podstawowe - zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej także: „PSWiN”), jako prace empiryczne

  lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie

  komercyjne, oraz

- badania aplikacyjne - zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 2 PSWiN, jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych

  produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Prace rozwojowe zostały natomiast zdefiniowane w art. 4 ust. 3 PSWiN, jako działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Jak stanowią powoływane przepisy, działalnością badawczo-rozwojową jest działalność twórcza, obejmująca m.in. badania przemysłowe (naukowe) i prace rozwojowe, podejmowane systematycznie i w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Działalność badawczo-rozwojowa obejmuje zatem m.in. nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności w tym w zakresie narzędzi informatycznych i oprogramowania oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, pod warunkiem, że nie stanowią one prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do tych już istniejących.

Na podstawie przedstawionych powyżej definicji należy stwierdzić, że w celu uznania działalności prowadzonej przez podatnika za działalność badawczo-rozwojową niezbędne jest kumulatywne spełnienie poniższych przesłanek:

a) działalność ta musi mieć charakter twórczy,

b) działalność ta musi być prowadzona w sposób systematyczny,

c) działalność ta musi obejmować zwiększenie zasobów wiedzy bądź wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (z wyłączeniem działalności

    obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń).

Wnioskodawca wskazuje, że kryteria te zostały wyróżnione oraz omówione przez Ministra Finansów w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 roku dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej także: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, która znajduje zastosowanie m.in. do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 18d Ustawy o CIT - co zostało wskazane w samej treści objaśnień (por. pkt 31 Objaśnień MF).

Ponadto, wyróżnienie wskazanych trzech kryteriów kwalifikacji prac jako działalności badawczo-rozwojowej znalazło potwierdzenie w stanowisku Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wyrażonym w interpretacji indywidualnej z dnia 23 września 2019 roku (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.402.2019.2.IR).

Twórczy charakter prowadzonej działalności

Zgodnie z Objaśnieniami MF, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawiać się może m.in.: opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

W świetle powyższej definicji, Wnioskodawca podkreśla, że prace prowadzone w ramach projektów Grupy 1 podejmowane są przez pracowników Spółki w celu opracowywania nowych koncepcji oraz rozwiązań niewystępujących dotychczas w działalności Spółki lub rozwiązań znacząco odróżniających się od rozwiązań funkcjonujących w Spółce uprzednio. Głównym celem realizowanych przez Spółkę czynności badawczo-rozwojowych w ramach projektów z Obszaru 1 jest opracowywanie całkowicie nowego rozwiązania, poprzez wykorzystywanie, rozwijanie i łączenie dostępnych technik i wiedzy specjalistycznej, w celu sprostania wymaganiom stawianym przez klientów Spółki. Celem realizowanych przez Spółkę praca w ramach Obszaru 2 jest z kolei opracowywanie innowacyjnych rozwiązań na wewnętrzne potrzeby procesowe, których efektem są innowacyjne rozwiązania, umożliwiające realizację określonych celów projektowych.

Pracownicy Spółki podejmujący działania w ramach Obszaru 1 i 2, poprzez tworzenie nowych oraz rozwijanie dotychczas znanych rozwiązań, łączą istniejącą wiedzę oraz zdobywają nową, w celu stworzenia produktów dotychczas niedostępnych na rynku i ulepszenia tych już oferowanych, w sposób polegający na implementacji nowych cech do oferowanych produktów, stanowiąc odpowiedź na unikalne wymagania stawiane przez klientów oraz rosnące oczekiwania rynku, związane z zapewnieniem najbardziej efektownych i niezawodnych konstrukcji.

Wśród przykładów działalności twórczej w ramach Obszaru 1 i 2 należy wskazać przede wszystkim prace koncepcyjne związane z rozwojem lub tworzeniem nowego produktu/technologii/rozwiązań, a także tworzeniem prototypów (w ramach rozwiązań próbnych), które następnie są testowane przez pracowników Spółki. Należy przy tym zauważyć, że opracowywanie prototypów oraz ich testowanie i walidacja zostały wyróżnione w Objaśnieniach MF jako typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo-rozwojowych (por. pkt 36 Objaśnień MF).

