Kiedy Wnioskodawca winien rozpoznać przychód w podatku dochodowym od osób prawnych - Interpretacja - 0111-KDIB1-1.4010.570.2022.1.SG

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 17 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.570.2022.1.SG

Temat interpretacji

Kiedy Wnioskodawca winien rozpoznać przychód w podatku dochodowym od osób prawnych

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 sierpnia 2022 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia kiedy Wnioskodawca winien rozpoznać przychód w podatku dochodowym od osób prawnych.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(...) Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”), będąca zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie szeroko pojętej automatyki przemysłowej. W ramach rozszerzenia oferowanych produktów i usług Wnioskodawca planuje oferować klientom pakiety usług.

Przykładowo w ramach planowanych usług Wnioskodawca przewiduje następujące pakiety:

1.Pomiary EMC, na które składają się:

a)wykonanie pomiarów zakłóceń EMC u klienta w trakcie normalnej pracy maszyny, analiza danych, raport z oscylogramami, zalecenia pokontrolne,

b)pomiar wykonywany oscyloskopowo przy użyciu sond pola bliskiego.

2.Pomiary i analiza wibracji IG, na które składają się wykonanie pomiarów wibracji wszystkich stopni przekładni IG, analiza danych, w tym analiza harmonicznych dla łożysk, raport zawierający wykres harmonicznych i zalecenia pokontrolne.

3.Pomiary weryfikacyjne instalacji falownikowej, na zgodność z normą PN-EN-IEC-61000-6-4:2019, do celów nadania znaku CE, na które składają się:

a)wykonanie długotrwałych pomiarów instalacji w miejscu zainstalowania, w trakcie normalnej pracy maszyny, celem weryfikacji zgodności z normą,

b)pomiary wykonywane analizatorem widma przy użyciu zestaw u anten wzorcowych, oraz oscyloskopów o z użyciem sond NFP.

4.Programowanie (...)

5.Programowanie (...)

Klient w ramach powyższych pakietów będzie dokonywał zakupu określonej z góry liczby godzin, które może wykorzystać na usługi wchodzące w skład pakietu. Zakupiony pakiet godzin będzie mógł być wykorzystany w okresie do 12 miesięcy. Decyzja o wykorzystaniu bądź niewykorzystywaniu pakietu oraz o momencie wykorzystania pakietu zależy od klienta. Z tytułu zakupu pakietu wraz z określoną liczbą godzin Wnioskodawca będzie wystawiał na klienta fakturę sprzedaży, w terminie do 15 dnia miesiąca następnego (winno być: następującego) po miesiącu, w którym dokonano zakupu. Spółka dopuszcza, w ramach obowiązujących przepisów, wystawienie faktury przed faktyczną sprzedażą pakietu. Spółka powzięła w powyższym stanie faktycznym (winno być: zdarzeniu przyszłym) wątpliwość co do momentu rozpoznania przychodu w podatku dochodowym.

Pytanie

Kiedy w przedstawionym stanie faktycznym (winno być: zdarzeniu przyszłym) Wnioskodawca winien rozpoznać przychód w podatku dochodowym od osób prawnych?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, przychód w podatku dochodowym od osób prawnych winien rozpoznać w dacie sprzedaży pakietu nie później jednak niż w dacie wystawienia faktury.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, a także za przychody uzyskane z zysków kapitałowych, z wyłączeniem przychodów, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 tej ustawy, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 3a ww. ustawy, za datę powstania przychodu uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3g oraz 3j-3m tego przepisu, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1)wystawienia faktury albo

2)uregulowania należności.

W myśl art. 12 ust. 3c ww. ustawy, jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Krańcowo na podstawie art. 12 ust. 3e ww. ustawy, w przypadku otrzymania przychodu, o którym mowa w ust. 3, do którego nie stosuje się wskazanych powyżej zasad ustalania daty powstania przychodu, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Przywołane powyżej przepisy ustalają, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych moment powstania przychodu (moment powstania obowiązku podatkowego) w podatku dochodowym od osób prawnych.

Odnosząc wskazane regulacje do przedstawionego stanu faktycznego (winno być: zdarzenia przyszłego) należy zwrócić uwagę, że przedmiotem planowanego świadczenia Wnioskodawcy jest sprzedaż pakietu usług, który definiuje zakres wykonywanych czynności wskazując jednocześnie liczbę godzin w okresie ważności pakietu (12 miesięcy). Tak więc w ocenie Wnioskodawcy, przedmiotem świadczenia jest zindywidualizowany pakiet, którego istotą jest wykonanie określonych usług w wymiarze czasu określnym pakietem. Co istotne to klient decyduje, czy wykorzysta pakiet i jeśli tak to w jakim zakresie i w jakim okresie czasu. Natomiast Spółka w ramach sprzedanego pakietu jest gotowa do świadczenia usług w okresie ważności pakietu do wysokości godzin wynikających z samego pakietu. W tym stanie rzeczy w ocenie Spółki sam pakiet jest świadczeniem niematerialnym, które nabywa klient wraz z roszczeniem do wykonania usług. Przy czym do momentu zlecenia wykonania usługi świadczenie Spółki polega na gotowości do wykonania czynności określonych pakietem. W rezultacie sprzedaż pakietu należy potraktować jako wykonanie usługi, a co za tym idzie wygenerowanie przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 3 ww. ustawy.

W tym stanie rzeczy moment powstania przychodu należy określić na podstawie art. 12 ust. 3a ww. ustawy, a w rezultacie przychód w podatku dochodowym powstaje w dacie sprzedaży pakietu nie później jednak niż w dacie wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż pakietu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”), nie zawiera legalnej definicji przychodu, a jedynie precyzuje – poprzez przykładowe wyliczenie – rodzaje podlegających opodatkowaniu tym podatkiem przysporzeń majątkowych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o CIT można stwierdzić, że o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów decyduje definitywny jego charakter w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa podatnika. Otrzymane świadczenie może być uznane za przychód, jeżeli ma ono charakter definitywny, ostateczny oraz pewny w tym znaczeniu, że podatnik uzyskuje swobodę dysponowania określonym świadczeniem lub środkami pieniężnymi.

Stosownie do art. 12 ust. 3 ustawy o CIT:

Za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, a także za przychody uzyskane z zysków kapitałowych, z wyłączeniem przychodów, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Omawiany przepis stanowi, że przychodami uznanymi za przychody z działalności gospodarczej są nie tylko przychody otrzymane, ale także należne, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane. Przychodami należnymi są przychody, które w następstwie działalności gospodarczej stały się należnością (wierzytelnością), chociaż faktycznie jeszcze ich nie uzyskano.

Ponadto dla ustalenia przychodu istotnym zagadnieniem jest określenie daty uzyskania przychodu, z którą ustawa o CIT łączy moment powstania obowiązku podatkowego.

Zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o CIT:

Za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3g oraz 3j-3m, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1) wystawienia faktury albo

2) uregulowania należności.

Z powyższego wynika zatem, że pierwszeństwo w kształtowaniu daty powstania przychodu ma dzień dokonania czynności - wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego, wykonania usługi lub jej częściowego wykonania, przy czym dzień wystawienia faktury lub uregulowania należności jest ostatecznym terminem, który stanowi o dacie powstania przychodu.

Ponadto dodać należy, że jeśli zaistniałe wyżej zdarzenia wystąpią po dniu wystawienia faktury, czy po dniu dokonania zapłaty należności, o momencie powstania przychodu decydują te dni, a nie fakt zaistnienia konkretnego zdarzenia.

Zatem - co do zasady - przychód powstaje w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi. Jeżeli jednak przed tym dniem zostanie wystawiona faktura albo zostanie uregulowana należność, to przychód powstanie odpowiednio wcześniej, tj. w dniu zaistnienia tych zdarzeń.

Jednocześnie, w art. 12 ust. 3c-3f ustawy o CIT, ustawodawca przewidział wyjątki od powyższej zasady ogólnej.

Stosownie do art. 12 ust. 3c i 3d ustawy o CIT:

Jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. Przepis ust. 3c stosuje się odpowiednio do dostawy energii elektrycznej, cieplnej oraz gazu przewodowego.

Zgodnie z art. 12 ust. 3f ustawy o CIT:

Za datę powstania przychodu z tytułu realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych uważa się moment realizacji tych praw.

W myśl natomiast art. 12 ust. 3e ww. ustawy:

W przypadku otrzymania przychodu, o którym mowa w ust. 3, do którego nie stosuje się ust. 3a, 3c, 3d i 3f, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

W celu określenia momentu powstania przychodu w Spółce w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym, należy rozstrzygnąć, który z wymienionych przepisów znajdzie zastosowanie odnośnie przedstawionej w nim sytuacji.