Dodatkowo warto nadmienić, że walidacja nowego lub ulepszonego produktu/technologii/rozwiązań zwłaszcza w warunkach rzeczywistego funkcjonowania, gdzie głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne, a których ostateczny kształt nie został określony została wyróżniona w Objaśnieniach MF jako typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo-rozwojowych (por. pkt 36 Objaśnień MF), a działalność prowadzona przez Spółkę umożliwia realizację powyższych procesów weryfikacji przydatności i możliwości wykorzystania produktów opracowywanych dla klientów wewnętrznych lub zewnętrznych Spółki.

Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach MF, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka, co w przypadku Spółki przejawia się w fakcie, że rozwiązania w ramach aktywności z Grupy 1 powstają jako wynik kreatywnej działalności pracowników Wnioskodawcy, którzy samodzielnie muszą znaleźć optymalne rozwiązania zagadnień, a rezultatem tej działalności są nowe wytwory intelektu, dotyczących możliwości przeprowadzenia implementacji rozwiązań.

Podkreślenia w odniesieniu do powyższego wymaga również fakt, że pracownicy Spółki, zaangażowani w realizację prac w ramach projektów badawczo-rozwojowych, to wysokiej klasy specjaliści, posiadający wykształcenie oraz umiejętności w zakresie działalności będącej przedmiotem prowadzonych prac oraz często długoletnie doświadczenie zawodowe. Równocześnie pracownicy Spółki w sposób ciągły podnoszą swoje kwalifikacje oraz zdobywają nową wiedzę w dziedzinie swojej specjalizacji.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 17 grudnia 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.493.2020.1.IM uznał za prawidłową argumentację podatnika, wskazującego, że działalność może zostać uznana za twórczą w odniesieniu do prac, które nakierowane są na: tworzenie nowych oraz rozwijanie dotychczas znanych rozwiązań, łączą istniejącą wiedzę oraz zdobywają nową, w celu stworzenia produktów dotychczas niedostępnych na rynku i ulepszenia tych już oferowanych, w sposób polegający na implementacji nowych funkcjonalności do oferowanych produktów, stanowiąc odpowiedź na unikalne wymagania stawiane przez klientów oraz rosnące oczekiwania rynku, związane z zapewnieniem najbardziej efektywnych i niezawodnych rozwiązań.

Zdaniem Spółki, prowadzona przez nią działalność wpisuje się w to kryterium, z uwagi na fakt, że realizowane przez nią prace w zakresie rozwoju lub tworzenia nowego produktu/ technologii/rozwiązań na rzecz klienta zewnętrznego lub wewnętrznego wymagają implementacji nowych funkcjonalności do oferowanych produktów/procesów lub opracowywania całkowicie nowych produktów/procesów, które tworzone są na unikalne wymagania stawiane przez klientów oraz rosnące oczekiwania rynku.

Biorąc pod uwagę powyższe, Spółka stoi na stanowisku, zgodnie z którym działalność prowadzona przez Spółkę w ramach aktywności z Grupy 1 spełnia definicję działalności twórczej, stanowiącej nieodłączny element uznania prowadzonych prac za działalność badawczo-rozwojową.

Systematyczność podejmowanej działalności

Jak wskazano w Objaśnieniach MF, w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:

- w znaczeniu pierwszym - w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź

- w znaczeniu drugim - w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).

Zgodnie z podejściem przyjętym przez Ministra Finansów w cytowanych już objaśnieniach podatkowych, dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).

W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdyż działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, zgodnie z procedurami postępowania. Spółka stoi na stanowisku, że w jej przypadku powyższe kryterium jest spełnione, z uwagi na prowadzanie prac w ramach projektów Grupy 1 w oparciu o przedstawioną w opisie stanu faktycznego metodykę, w ramach której do realizacji projektu opracowywane są określone wymagania, harmonogram oraz przypisywane są adekwatne zasoby (wykwalifikowana kadra, programy IT).

W tym miejscu Spółka wskazuje, że tożsame kryteria spełnienia przesłanki systematyczności przyjął także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, który w interpretacji indywidualnej z dnia 23 września 2019 roku (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.402.2019.2.IR) wskazał, że: „najbardziej właściwą definicją systematyczności prowadzenia działalności B+R jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu”, a spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też o istnienia planu, co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby”.

Wnioskodawca jednak wskazuje, że niezależnie od spełnienia definicji systematyczności przyjętej w Objaśnieniach MF (tj. podejmowania prac w sposób uporządkowany, według określonej metodyki), działalność prowadzona przez Spółkę prowadzona jest w sposób systematyczny również w świetle pierwszej z przedstawionych definicji, tj. prowadzenia tego rodzaju prac w sposób stały, od dłuższego czasu. Jak podkreślono w opisie stanu faktycznego Spółka prowadzi tego rodzaju prace w sposób stały, jako nieodłączny, kluczowy element prowadzenia swojej działalności gospodarczej, a także zamierza kontynuować prowadzenie tego rodzaju działalności w przyszłości.

Konsekwentnie, Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym działalność prowadzona przez Spółkę w ramach aktywności z Grupy 1 spełnia kryterium systematyczności, stanowiącej element uznania prowadzonych prac za działalność badawczo-rozwojową. Zwiększanie zasobów wiedzy i wykorzystywanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń).

Zwiększenie zasobów wiedzy bądź wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań

Trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami MF - pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług).

Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień MF, ustawodawca nie zdefiniował sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy”, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika, a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień MF). Należy zauważyć, że omawiane projekty realizowane są w celu opracowania nowych produktów, a także usprawnienia istniejących. Każdorazowo cele te osiągane są dzięki wykorzystaniu kompetencji i wiedzy pracowników. Tym samym, to właśnie dzięki istniejącej wiedzy i kompetencjom pracowników, a także ich rozwijaniu w toku projektów z Grupy 1 w odniesieniu do obydwu Obszarów działalności, możliwe jest tworzenie nowych praktycznych zastosowań, mających bezpośrednie przełożenie na praktykę gospodarczą Wnioskodawcy.

Innowacyjny charakter projektów realizowanych w ramach Obszarów 1 i 2 wynika z faktu, że prowadzone w tym zakresie prace, poprzedzone są koniecznością określenia wymagań, a w trakcie wykonywania zadań pracownicy Spółki często stają przed koniecznością zmierzenia się z sytuacją, w której w danym obszarze (w momencie definiowania wymagań) brakuje określonych informacji. Sytuacja ta określana jest jako tzw. „niepewność badawcza”, charakterystyczna dla prowadzenia prac B+R i wymaga od pracowników Spółki samodzielnego opracowania koncepcji danego rozwiązania, które nie posiada jeszcze modelowego sposobu postępowania - w tym rozważenia czy opracowanie rozwiązania jest możliwe przy użyciu zakładanych metod. Należy tym samym zaznaczyć, iż prace podejmowane w zakresie obydwu Obszarów nie noszą znamion prac rutynowych, które polegają na wprowadzaniu niewielkich okresowych prac do istniejących produktów.

Rezultaty prac badawczo-rozwojowych mają odzwierciedlenie w ofercie produktowej oraz realizacji wewnętrznych procesów w Spółce i przekładają się na poprawę atrakcyjności działalności gospodarczej poprzez oferowanie nowych lub znacząco ulepszonych produktów a także umożliwienie realizacji procesów niezbędnych dla poprawy konkurencyjności Spółki w sposób innowacyjny i wprowadzanie nowych narzędzi w prowadzonej działalności.