Stosownie do powołanego art. 12 ust. 3a ustawy o CIT, w przypadku świadczenia usług, zasadą generalną jest, że przychód podatkowy powstaje w dniu wykonania usługi jednak nie później niż w dniu wystawienia faktury lub w dniu otrzymania zapłaty za wykonaną usługę. Jeżeli jednak strony transakcji postanowią, że usługa zostanie rozliczana w okresach rozliczeniowych i będzie to postanowienie odzwierciedlone w umowie lub na fakturze, to za datę powstania przychodu – zgodnie z powołanym powyżej art. 12 ust. 3c ustawy o CIT – uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Z opisu sprawy wynika m.in., że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie szeroko pojęte automatyki przemysłowej. W ramach rozszerzenia oferowanych produktów i usług Wnioskodawca planuje oferować klientom pakiety usług. Przykładowo w ramach planowanych usług Wnioskodawca przewiduje następujące pakiety:

1.Pomiary EMC, na które składają się:

a)wykonanie pomiarów zakłóceń EMC u klienta w trakcie normalnej pracy maszyny, analiza danych, raport z oscylogramami, zalecenia pokontrolne,

b)pomiar wykonywany oscyloskopowo przy użyciu sond pola bliskiego.

2.Pomiary i analiza wibracji IG, na które składają się wykonanie pomiarów wibracji wszystkich stopni przekładni IG, analiza danych, w tym analiza harmonicznych dla łożysk, raport zawierający wykres harmonicznych i zalecenia pokontrolne.

3.Pomiary weryfikacyjne instalacji falownikowej, na zgodność z normą PN-EN-IEC-61000-6-4:2019, do celów nadania znaku CE, na które składają się:

a)wykonanie długotrwałych pomiarów instalacji w miejscu zainstalowania, w trakcie normalnej pracy maszyny, celem weryfikacji zgodności z normą,

b)pomiary wykonywane analizatorem widma przy użyciu zestaw u anten wzorcowych, oraz oscyloskopów o z użyciem sond NFP.

4.Programowanie (...)

5.Programowanie (...)

Klient w ramach powyższych pakietów będzie dokonywał zakupu określonej z góry liczby godzin, które może wykorzystać na usługi wchodzące w skład pakietu. Zakupiony pakiet godzin będzie mógł być wykorzystany w okresie do 12 miesięcy. Decyzja o wykorzystaniu bądź niewykorzystywaniu pakietu oraz o momencie wykorzystania pakietu zależy od klienta. Z tytułu zakupu pakietu wraz z określoną liczbą godzin Wnioskodawca będzie wystawiał na klienta fakturę sprzedaży, w terminie do 15 dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym dokonano zakupu. Spółka dopuszcza, w ramach obowiązujących przepisów, wystawienie faktury przed faktyczną sprzedażą pakietu.

W świetle przedstawionych uregulowań prawnych należy stwierdzić, że w rozpatrywanej sprawie zastosowanie znajdzie art. 12 ust. 3a ustawy o CIT, co oznacza, że przychód powstanie z dniem zaistnienia najwcześniejszego ze zdarzeń wymienionych w tym przepisie, tj. wykonania usługi, wystawienia faktury, bądź uregulowania należności.

Jednocześnie nie sposób zgodzić się z Państwa stanowiskiem, że w rezultacie, sprzedaż pakietu należy potraktować jako wykonanie usługi, a co za tym idzie wygenerowanie przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 3 ww. ustawy. Zbycie pakietu usług uprawniające Klienta do otrzymania od Państwa tych usług nie świadczy bowiem o tym, że w momencie nabycia przez Klienta pakietu usługa jest przez Państwa świadczona. Jak wynika z wniosku nabycie pakietu uprawnia jedynie klienta do późniejszego (po zakupie) skorzystania przez Klienta z usług objętych pakietem. Przy czym decyzja o wykorzystaniu bądź niewykorzystaniu pakietu oraz o momencie wykorzystania pakietu zależy od klienta.

W związku z powyższym, mając na względzie, że jak wynika z treści wniosku Spółka dopuszcza, w ramach obowiązujących przepisów, wystawienie faktury przed faktyczną sprzedażą pakietu, to przychód podatkowy z tego tytułu powstanie u Państw w dacie wystawienia tej faktury. Jeżeli natomiast uregulowanie należności nastąpi przed datą wystawienia faktury, wówczas przychód winien być rozpoznany przez Państwa w dacie uregulowania należności na Państwa rzecz.

Z tego też względu Państwa stanowisko należało uznać za nieprawidłowe.   

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięciu

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Spółkę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).