Ponadto, pracownicy Spółki stale rozwijają posiadaną wiedzę specjalistyczną, a zdobywana wiedza umożliwia im prace nad opracowywaniem nowych rozwiązań produktowych/procesowych oraz innowacji produktowych/procesowych.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, także przesłanka związana ze zwiększaniem zasobów wiedzy i wykorzystywaniem zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń), będzie spełniona w odniesieniu do projektów Obszaru 1 i 2. Należy zauważyć, że Spółka dba o ciągły rozwój wiedzy swoich pracowników, poprzez zapewnianie im szkoleń, które mają dostarczyć im nowych umiejętności, oraz wiedzy koniecznej z perspektywy wymagań i potrzeb ustalanych indywidualnie do każdego projektu.

Na podstawie analizy wszystkich przedstawionych powyżej przesłanek działalności badawczo-rozwojowej (twórczy charakter, systematyczność, zdobywanie i wykorzystywanie wiedzy w celu opracowywania nowych lub ulepszonych produktów i procesów), Spółka stoi na stanowisku, zgodnie z którym opisywana przez nią działalność realizowana w ramach prac z Grupy 1 (w ramach obydwu Obszarów) spełnia ustawowe ramy działalności badawczo-rozwojowej.

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdza także m.in. wydana w podobnym stanie faktycznym interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (DKIS) z dnia 1 grudnia 2020 roku (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.435.2020.3.BM). We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny: „Spółka zalicza do tej grupy projekty obejmujące tworzenie nowych rozwiązań i produktów, które po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych będą mogły w przyszłości poszerzyć i uatrakcyjnić ofertę produktową Spółki. Opracowywane rozwiązania mają na celu utworzenie innowacyjnych produktów, pozwalających na zwiększenie konkurencyjności na rynku. W tym zakresie Spółka przeprowadza badania nad innowacyjnymi rozwiązaniami, które w założeniu w przyszłości zostaną dodane do asortymentu oferowanego przez Spółkę. Przy tworzeniu nowych produktów lub usług Spółka, kierując się innowacyjnością, stawia na ekologię, akustykę oraz na trendy rynkowe związane z dekoracją. Powyższe założenia są realizowane przez pracowników Spółki poprzez tworzenie szkiców i pomysłów koncepcyjnych - co w dalszej kolejności skutkuje prowadzeniem badań nad właściwościami produktów w określonych warunkach, w wyniku których powstają prototypy, a następnie - ewentualnie produkcja masowa”. Z powyższego wynika, że w zakresie opisanym w interpretacji o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.435.2020.3.BM, zdaniem DKIS, działalność Wnioskodawcy spełnia przesłanki, aby zakwalifikować je jako działalność badawczo-rozwojowa.

Dodatkowo, zgodnie z obowiązującą praktyką, tworzenie nowych lub ulepszonych narzędzi można uznać za prace rozwojowe. Konstrukcja narzędzi i przyrządów do zindywidualizowanych i specyficznych potrzeb projektowych stanowi działalność badawczo-rozwojową, w ocenie Wnioskodawcy, ponieważ działalność ta obejmuje zarówno etap teoretyczny jak i wdrożenie narzędzi i urządzeń w tym ich testowanie i modyfikację na potrzeby specyficznego projektu. W związku z powyższym, opracowanie narzędzi jest nieodłącznym elementem projektu, dzięki któremu możliwe będzie zapewnienie pełnej funkcjonalności opracowywanej dekoracji w tym sprostanie wymaganiom określonym na etapie definiowania założeń.

Podobny stan faktyczny został przedstawiony w interpretacji indywidualnej z dnia 6 marca 2020 sygn. 0111-KDIB1-3.4010.617.2019.2.APO. W przytoczonej interpretacji Wnioskodawca prowadzi działania zmierzające do opracowywania nowych Produktów, które każdorazowo rozpoczynają się od prac analitycznych i koncepcyjnych, obejmujących badania rynku, aktualnych trendów i potrzeb klientów. Kolejnym etapem jest opracowanie założeń produktowych, w oparciu, o które następnie opracowywany jest projekt/projekty Produktu. Po opracowaniu projektu - jest on ponownie oceniany wśród klientów. Gdy projekt pomyślnie przejdzie tą fazę - tworzona jest dokumentacja techniczna, na podstawie której następuje wycena oraz ocena technicznej wykonalności. Po akceptacji konkretnego projektu następuje wykonanie prototypu produktu, w trakcie którego następuje sprawdzenie parametrów i założeń projektowych, po czym, po wprowadzeniu ewentualnych poprawek, następuje wykonanie partii próbnej. W następnej kolejności nowy produkt zależnie m.in. od założeń przedstawionych przez klienta, jest w całości opracowywany przez projektantów Spółki, z uwzględnieniem technologii produkcji i wytycznych pod względem formy, kształtu i efektu końcowego. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, iż prace prowadzone w wyżej wymienionym zakresie noszą znamiona prac badawczo-rozwojowych.

Powyższe stanowisko zostało również potwierdzone w poniższych indywidualnych interpretacjach w odniesieniu do podobnych branż:

- z dnia 26 stycznia 2021 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.479.2020.2.BM);

- z dnia 15 stycznia 2021 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.509.2020.2.JKT);

- z dnia 30 grudnia 2020 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.322.2020.2.JS);

- z dnia 21 grudnia 2020 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.510.2020.2.APO);

- z dnia 5 listopada 2020 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.286.2020.2.JS);

- z dnia 8 września 2020 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.318.2020.2).

Biorąc powyższe argumenty pod uwagę, Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym opisana część działalności Spółki, wpisująca się w Obszar 1 prac, który dotyczy tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz rozwiązań oraz Obszar 2, który dotyczy opracowywania innowacyjnych rozwiązań na wewnętrzne potrzeby procesowe, wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d Ustawy o CIT, w związku z czym Wnioskodawca w odniesieniu do zaistniałego stanu faktycznego będzie uprawniony do odpowiedniego zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową, zgodnie z art. 18d Ustawy o CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy do pytania nr 2)

Zgodnie z art. 18d ust. 1 Ustawy CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 Ustawy o CIT, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Kategorie kosztów kwalifikowanych określone są w art. 18d ust. 2-3 Ustawy o CIT, i są nimi m.in.:

- poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz

  sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej

  czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

- poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz

  sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej

  czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy

  zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

- nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

- nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności

  naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

- ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8

  ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na

  potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

- odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika

  z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

- nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy

  zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

- koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego,

- dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

  wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną

  własnością.

Oznacza to, że aby dany wydatek mógł zostać uznany za koszt kwalifikowany, musi on spełniać łącznie dwa kryteria:

- musi być poniesiony w celu prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej oraz

- musi mieścić się w katalogu kosztów wskazanych w art. 18d ust. 2 Ustawy o CIT.

Wnioskodawca oznajmia, iż w przypadku Kosztów prototypów oba powyższe warunki są spełnione.

W przypadku prototypów opracowywanych przez Spółkę, na ich koszty składają się koszty wynagrodzeń pracowników oraz koszty materiałów, w tym m.in.: stal, aluminium, materiały elektryczne, elektroniczne, mechaniczne (tj. oświetlenie LED, ozdoby, elementy zasilające, silniki, sterowniki, przekładnie, elementy montażowe). Obie pozycje zostały uwzględnione w katalogu kosztów kwalifikowanych Ustawy o CIT. Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, koszty usług obcych (spawanie, cięcie, lakierowanie, cynkowanie itp.), jako nieuwzględnione w katalogu kosztów z art. 18d ust. 2 Ustawy o CIT, zostaną wyłączone z kosztów kwalifikowanych, a zatem nie będą zaliczane do Kosztów prototypów.

Ponadto, etap prototypowania jest elementem prac, który prowadzi do opracowania końcowego, nowego lub ulepszonego produktu. Powstają one w procesie łączenia zdobytej wiedzy i umiejętności dla celów opracowania nowego produktu.

Spółka zaznacza, iż pracownicy, którzy pracują nad opracowaniem prototypów są pracownikami zaangażowanymi w działalność badawczo-rozwojową. Bez ich zaangażowanie niemożliwe byłoby osiągnięcie oczekiwanych rezultatów.

Głównym celem realizowanych przez Spółkę czynności badawczo-rozwojowych w ramach projektów z Grupy 1 jest opracowywanie całkowicie nowych konstrukcji, poprzez wykorzystywanie, rozwijanie i łączenie dostępnych technologii i wiedzy specjalistycznej, w celu sprostania wymaganiom stawianym przez klientów Spółki. Spółka opracowuje produkty według indywidualnego projektu na zamówienie klientów. Pracownicy Spółki opracowują założenia konstrukcyjne produktu, a następnie tworzą prototyp docelowego rozwiązania. Oznacza to, że każdy produkt Spółki ze względu na swoją unikatowość stanowi prototyp finalnego rozwiązania, który następnie poddawany jest odpowiednim badaniom i testom walidacyjnym. Wszystkie produkty Spółki są tworzone według zindywidualizowanych wymagań i konceptów. Wytworzenie każdego prototypu, a tym samym finalnego rozwiązania wiąże się z niepewnością technologiczną ze względu na unikatowość i niepowtarzalność tworzonych rozwiązań. Zatem, ich wytworzenie odbywa się w ramach działalności badawczo-rozwojowej Spółki i stanowi nieodłączny ich element.

Pracownicy Spółki, poprzez tworzenie nowych oraz rozwijanie dotychczas znanych rozwiązań, łączą istniejącą wiedzę oraz zdobywają nową, w celu stworzenia produktów dotychczas niedostępnych na rynku i ulepszenia tych już oferowanych, w sposób polegający na implementacji nowych funkcjonalności do oferowanych produktów, stanowiąc odpowiedź na unikalne wymagania stawiane przez klientów oraz rosnące oczekiwania rynku, związane z zapewnieniem najbardziej efektywnych i niezawodnych rozwiązań.

Biorąc powyższe argumenty pod uwagę, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że opisywane w stanie faktycznym koszty związane z pracami w ramach Grupy 1 prowadzące do opracowania prototypów w obszarze dekoracji będą mogły zostać uznane za koszty działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 18d Ustawy o CIT, dzięki czemu będą mogły zostać odliczone od podstawy opodatkowania w ramach Ulgi B+R, w brzmieniu przepisów obowiązujących w brzmieniu przepisów obowiązujących w roku zastosowania odliczenia.

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdza także m.in. wydana w podobnym stanie faktycznym interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (DKIS) z dnia 6 października 2020 roku (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.364.2020.1.JKU). We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny: „Jak wskazano, projekt ten jest realizowany w ramach działalności badawczo-rozwojowej Spółki. W ramach prac nad tym projektem wykonano partię próbnych urządzeń (dalej: „Prototypy”). Proces wytworzenia Prototypów stanowił emanację wcześniejszych prac projektowych i obejmował, w szczególności, pierwotne stworzenie półproduktów, następnie zaś wytworzenie w oparciu o półprodukty, „gotowych” Prototypów.

Na koszt wytworzenia Prototypów składały się:

- materiały zużyte do wytworzenia półproduktów;

- materiały zużyte do wytworzenia „gotowych” Prototypów;

- wynagrodzenia pracowników, zajmujących się produkcją, w zakresie, w jakim osoby te były zaangażowane w proces wytworzenia półproduktów i gotowych Prototypów”.

Z powyższego wynika, że koszty w zakresie opisanym w interpretacji o sygn. 0111-KDIB1- 3.4010.364.2020.1.JKU, zdaniem DKIS, spełniają przesłanki, aby zakwalifikować je jako koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Ponadto, możliwość ujęcia w kosztach kwalifikowanych wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w fizyczny proces „produkcji” potwierdzona jest szeregiem interpretacji indywidualnych, por. np.:

- interpretacja indywidualna z 17 grudnia 2019 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.461.2019.2.MO;

- interpretacja indywidualna z 9 kwietnia 2020 r., Znak: 0114-KDIP2-1.4010.24.2020.2.MR.

W odniesieniu do możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych materiałów i surowców będących składowymi Kosztów prototypów należy wskazać na stanowisko reprezentowane m.in. w interpretacji indywidualnej z 21 lutego 2020 r., Znak: 0112-KDIL2-2.4011.154.2019.1.IM, w której wskazuje się, że: zgodnie z brzmieniem art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo- rozwojową. Zatem, konstrukcja tego przepisu pozwala również na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych kosztów wszelkich materiałów i surowców (kosztów uzyskania przychodu) niezbędnych do wytworzenia prototypu, a zatem także surowców i materiałów zużywanych do wytworzenia prototypu, nawet jeżeli zostaną one później sprzedane klientowi docelowemu. Skoro bez tych materiałów i surowców niemożliwe byłoby zrealizowanie projektu, to należy uznać, że zachodzi bezpośredni związek tych materiałów i surowców z działalnością badawczo-rozwojową.

Identyczne stanowisko wyrażone został również w interpretacji indywidualnej z 1 czerwca 2017 r., znak: 2461-IBPB-1-3.4510.112.2017.1.MST.

Biorąc powyższe argumenty pod uwagę, Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym koszty mieszczące się w katalogu kosztów określonych w art. 18d ust. 2, poniesione w ramach opracowywania prototypów dekoracji będą mogły zostać uwzględnione w puli kosztów kwalifikowanych, w związku z czym będą podlegały odliczeniu od podstawy opodatkowania w rozliczeniu rocznym CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm., dalej: „updop”, „ustawa o CIT”):

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

W myśl art. 4a pkt 26 ustawy o CIT:

działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 updop, w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r.,

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

- badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

- badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

badania naukowe są działalnością obejmującą:

a) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i

    obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub

    usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop, w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r.,

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3a updop.

Na podstawie art. 18d ust. 2 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się:

1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz

    sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej

    czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz

      sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej

      czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy

      zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności

      naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy

    z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby

    działalności badawczo-rozwojowej;

4) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy

    zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;;

4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy

      zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r.) i w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4

      (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.);

5) koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

        a) przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie

            z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

        b) prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów,

            w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

        c) odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego

            zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym

            Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

        d) opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego

            na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

W myśl art. 18d ust. 3 updop,

za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (art. 18d ust. 5 updop).

Ponadto, w myśl art. 18d ust. 6 updop,

podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Jak stanowi art. 18d ust. 7 updop, w brzmieniu obowiązyjącym od 30 kwietnia 2018 r. do 31 grudnia 2021 r., kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. –

    Prawo przedsiębiorców – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2

    pkt 5;

3) w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Zgodnie z art. 18d ust. 8 updop, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.,

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Podatnicy korzystający z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, oraz podatnicy, którym przysługuje kwota określona w art. 18da, są obowiązani wykazać w zeznaniu poniesione koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu lub stanowiące podstawę do wyliczenia przysługującej podatnikowi kwoty (art. 18e updop).

Z art. 9 ust. 1b updop, wynika ogólny obowiązek wyodrębniania przez podatników, zamierzających skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, w prowadzonych przez nich księgach podatkowych, kosztów działalności badawczo-rozwojowej.

Natomiast, stosownie do art. 9 ust. 1 updop,

podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczania wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1. podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2. koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT,

3. koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 – 3a updop,

4. ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o CIT, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań

    podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

5. jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje

    jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o

    wsparciu,

6. w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b updop, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

7. podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

8. kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o CIT,

9. koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Odnosząc się do kwestii dotyczącej rozstrzygnięcia, czy opisana część działalności Spółki, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz rozwiązań (działania w ramach Grupy 1) spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 updop, w związku z czym Wnioskodawca w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego, jest uprawniony do zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy w pierwszej kolejności przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Po drugie, z art. 4a pkt 26 updop, wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

W ocenie tut. Organu, prowadzone prace badawczo-rozwojowe, opisane w treści wniosku, wypełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, a tym samym Wnioskodawca jest uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych zgodnie z art.18d updop, za lata 2019-2020.

Zatem, stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy przedstawionych w pytaniu nr 2 jest również kwestia ustalenia, czy Koszty prototypów tj. koszty wynagrodzenia pracowników oraz koszty materiałów zużytych do produkcji prototypu mogą zostać rozliczone w rozliczeniu rocznym CIT jako tzw. koszty kwalifikowane, w rozumieniu art. 18d updop.

Odnosząc się do wątpliwości związanych z możliwością zaliczenia do kosztów kwalifikowanych, kosztów pracowniczych stwierdzić należy, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe.

Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Należy w tym miejscu zauważyć, że ustawodawca w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm., dalej: „updof”), za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za nadgodziny, zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 updof, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.

Użyty w art. 12 ust. 1 updof, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Należy zauważyć, że pojęcie czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, odnosi się do czasu faktycznie poświęconego. Zatem, odliczeniu nie będą podlegały kwoty wynagrodzeń proporcjonalnie przypisanych do dni nieobecności pracownika tj. wynagrodzeń za czas urlopu, wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy, wynagrodzenia za dni wolne na opiekę nad dzieckiem, oraz wynagrodzenie za inne zwolnienia od pracy.

W sytuacji, gdy w danym miesiącu pracownik otrzyma wyłącznie wynagrodzenie za czas, w którym nie będzie faktycznie realizował działalności badawczo-rozwojowej, wówczas ww. wynagrodzenie, nie będzie stanowiło kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.

Cytowane powyżej przepisy art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, wskazują, na możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych należności w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Zatem, wypłacane pracownikom Wnioskodawcy realizującym prace badawczo-rozwojowe w zakresie wytworzenia prototypów, wynagrodzenia mogą stanowić dla Wnioskodawcy koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu według ustalonej proporcji i mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania Spółki w ramach stosowania ulgi na prace badawczo-rozwojowe.

Odnosząc się do wątpliwości Wnioskodawcy będących przedmiotem pytania nr 2 przwołać należy treść cytowanego już art. 18d ust. 2 pkt 2 updop, który stanowi, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Przepisy omawianej ustawy podatkowej nie precyzują co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.

Należy zwrócić uwagę, że w art. 18d ust. 2 pkt 2 updop, ustawodawca posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach updop, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r., poz. 217 ze zm., dalej: „uor”). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 uor, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam. Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj. Walińska Anna. Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

Biorąc pod uwagę cytowane przepisy stwierdzić należy, że konstrukcja art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych, kosztów wszelkich materiałów, surowców i wyposażenia, które są kosztami uzyskania przychodów i wykorzystywane są bezpośrednio w działalności badawczo-rozwojowej. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca w związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową w zakresie produkcji prototypów ponosi m.in. następujące koszty: stal, aluminium, materiały elektryczne, elektroniczne, mechaniczne (tj. oświetlenie LED, ozdoby, elementy zasilające, silniki, sterowniki, przekładnie, elementy montażowe).

W świetle powyższego, koszty w postaci nabycia materiałów i surowców niezbędnych do produkcji prototypów stanowiących realizację projektów badawczo-rozwojowych, stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 updop.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).